کد خبر: 295015 A

حمید کارگر به ایلنا خبر داد:

صادرات فرش ایران به آمریکا پس از اجرای توافق انجام و فرش ایران بار دیگر در بازار این کشور به فروش خواهد رسید.

حمید کارگر، سرپرست مرکز ملی فرش ایران در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در خصوص صادرات مجدد فرش ایران به کشور آمریکا گفت: عملا 2 نوع تحریم برای فرش ایران در نظر گرفته شد. تحریم مستقیم و غیرمستقیم. در تحریم مستقیم ایالات متحده آمریکا که از سال 2010 در دستور قرارداد، مقرر شد براساس آن ورود هر فرش که مبدا آن کشور ایران باشد به خاک آمریکا ممنوع شود و بر این اساس هم‌اکنون 5 سال است که ایران هیچ فرشی به آمریکا صادر نکرده است.

وی ادامه داد: معنای واقعی اثر این تحریم زمانی درک می‌شود که ما پیش از بزرگترین صادرکننده فرش به آمریکا بوده‌ایم و سالانه بیش از 5/16 درصد تولیدات خود را به این کشور ارسال می‌کردیم که از نظر ارزش دلاری درآمد 80 میلیونی برایمان به ارمغان داشت.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: دسته دوم تحریم‌ها نیز تحریم‌های غیرمستقیم بود چراکه به دلیل اعلام محدودیت در انتقال پول، بیمه، حمل و نقل و همچنین بالا رفتن بهای تمام شده فرش، صادرات ما با کاهش مواجه شد.

وی در پاسخ به این سئوال که از چه زمانی بار دیگر فروش و صادرات فرش ایران به آمریکا آغاز خواهد شد؟ گفت: پس از اعلام بیانیه لوزان، وزیر صنعت طی نامه‌ای به جناب دکتر ظریف از وی خواست تا رفع ممنوعیت واردات فرش ایران به آمریکا در دستور کار قرار گیرد که خوشبختانه در توافق وین این مهم قید شد.

بنا به گفته کارگر، از این پس صادرات ایران به آمریکا مجددا آغاز می‌شود و امیدوار هستیم با رفع کامل تحریم‌ها بتوانیم همانند گذشته در بازار این کشور حضور یابیم. البته به خوبی می‌دانیم که تحقق این امر آسان نیست.

وی تاکید کرد: از سال 2010 تا 2015 هندوستان و دیگر کشورهای رقیب ایران تلاش کردند و البته هند از دیگران موفق‌تر عمل کرده و امروز بزرگترین صادرکننده فرش به آمریکاست.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص تغییر سلیقه مشتریان فرش در آمریکا نسبت به 5 سال کذشته نیز تاکید کرد: امروز باید ببینیم که سلیقه مشتریان فرش در این کشور تا به چه اندازه تغییر کرده است بنابراین نیاز به بررسی دقیق سلیقه آمریکایی‌ها داریم.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین از صحبت‌های خود با تجار فرش در آمریکا خبر داد و گفت: هم اکنون به ما اعلام می‌کنند که بازار آمریکا تشنه فرش ایران است و در این کشور مطرح می‌شود فرش ایران یک پهلوان است حال 5 سالی بوده که به دلیل تحریم‌ها کمی ضعیف شده است اما فرش ایران همچنان یک پهلوان در خاک آمریکا شناخته می‌شود.

تحریم اقتصادی توافق وین صادرات فرش به آمریکا مرکز ملی فرش ایران
نرم افزار موبایل ایلنا