کد خبر: 314829 A

نعمت زاده در پاسخ به ایلنا :

ایلنا: یکسری صنایع دیگر بجز لوازم خانگی و خودرو در این طرح پیش بینی شده اند به عنوان مثال محصولات بخش ساختمان و مسکن ، زیرا به خاطر رکود نسبی بخش ساختمان و مشکلات همسایگان به لحاظ امنیت این بخش افت داشته پس مصالح ساختمانی جزء این اولویت هاست که در رشته های مختلف سیمان فولاد و کاشی خواهد بود که مورد به مورد بررسی شده اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا ، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه مراسم امضای قرارداد احداث کارخانه تولید الیاف شیشه و تفاهم نامه توسعه صنایع کامپوزیتی که بعدازظهر امروز در وزارت صنعت برگزار شد در جمع خبرنگاران در خصوص این تفاهم نامه اظهار داشت: مصرف موادترکیبی و کامپوزیتی روز به روز رو به افزایش است البته پیش از این از این مواد در وسایل خانگی و میز و صندلی استفاده می شد اما هم اکنون از بدنه هواپیما تا بدنه خودرو به صورت کامپوزیت هستند و برای تولید این مواد هم از مواد ریزینی و شیمیایی و هم از الیاف شیشه و کربن و پلی استر و غیره استفاده می شود.

وی ادامه داد: بیشترین مصرف کامپوزیت الیاف شیشه است که ما متاسفانه این الیاف را پیش از این از خارج وارد می کردیم اما بالاخره کارخانه ای در مرند با ظرفیت 30 هزار تن با همکاری چینی ها راه اندازی خواهد شد.

نعمت زاده تصریح کرد: پیش بینی می شود تا 50 درصد ازمحصول این کارخانه به خارج از کشور صادر شود که در 3 نوع محصولات منفصله ، بافته و مقداری نیز به صورت پارچه بافته شده خواهد بود و ظرف 24 ماه از تاریخ امضا به صورت فاینانس از سوی بانک های چینی تامین اعتبار خواهد شد.

وی افزود: در این قرارداد که74 میلیون دلار است 30 درصد تجهیزات ساخت داخل و 50 میلیون دلار تجهیزات وارداتی است و 100 میلیارد تومان هم هزینه ساختمان برآورد شده است و در صورت رضایت ظرفیت نیز اضافه خواهد شد.

اگر طرح تحریک تقاضا در بازار سریع اجرا شود از رکود خارج می شویم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرداخت وام خرید خودرو و لوازم خانگی و اجناس داخلی برای خروج از رکود موثر خواهد بود یا خیر ؟ اظهار داشت: به شرط آنکه این طرح سریع اجرایی شود قطعا در خروج از رکود موثر است این موضوع تقاضا را تحریک خواهد کرد بسیاری از مردم می خواهند خرید کنند اما مشکل دارند  به صورت نقد خرید کنند که با این طرح می توانند به صورت اقساط خرید کنند .

وی ادامه داد: بانک مرکزی مشغول است و امیدواریم سریع‌تر طرح خود را اعلام کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه ایا تحریک تقاضا در بازار باعث تورم و افزایش قیمتها نخواهد شد افزود: خیر این اتفاق نخواهد افتاد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که "با توجه به این که وزارت صنعت باید لیست صنایعی که قرار است از تسهیلات فروش استفاده کنند را تهیه کند، صنایع دارای اولویت در این طرح کدامند ؟ گفت: به جز لوازم خانگی و خودرو، صنایع دیگری نیز در این طرح پیش بینی شده اند به عنوان مثال محصولات بخش ساختمان و مسکن.  زیرا به خاطر رکود نسبی بخش ساختمان و مشکلات همسایگان به لحاظ امنیت این بخش افت داشته پس مصالح ساختمانی جزء این اولویت‌ها است که در رشته‌های مختلف سیمان فولاد و کاشی خواهد بود که مورد به مورد بررسی شده اند.

 وی افزود: تولیدکنندگان می توانند به صورت خرید دین نسبت به موجودی که دارند اقدام کنند و تسهیلات دریافت کنند و یا اینکه جنس خود را به صورت اقساط بفروشند و قرارداد و چک هایی که از خریدار می گیرند آن را بانک ها به صورت خرید دین بدهند و پول نقد دریافت کنند.

وی همچنین در مورد 200  میلیارد تومانی که قرار است به وزارت صنعت واریز شود گفت: این تصمیم قبلا در جهت هدفمندی یارانه ها گرفته شده بود برای کمک به نرخ تسهیلات که برای صنایع صادراتی و صنایع کوچک و متوسط هدف گذاری شده است.

برنامه مستمر خودروسازان برای افزایش کیفیت

وی در مورد افزایش کیفیت خودرو نیز گفت: خودروسازان برنامه مستمر برای افزایش کیفیت خودرو دارند زیرا دنیا دنیای رقابت است و شاخص های ما نیز  رو به بهبود است و خودروهای ما هم بر مبنای استاندارد ملی از لحاظ فنی و الایندگی محیط زیست تولید می شوند .

نعمت زاده گفت: استانداردهای ما در حال ارتقاء است،در بخش آلایندگی سال گذشته یورو 2 را داشتیم و بعد از آن که در خصوص سوخت و تعمیرات موتور اقدام کردیم به یورو 4 رسیدیم و آمادگی داریم به یور 5 دست یابیم  که امیدواریم سوخت آن از سوی پالایشگاههای داخلی تامین شود .

 

 

 

تورم خودرو سیمان مسکن مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا