کد خبر: 286174 A

مدیر عامل شرکت نفت خزر مطرح کرد:

ایلنا: چنانچه نتایج حفاری گویای وجود ذخایر هیدروکربنی مناسب باشد، به عنوان رویدادی مهم در توسعه و آبادانی خطه شمال خواهد بود و چنانچه نتایج حاکی از عدم وجود هیدروکربن باشد، مخزن به لحاظ ذخیره سازی گاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در هر دو صورت ما موفق به شناسنامه دار نمودن ساختارهای موجود در این منطقه شده ایم.

به گزارش ایلنا، مدیر عامل شرکت نفت خزر  اظهار داشت: طی سال های ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۳ در منطقه شمال کشور در استان های گلستان و گیلان و مازندران تعداد ۱۶ حلقه چاه در مناطق ساحلی حفاری شده است که ۱۱ حلقه چاه مربوط به استان گلستان است.

علی اصولی گفت: آخرین چاه ۴۵ سال پیش در منطقه قزل تپه حفاری شد و نتایج حاصل شده باعث شد تا دیدگاه مناسبی به لحاظ وجود پتانسیل های هیدروکربنی وجود نداشته باشد، همانند دیدگاه حاکم بر بخش خزر جنوبی در دریای خزر که همیشه این منطقه فاقد هیدوکربن معرفی می شد ولی با الطاف الهی و تلاش و همت همکاران، میدان نفتی سردار جنگل کشف شد و امید و خوشحالی را برای مردم این خطه به ارمغان آورد.
 
وی افزود: ما براساس رسالت و ماموریت خود در سه استان گلستان، گیلان و مازندران طی چند سال گذشته با بازنگری و به روزرسانی مطالعات انجام شده در استان گلستان و انجام ۱۲۵۰ کیلومتر عملیات لرزه نگاری در این استان پس از پردازش داده ها و تعبیر و تفسیر اطلاعات لرزه نگاری و تشخیص ساختار مشترک با جمهوری ترکمنستان، برنامه ریزی لازم به منظور انجام حفاری اکتشافی در منطقه صوفیکم انجام گرفت.
 
اصولی تصریح کرد: چنانچه نتایج حفاری گویای وجود ذخایر هیدروکربنی مناسب باشد، به عنوان رویدادی مهم در توسعه و آبادانی خطه شمال خواهد بود و چنانچه نتایج حاکی از عدم وجود هیدروکربن باشد، مخزن به لحاظ ذخیره سازی گاز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در هر دو صورت ما موفق به شناسنامه دار نمودن ساختارهای موجود در این منطقه شده ایم.
 
گل زرودی؛ رئیس امور حقوقی و پیمان های شرکت نفت خزر با اشاره به این موضوع که شرکت نفت خزر تنها نماینده وزارت نفت در اجرای عملیات بالادستی در سه استان شمالی ( گلستان ، گیلان و مازندران ) است، مهمترین مساله را به لحاظ حقوقی در اجرای عملیات حفاری اکتشافی مساله زمین دانست و گفت با توجه به جلسات کارشناسی انجام شده با مدیران استانی این مساله حل شده و هیچ مانعی در اجرای این پروژه وچود نخواهد داشت.
 
اعتمادی؛ مدیر اکتشاف شرکت نفت خزر نیز تاکید کرد: تجهیز کارگاه در منطقه صوفیکم در حال انجام و نیروی انسانی مورد نیاز در حال تامین است و بلافاصله بعد از احداث جاده دسترسی، آماده سازی محل کمپ و محوطه چاه اکتشافی، عملیات حفاری شروع خواهد شد.
استان گلستان جنگل گاز نفت وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر