کد خبر: 296771 A

پیش بینی اقتصاد ایران در دوران پساتحریم از نگاه بانک جهانی:

ایلنا: بانک جهانی با انتشار گزارشی پیش بینی کرد که ظرف دو سال آینده اقتصاد ایران در مجموع شاهد رشد اقتصادی 8 در صدی خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بانک جهانی در آخرین گزارش منتشر شده خود به وضعیت اقتصاد ایران در دوران پساتحریم پرداخته است.

در این گزارش با اشاره به توافق وین و لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران، پیش بینی شده است که بازار و اقتصاد ایران شاهد جهش قابل توجه ای باشد و به خصوص بر صنایع نفت و گاز این کشور و تمایل شرکای خارجی برای داد و ستد بیشتر تاثیر مطلوبی بگذارد.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، بازگشت کامل ایران به بازار جهانی در نهایت روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت به بازار تزریق خواهد کرد و قیمت هر بشکه نفت را در سال آینده میلادی 10 دلار کاهش خواهد داد. بانک جهانی همچنین انتظار دارد رشد اقتصادی ایران از 3 درصد امسال به حدود 5 درصد در سال آینده برسد.

این نهاد بین المللی در گزارش خود تصریح کرد که ایران می تواند با افزایش صادرا نفت، اقتصاد خود را با سرعت بیشتری بهبود ببخشد.

شانت دواراجان، اقتصاددان ارشد بانک جهانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: همانطور که در سال 2012 تحریم‌های جهانی علیه ایران به بدترین حالت خود رسید و همین امر سبب شد که صادرات نفت ایران به شدت کاهش پیدا کند و اقتصاد ایران در 2 سال متمادی شاهد رشد منفی باشد، حالا این انتظار می رود که با افزایش صادرات نفت ایران، این رقم مثبت شود.

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، هزینه انجام داد و ستد با ایران نیز کاهش خواهد یافت، و نه تنها حجم بلکه ارزش تجارت نفتی و غیرنفتی این کشور نیز رشد خواهد کرد.

این گزارش پیش بینی می کند که میزان  صادرات ایران سال آینده  حدود 17 میلیارد دلار رشد خواهد داشت که حدود 3.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است.

 کشورهای انگلیس، چین، هند، ترکیه و عربستان از کشورهایی هستند که بیشترین رشد تجارت با ایران را پس از تحریم ها شاهد خواهند بود.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی ممکن است به حدود 3 میلیارد دلار در سال برسد که دو برابر رقم فعلی است اما همچنان نسبت به بیشترین میزان خود در سال 2003 پایین است.

بانک جهانی در پایان یادآور شد که ایران در مدیریت افزایش درآمدهای نفت در گذشته (دولت اصلاحات و تشکیل صندوق ذخیره ارزی ) هوشمندانه عمل کرده است و اکنون اقتصاد ایران دوباره این فرصت را دارد که با رفع تحریم ها و افزایش صادرات ضربتی نفت بتواند به اقتصاد خود را ثبات ببخشد. 

اقتصاد ایران ترکیه دلار رشد اقتصادی تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا