کد خبر: 308192 A

مشاور آخوندی در گفت وگو با ایلنا:

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی با تاکید بر اینکه حجم معاملات سفته بازانه در بازار مسکن کاهش یافته است، گفت: از دید اقتصاد ملی فروکش شدن معاملات سفته بازی در بازار مسکن محرک مثبتی است.

حسین عبده تبریزی در گفت و گو با ایلنا در پاسخ به این سوال که آیا امکان ورود به دوره رونق بدون افزایش قیمت ها وجود دارد،‌ گفت: رونق به معنی ادامه معاملات سفته بازانه نیست و اینکه حجم معاملات سفته بازانه کاهش یافته است،‌نکته خوبی برای بازار مسکن محسوب می شود.

وی با بیان اینکه معاملات مصرفی در بازار در جریان است،‌ ادامه داد:‌ افزایش معاملات سفته بازانه را رونق نمی دانیم و اینکه این دست از معاملات کاهش یافته است را نکته مثبتی برای اقتصاد کشورمان می دانیم.      

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازار مسکن کشورهای توسعه یافته و اروپایی گفت :‌در  کشوری مانند آلمان همواره تولید مسکن را 10 درصد  بالاتر از میزان تقاضا نگه می دارند و به همین دلیل سفته بازی در این بازار اتفاق نیفتد.

عبده تبریزی با بیان اینکه هنوز در بازار نیاز به مسکن وجود دارد،‌اظهار کرد: در سال های گذشته  سرمایه گذاری مازاد در بازار مسکن در بخش هایی مانند ساخت واحدهای گران قیمت و تجاری داشتیم اما در واحدهای میان قیمت و ارزان قیمت برای خانه اولی ها و  متقاضیانی که هنوز صاحب خانه نشده اند،‌ کمبود و نیاز وجود دارد.   

وی با اشاره به نیاز مسکن در بازه زمانی بلند مدت ادامه داد:‌ تا 10 سال آینده به سالی یک میلیون واحد مسکونی نیاز وجود دارد که تامین این تعداد واحد مسکونی در طرح جامع مسکن هم دیده شده است.      

بازار مسکن حسین عبده تبریزی معاملات سفته بازانه رونق مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا