کد خبر: 328690 A

رئیس خانه اقتصاد در گفت‌وگو با ایلنا:

جمیلی با بیان اینکه ادغام وزارت بازرگانی و وزارت صنایع موفق نبوده گفت:ابتدا هدف از این اقدام پیشرفت تجارت در کنار صنعت بود و هدف بعدی کوچکتر شدن دولت و کاهش هزینه های جاری

رئیس خانه اقتصاد ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با مشکلات ناشی از ادغام دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی، گفت: با توجه به روند کاری این وزارتخانه از زمان ادغام تا کنون، بهتر است طرح جداسازی این دو وزارتخانه هر چه زودتر اجرایی شود و دولت نیز باید از این طرح مجلس حمایت کند و در  اجرایی شدن سریع آن به مجلس کمک بکند.

ابراهیم جمیلی اظهار داشت: با گذشت 4 سال از این ادغام،  صنعت ما از این اقدام ضربه خورده و تجارت هم از آن قانونمندی و هدف گذاری خارج شده است. از سوی دیگر تغییری در این وزارتخانه نیز ایجاد نشده و کارمندان‌، خودروها و ساختمانها همان هستند و به نظر می رسد تنها کوچک سازی در واقع در اسم این دو وزارتخانه صورت گرفته است.

وی ادامه داد :جدا‌سازی این دو وزارتخانه بیشتر به نفع صنعت است، زیرا اکنون وزارت صنعت،معدن و تجارت سرگرم امور روزمره‌ای همچون تعیین قیمت مرغ و گوشت شده و این موضوع سبب شده که به صنعت ما ضربه وارد شود.

جمیلی با اشاره به مشکلات صنایع کشور در حال حاضر گفت: در هیچ زمان از تاریخ، کارخانجات ما به این وضع در نیامده بودند به طوریکه الان بیش از 80 درصد واحدهای تولیدی ما در شهرک‌های صنعتی تعطیل هستند و بقیه واحدها نیز که مشغول کار هستند با کمتر از ظرفیت خود کار می کنند. حال کارخانه‌هایی که توانستند با این وضعیت سر پا بمانند با مشکل کمبود نقدینگی و عدم حمایت بانک‌ها روبرو هستند به طور کلی با این وضعیت اگر تحول در بخش صنعت رخ ندهد روزهای خوبی را در پیش روی نخواهیم داشت.

اقتصاد تجارت دولت صنعت وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر