کد خبر: 263375 A

مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران خبر داد:

ایلنا: مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران از ورود نسل جدید نیروگاه‌های بخار به صنعت نیروگاهی کشور خبر داد و گفت: واحدهای بخار 600 مگاواتی در کشور ساخته می‌شود.

به گزارش ایلنا، مصطفی علی ربانی اظهار داشت: تعدادی نیروگاه بخاری در برنامه اجرایی سازمان توسعه برق ایران تعریف شده است که حدود 6200 مگاوات است اما متاسفانه به‌دلیل تنگناهای مالی، پیشرفت زیادی در این بخش نداشته‌ایم.

وی افزود: از سال 92 تاکنون دوهزار مگاوات از این ظرفیت را در نیروگاه‌های رامین اهواز٬ شازند اراک و طبس فعال کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: طی سال 93 منابع خود را در این سه نیروگاه متمرکز کردیم و باوجود اینکه در بعد مالی مشکلاتی داریم، اما توانستیم این سه نیروگاه را عمدتا فعال کنیم.

مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران تصریح کرد: تاکنون حتی تجهیزات اصلی برخی نیروگاه‌ها همچون توربین به سایت موردنظر حمل شده است و ساخت ژنراتور این نیروگاه‌ها در سال آینده به سرانجام می‌رسد.

وی با بیان اینکه ظرفیت هر واحد از این واحدها 325 مگاوات است، گفت: در هر نیروگاه دو واحد 325 مگاواتی درمجموع به ظرفیت 650 مگاوات نصب می‌شود که با وضعیت بسیار محدود کشور یک توفیق محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در ساخت بویلرها هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و طراحی‌های مهندسی انجام و مواد اولیه موردنیاز تامین شده است که در سال 94 عملیات اجرایی آن نیز آغاز می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: سه کارگاه تجهیزشده جهش خوبی در سال 94 داشته باشد و با تمهیدهایی که وزارت نیرو اندیشیده است٬ گشایش‌های بهتری در سال آینده داشته باشیم تا براساس این گشایش‌ها، طرح‌ها را فعال‌تر از گذشته پیش ببریم.

ربانی با تاکید بر اینکه واحدهای 600 مگاواتی بخار از دیگر برنامه‌ها و اهداف ما است که به دلیل محدودیت در سال 93 چندان به این مقوله پرداخته نشده است، گفت: در سال 94 توسعه نیروگاه شهیدرجایی به‌عنوان ساخت‌گاه واحدهای 600 مگاواتی پیشنهاد شده است که امیدواریم قطعی شود.

وی با بیان اینکه با قطعی‌شدن این ساخت‌گاه دو واحد 600 مگاواتی بخار در محل نیروگاه شهیدرجایی ساخته می‌شود، گفت: این طرح از جهت ورود نسل جدید واحدهای 600 مگاواتی در شبکه برق کشور و همچنین تجهیز مناطق مصرف‌کننده عمده با واحدهای بزرگ، حایز اهمیت است که برق مطمئن‌تر و پایدارتری را می‌توانیم تامین کنیم.

وی یادآور شد: همزمان با این کار، اقدام‌های بسیار خوبی در صنعت برق رخ می‌دهد به‌گونه‌ای که توربین و ژنراتور در مقیاس 600 مگاوات در کشور ساخته می‌شود.

وی افزود: براساس روش مپنا٬ واحد نخست معمولا از شرکت سازنده به‌طور کامل خریداری می‌شود و در بقیه واحدها به‌تدریج به ساخت داخل رو می‌آورد.

مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران تصریح کرد: طی چهار  واحد، موفق به ساخت داخل واحدهای 325 مگاواتی شدیم که در این زمینه بسیار موفق عمل کردیم.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در گام نخست چهار واحد 600 مگاواتی در کشور احداث خواهیم کرد که امیدواریم طی این چهار واحد به ساخت داخل کامل واحدهای بخار 600 مگاواتی دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: همه اینها منوط به شرایط مالی است و اگر شرایط مالی سامان‌دهی شود، اجرای این طرح‌ها در سال 94 آغاز می‌شود.

ایران برق صنعت وزارت نیرو توسعه اهواز نیروگاه نسل بخار مگاواتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر