کد خبر: 262492 A

وزیر صنعت، معدن وتجارت:

ایلنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال سال رونق تولید است و از سوی رییس جمهور تاکید بر اشتغال و توسعه صادرات غیر نفتی شده است و مهم‌ترین پیام را هم مقام معظم رهبری فرمودند که حاکی از همدلی و همراهی ملت و دولت است.

به گزارش ایلنا، محمد رضا نعمت‌زاده در دیدار نوروزی با معاونین، مدیران و کارکنان وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: خوشبختانه بر مبنای سیاستهای کلی اصل ۴۴ سهم دولت از تولید ناچیز است و بقایایش هم به تدریج واگذار می‌شود.

وی گفت: زحمت عمده به دوش خود مردم است چه مصرف کنندگان که با استفاده از کالاهای داخلی تولید را حمایت کنند و چه تولید کنندگان که تلاش کنند کالای مرغوب‌تر و با قیمت مناسبی‌تر ارائه دهند.

 نعمت‌زاده با تاکید بر لزوم وجود خدمات بعد از فروش اضافه کرد: امروزخوشبختانه عمده فعالیتهای تولیدی و صنعتی چه در خرده فروشی و چه عمده فروشی و واردات و صادرات و فعالیتهای معدنی توسط مردم انجام می‌گیرد و باید خدمات بعد از فروش بالاخص در کالاهای با دوام نظیر خودرو، لوازم خانگی و... به مصرف کنندگان داده شود.

وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: ما محدودیتهایی در رابطه با مسائل بین المللی داریم ولی صنایع در این چند سال تلاش کردند نیاز کشور را فراهم کنند و امیدواریم با گشوده شدن و بهبود شرایط در آینده شاهد رونق بیشتر باشیم چراکه تولید در ایجاد رونق پیشران است و به همین دلیل وظیفه تولید کنندگان و صنعتگران و معدنکاران و صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی و کالا سنگین‌تر است.

وی تصریح کرد: وظیفه همه دست اندر کاران بخش صنعت، معدن و تجارت سنگین است و همه فعالیت‌ها اعم از کل تجارت و بازرگان ی داخلی و خارجی و کل فعالیتهای صنعتی و معدنی را شامل می‌شود و این در حالی است که بیش از یک سوم تولید ناخالص داخلی در این مجموعه قرار دارد.

نعمت‌زاده اظهار کرد: بانک‌ها باید برای حمایت از تولید حمایت شوند، ما سیاستهایی می‌گذاریم ولی به تنهایی قادر نیستیم بار سنگین را به عهده بگیریم و نظام پولی و مالی و نیز مقررات باید به کمک بیاید.

وی تاکید کرد: لازم است بانک‌ها و سرمایه‌هایشان را تقویت کنیم که نیاز به قانون دارد و بخشی در قانون مربوط به رفع موانع تولید رقابت پذیر دیده شده و بخشی را هم دولت و مجلس باید کمک کنند که بنیه بانکهای دولتی و خصوصی را تقویت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سیاست دولت بر این است که بانک‌ها به کار بانکداری بپردازند و به تدریج از کارهایی که در شانشان نیست بیرون بیایند و قانون هم فرجه‌ای سه ساله را بر این امر داده است.

به گفته وی بعضی از واحدهای تولید و صنعتی مشکلات معوقات بانکی دارند که به خاطر شرایط چند سال گذشته با مشکل مواجه شده‌اند ما نیز ما پیشنهاداتی را آماده می‌کنیم که به دولت ارائه دهیم تا بانک‌ها ملاحظه بیشتری داشته باشند و در لایجه رفع موانع تولید پیش بینی شده جرایم مالیاتهای معوق و تامین اجتماعی بخشوده شود که خود این امر کمک می‌کند.

از کالاهای داخلی استفاده کنیم

مهندس نعمت‌زاده با تاکید براستفاده ازکالای داخلی گفت: همه باید برای جلوگیری از خرید کالاهای قاچاق به کشور و حمایت از صنعتگران تلاش کنند.

وی ادامه داد: در مجموع در تمام دستگاه‌ها نیز استفاده از کالای داخلی در اولویت قرار گیرد.

امضای توافقنامه با سازمان انرژی اتمی در زمینه اکتشاف

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر توجه بیشتر به اکتشافات تاکید کرد و گفت: امیدواریم تا آخر این دولت، تکلیف کل معادن زیر زمینی کشور را مشخص و از بخش خصوصی نیز در این زمینه استفاده کنیم.

وی در ادامه از امضای توافقنامه‌ای با سازمان انرژی اتمی در زمینه استخراج معدنی خبر داد و گفت تصریح کرد: سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی را فعال کردیم و حدود ۲۰۰ هزارکیلو متر مربع اکتشافات شروع شده و با سازمان انرژی اتمی هم طبق توافق نامه حدود یکصد هزار کیلومتر مربع که قبلا سازمان به خاطر احتمال وحود مواد رادیو اکتیو ممنوعه اعلام کرده بود را استخراج کنیم و بدین ترتیب مواد رادیو اکتیو از آن آن‌ها و غیره در دست ما باشد.

اشتغال تامین اجتماعی خودرو دولت رییس جمهور صنعت معدن صنعت معدن و تجارت مقام معظم رهبری واردات ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر