کد خبر: 263340 A

ایلنا: مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران از ورود نسل جدید نیروگاه‌های بخار به صنعت نیروگاهی کشور خبر داد و گفت: واحدهای بخار ۶۰۰ مگاواتی در کشور ساخته می‌شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، «مصطفی علی ربانی» اظهار داشت: تعدادی نیروگاه بخاری در برنامه اجرایی سازمان توسعه برق ایران تعریف شده است که حدود ۶۲۰۰ مگاوات است اما متاسفانه به‌دلیل تنگناهای مالی، پیشرفت زیادی در این بخش نداشته‌ایم.

وی افزود: از سال ۹۲ تاکنون دوهزار مگاوات از این ظرفیت را در نیروگاه‌های رامین اهواز٬ شازند اراک و طبس فعال کرده‌ایم.

ربانی اظهار داشت: طی سال ۹۳ منابع خود را در این سه نیروگاه متمرکز کردیم و باوجود اینکه در بعد مالی مشکلاتی داریم، اما توانستیم این سه نیروگاه را عمدتا فعال کنیم.

مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران تصریح کرد: تاکنون حتی تجهیزات اصلی برخی نیروگاه‌ها همچون توربین به سایت موردنظر حمل شده است و ساخت ژنراتور این نیروگاه‌ها در سال آینده به سرانجام می‌رسد.

وی با بیان اینکه ظرفیت هر واحد از این واحد‌ها ۳۲۵ مگاوات است، گفت: در هر نیروگاه دو واحد ۳۲۵ مگاواتی درمجموع به ظرفیت ۶۵۰ مگاوات نصب می‌شود که با وضعیت بسیار محدود کشور یک توفیق محسوب می‌شود.

ربانی اظهار داشت: در ساخت بویلر‌ها هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و طراحی‌های مهندسی انجام و مواد اولیه موردنیاز تامین شده است که در سال ۹۴ عملیات اجرایی آن نیز آغاز می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: سه کارگاه تجهیزشده جهش خوبی در سال ۹۴ داشته باشد و با تمهیدهایی که وزارت نیرو اندیشیده است٬ گشایش‌های بهتری در سال آینده داشته باشیم تا براساس این گشایش‌ها، طرح‌ها را فعال‌تر از گذشته پیش ببریم.

ربانی با تاکید بر اینکه واحدهای ۶۰۰ مگاواتی بخار از دیگر برنامه‌ها و اهداف ما است که به دلیل محدودیت در سال ۹۳ چندان به این مقوله پرداخته نشده است، گفت: در سال ۹۴ توسعه نیروگاه شهیدرجایی به‌عنوان ساخت‌گاه واحدهای ۶۰۰ مگاواتی پیشنهاد شده است که امیدواریم قطعی شود.

ربانی با بیان اینکه با قطعی‌شدن این ساخت‌گاه دو واحد ۶۰۰ مگاواتی بخار در محل نیروگاه شهیدرجایی ساخته می‌شود، گفت: این طرح از جهت ورود نسل جدید واحدهای ۶۰۰ مگاواتی در شبکه برق کشور و همچنین تجهیز مناطق مصرف‌کننده عمده با واحدهای بزرگ، حایز اهمیت است که برق مطمئن‌تر و پایدارتری را می‌توانیم تامین کنیم.

وی یادآور شد: همزمان با این کار، اقدام‌های بسیار خوبی در صنعت برق رخ می‌دهد به‌گونه‌ای که توربین و ژنراتور در مقیاس ۶۰۰ مگاوات در کشور ساخته می‌شود.

ربانی افزود: براساس روش مپنا٬ واحد نخست معمولا از شرکت سازنده به‌طور کامل خریداری می‌شود و در بقیه واحد‌ها به‌تدریج به ساخت داخل رو می‌آورد.

مجری طرح نیروگاه‌های بخار سازمان توسعه برق ایران تصریح کرد: طی چهار واحد، موفق به ساخت داخل واحدهای ۳۲۵ مگاواتی شدیم که در این زمینه بسیار موفق عمل کردیم.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در گام نخست چهار واحد ۶۰۰ مگاواتی در کشور احداث خواهیم کرد که امیدواریم طی این چهار واحد به ساخت داخل کامل واحدهای بخار ۶۰۰ مگاواتی دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: همه این‌ها منوط به شرایط مالی است و اگر شرایط مالی سامان‌دهی شود، اجرای این طرح‌ها در سال ۹۴ آغاز می‌شود.

ایران برق صنعت وزارت نیرو واحد اهواز نیروگاه نسل بخار مگاواتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر