کد خبر: 260734 A

قائم‌مقام وزیر نیرو :

محمودی گفت: طبق شاخص‌های جهانی نباید بیش از 40 درصد منابع آب زیرزمینی مورد مصرف قرار گیرد چرا که آن کشور به ورشکستگی منابع آب دچار می‌شود، در ایران بیش از 80 درصد منابع آبی مورد مصرف قرار گرفته است.

ایلنا- ستار محمودی قائم‌مقام وزیر نیرو در همایش مدیران ارشد شرکت‌های آب و فاضلاب کشور گفت: در حوزه آب و فاضلاب با برخورداری از دانش روز بایستی بدانیم که جای درنگ نیست؛ ما در کارمان شتاب‌زدگی نداریم اما باید آگاهانه به کار خود سرعت بخشیم.

به گزارش ایلنا، وی با بیان اینکه ما متولی یک بنگاهی هستیم که به مردم آب‌رسانی می‌کنیم، افزود: آب دارای ابعاد مختلفی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است که در ظاهر یک قلم و در باطن به چند قلم معطوف می‌شود.
قائم‌مقام وزیرنیرو ادامه داد: در بین چالش‌های جهانی، آب همواره در ردیف‌های یک تا سه قرار دارد و امروزه به یک چالش جهانی مبدل شده است که امنیت، اقتصاد، محیط زیست و غیره را به‌دنبال خود می‌کشد.
وی با بیان اینکه در جهان برای مناسبت‌های بزرگ یک روز را نام‌گذاری می‌کنند، افزود: اهمیت آب به‌گونه‌ای است که بین سال‌های 2005 تا 2015 دهه بین‌المللی آب با شعار آب برای زندگی نام‌گذاری شد و این مطلب اهمیت آب را برای ما نمایان می‌کند به‌گونه‌ای که بانک جهانی در سال‌های اخیر سیاست‌های خود را به سمتی می‌برد که دولت‌ها را ترغیب کند تا در زمینه توسعه آب و انرژی بیشتر سرمایه‌گذاری کنند.
وی با بیان اینکه طبق شاخص‌های جهانی نباید بیش از 40 درصد منابع آب زیرزمینی مورد مصرف قرار گیرد زیرا آن کشور به ورشکستگی منابع آب دچار می‌شود، گفت: در ایران بیش از 80 درصد منابع آبی مورد مصرف قرار گرفته و از 600 دشت کشور، 48 تا 49 درصد این دشت‌ها ممنوعه بحرانی اعلام شده‌اند و این درحالی است که وضعیت وخیم تالاب‌های کشور نیز آثار مخربی را بر محیط زیست تحمیل کرده است.
محمودی در ادامه افزود: برای مدیریت منابع آبی به همکاری جمعی نیاز بوده و لازم است از وجود پیمان‌کاران،مشاوران،سازندگان، سازمان‌ها، شهرداری‌ها و شوراهای شهر استفاده بهینه شود.
وی خاطرنشان کرد: مدیران نسل جدید فکرهای جدید بیاورند؛ استفاده از پساب‌ها که به‌لحاظ زیست‌محیطی جواب می‌دهد و همچنین تغییر در ساختار تعرفه‌ها و مددگرفتن از شوراهای شهر می‌تواند راهی ایجاد کند تا بار بیشتری از منابع آب در حوضه‌ها به‌دست آید.
آب و فاضلاب اقتصاد انرژی ایران جهان دولت سرمایه شاخص محیط زیست امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر