کد خبر: 270219 A

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران:

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر ایجاد دوگانگی و بروز مشکل در کشف قیمت درصورت ادامه روند فروش محصولات پتروشیمی خارج از بورس، گفت: باید کشف قیمت در بورس مبنای معاملات قرار گیرد اما هم اکنون برخی شرکت های پتروشیمی محصولات خود را خارج از بورس با قیمت پایین تری عرضه می کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، محمد مهدی امینی در سیزدهمین نشست مشورتی مدیران ارشد بورس و پتروشیمی با تاکید بر این که درصورت پذیرش ساز و کار کشف قیمت، ملزومات آن نیز باید پذیرفته شود، گفت: فروش محصول با دو بازار متفاوت امکان پذیر نیست، اکنون برخی شرکت ها در خارج از بورس محصولات خود را با قیمت ارزان تری عرضه می کنند و در پاسخ به دعوت برای کاهش قیمت در بورس، اظهار می کنند که با شرکت های دیگر تفاهم شده که قیمت را کاهش ندهیم.

وی با اشاره به اینکه عرضه محصولات پتروشیمی به دلیل تعداد کم تولیدکنندگان هر محصول، شبه انحصاری است، تصریح کرد: هیچ محدودیتی در ساز و کار بورس برای کاهش قیمت وجود ندارد، ما فروشندگان را دعوت به کاهش قیمت می کنیم اما در صورت عدم پذیرش، نمی توان عرضه کننده را وادار به تغییر قیمت کرد.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به این که هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می توانند از طریق سایت بهین یاب اقدام به خرید کالا از بورس کنند، گفت: چندین بار ورود شرکت های خرد به بورس را پیگیری کردیم اما این مساله تحقق نیافت و استقبال نمی شود.

امینی تاکید کرد: درحال حاضر بورس کالا در بخش فولاد مرجع است و تمام عرضه ها و کشف قیمت از طریق بورس صورت می گیرد. بورس در اختیار اقتصاد ملی است؛ برای مثال در سال 1391 در عرصه فولاد با کاهش رشد تولید مواجه شدیم اما سود عملیاتی آن دوبرابر شد چراکه کشف قیمت در بورس و بر اساس نرخ جهانی فولاد صورت می گرفت.

وی با اشاره به مشکلات بورس کالا در زمینه پتروشیمی گفت: نبود آمار تولید به ویژه در بخش گریدهای پتروشیمی، یکی دیگر از مشکلات پیش رو است. متاسفانه آمار تولید به بورس داده نمی شود بنابراین هیچ تحلیلی نسبت به تولید بر اساس گرید نداریم.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به کاهش حجم مبادلات کالاهای پتروشیمی در زمستان سال گذشته و چشمگیر نبودن معاملات در دو هفته اول سال جاری اظهار کرد: در هفته سوم فروردین ماه حجم مبادلات کالاهای پلیمری به 37 هزار تن و حجم مبادلات مواد شیمیایی به 10 هزارتن رسید بنابراین تا پایان هفته سوم سال 1394، 47 هزارتن محصول پتروشیمی در بورس معامله شد.

امینی با اشاره به معامله 106 هزار میلیارد ریال کالای پتروشیمی در سال گذشته در بورس گفت: حجم مبادلات کالا در حوزه پتروشیمی در سال 1393 نسبت به سال 1392 کاهش یافت به گونه ای که حجم معاملات کالای پلیمری 6.5 درصد و حجم معاملات مواد شیمیایی 12 درصد کاهش داشت البته از نظر ارزش با وجود کاهش 9 درصدی ارزش معاملات مواد شیمیایی، ارزش معاملات کالاهای پلیمری سه درصد افزایش داشت.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر این که در زمستان سال 1392، 595 هزارتن محصول پتروشیمی معامله شد، اظهار کرد: در زمستان پارسال، 455 هزارتن محصول از طریق بورس فروخته شد.

ایران پتروشیمی رشد فولاد مواد شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر