کد خبر: 263891 A

مدیرعامل بورس کالای ایران :

ایلنا: در بخش گازها و خوراکها، حجم معامله ها به ٣ هزار ونهصد و نود تن به ارزش ٥٧ میلیارد و ٩٧٠ میلیون و ٤٨٠ هزار ریال رسید.

حجم معاملات محصولات نفتی و پتروشیمی در بورس کالا ۸ درصد رشد داشت.

 به گزارش ایلنا، مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: معامله گران در این بورس سال گذشته بیش از ٢٣٨ هزار تن گوگرد را معامله کردند و روغن نیز به میزان ٥٦٠ تن مورد معامله قرار گرفت .

مدیرعامل بورس کالای ایران در گفتگو با شانا اظهار کرد: بورس کالای ایران در سال ١٣٩٣ سالی موفق را تجربه کرد و امروز در به تعادل رساندن بازارها در شرایط رو به رونق اقتصاد کشور، نقش مهمی ایفا می کند و با توجه به ابزارهای متنوع برای معامله، اکنون این بورس محلی مطمئن برای فروشندگان و خریداران محسوب می شود.

حسین پناهیان افزود: معلاملات بورس کالا پارسال درتمام بخشها به ویژه در تالار محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با رونق همراه بود، بطوری که  شاهد رشد ٨ درصدی حجم و ٢ درصدی ارزش معامله های فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی نسبت به سال قبل از آن بودیم.

وی با بیان این که جمع کل حجم این بخش از معامله های بورس کالای ایران به ١١ میلیون و ٤٤٩ هزار و سیصد و هفتاد تن رسید گفت: ارزش معاملات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی نیز در سال ٩٣ به حدود ٢٠٣ هزار میلیارد ریال (٢٠٢,٩٥٦.٣٦٤.٧٥٨.٠٠٠) رسید.

پناهیان ادامه داد: در بخش گازها و خوراکها، حجم معامله ها به ٣ هزار ونهصد و نود تن به ارزش ٥٧ میلیارد و ٩٧٠ میلیون و ٤٨٠ هزار ریال رسید.

مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر این که عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران طی سال ١٣٩٣ به تعادل رسیده و بازاری پویا و شفاف را سپری کردیم، افزود: در بخش مواد پلیمری معامله گران، دو میلیون و یکصد و هفتاد و پنج هزار و پانصد و چهل و چهار تن محصول معامله کردند که ارزش این  معامله ها بیش از ٨٧ هزار میلیارد ریال بود.

وی ادامه داد: در بخش مواد شیمیائی نیز بیش از ١ میلیون تن محصول معامله شد و ارزش این معامله ها به حدود ١٩ هزار میلیارد ریال رسید.

پناهیان اظهار کرد: در بخش عایقهای رطوبتی حدود ٢١ هزار و هفتصد و سی و هفت تن محصول مورد معامله قرار گرفت و ارزش آن نیز بیش از ٢٧٠ میلیارد ریال بود، همچنین در گروه های کالایی سلاپس واکس و نیز لوب کات و نیز روغن شاهد افزایش حجم معامله ها و ارزش آنها نسبت به مدت مشابه سال ٩٢ بودیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان این که در این بازه زمانی بیش از ٤ میلیون و ششصد هزار تن قیر از مسیر بورس کالا روانه بازار داخلی و خارجی شد، گفت: ارزش این معامله ها بیش از ٥٨ هزار میلیارد ریال بود، همچنین تولید کنندگان وکیوم با توم نیز حدود ٢,٥ میلیون تن محصول را در بورس کالا معامله کردند که ارزش معامله ها به حدود ٢٤ هزار میلیارد ریال رسید.

وی افزود: معامله گران در بورس کالا پارسال بیش از ٢٣٨ هزار تن گوگرد را به ارزش بیش از ٧٩٣میلیارد ریال معامله کردند و روغن نیز در بورس کالا به میزان ٥٦٠ تن و ارزش حدود ١٠ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

پناهیان درباره فعالیتهای بورس کالا درسال ٩٤ گفت: بورس کالای ایران آیینه تمام نمای بخش واقعی و کالایی کشور است، از این‌رو حجم معاملات بورس در درجه نخست به شرایط کلی اقتصادی کشور وابسته است و برای امسال بر اساس بودجه کشور، نرخ رشد دو و نیم درصدی پیش‌بینی شده است. بنابراین درصورت تحقق این نرخ در بخش‌های مولد کشور باید شاهد گسترش معاملات بورس کالا باشیم.

وی در ادامه، تکمیل و ارتقاء سامانه جامع معاملاتی (تک‌کالایی، چندکالایی، صادراتی، منطقه‌ای و فرعی)، توسعه دارایی‌های پایه قرارداهای آتی و راه‌اندازی معاملات اختیار معامله، استقرار سازو کار کارگزار محوری در معاملات قراردادهای آتی، بازنگری و سیستمی کردن فرایندهای بورس کالای ایران و تهیه و تدوین فرآیند استعدادپروری در شرکت بورس کالای ایران را به عنوان دیگر برنامه‌های این بورس در سال ١٣٩٤ معرفی کرده و اظهار کرد: اکنون بورس کالای ایران در مسیر رشد و تعالی خود قرار دارد و بر اساس سند جامع استراتژیک، آینده و جایگاه مناسبی برای آن در اقتصاد ملی قابل تصور است.

اقتصاد اقتصاد کشور ایران بودجه بورس کالا پتروشیمی رشد رشد و تعالی فرآورده های نفتی معامله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر