کد خبر: 260572 A

وزیر نیرو در همایش مدیران ارشد صنعت آب و فاضلاب کشور؛

ایلنا: وزیر نیرو گفت: انتقال آب از راه دور و حوضه‌های دیگر راهکار پایدار برای تامین آب نیست و بهترین گزینه در زمان حاضر مدیریت تقاضای آب است.

به گزارش ایلنا، حمید چیت‌چیان در همایش مدیران ارشد صنعت آب و فاضلاب کشور که در محل پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اظهار داشت: هم‌اکنون مسائل اب از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار شده و جهان در هیچ زمانی این‌چنین نگرن منابع آب هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی نبوده است.

وی ادامه داد: ما هم‌اکنون با دو روند ناهمسو در دنیا مواجهیم که از یک سو نیاز و تقاضا برای آب افزایش یافته و از سوی دیگرمنابع آب رو به محدودیت است.

وزیر نیرو با اشاره به تغییر حجم و الگوی بارش و کاهش شدید منابع آب در کشور گفت: زمانی متوسط بارش کشور حدود 250 میلی‌متر بود، اما هم‌اکنون متوسط بارش 5 ساله کشور به حدود 205 میلی متر کاهش یافته است، از طرفی نیز حجم آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به کمتر از 120 میلیارد مترمکعب رسیده که این نشان از محدودیت شدید منابع آب در کشور است.

چیت‌چیان ادامه داد: در اثر تغییر اقلیم نوع بارش‌های کشور تغییر یافته و از بارش‌های ممتد تبدیل به بارش‌های با فراوانی زیاد اما بارش با حجم کم تبدیل شده که به محض بارش حجم بزرگی از آن تبخیر می‌شود؛ سطح پوشش برفی کشور نیز به طور چشمگیری کم‌شده است.

وزیر نیرو با هشدار نسبت به افزایش روند مصرف آب کشور گفت: افزایش جمعیت و افزایش تقاضای آب الگوی مصرف را نیز تحت تاثیر قرار داده سرانه مصرف به طور چشمگیری افزایش یافته است که این موضوع ما رادچار چالش جدی در مدیریت منابع آب کرده است.

وی با اشاره به دوره‌های مختلف تاریخی بهره‌برداری از منابع آب گفت: زمانی منابع آب بیشتر از مصرف بود و هر کسی هر مقدار آب برداشت و استفاده می‌کرد، زمانی نیز مدیریت عرضه مطرح بود که در این مرحله نیز عمده کارهای استحصال و انتقال آب در کشور انجام شده است.

وزیر نیرو مرحله سوم را مرحله مدیریت تقاضای آب عنوان کرد و افزود: هم اکنون در کشور در این مرحله قرار داریم و مهم‌ترین وظیفه مدیران آب موضوع مدیریت تقاضا است؛ این راهکار که هر جای کشور آب کم بود می‌توان از جای دیگر آب را انتقال داد سپری شده است.

وی تاکید کرد: انتقال آب از راه دور و حوضه‌های دیگر یک راهکار پایدار برای تامین آب نیست و بهترین گزینه در زمان حاضر مدیریت تقاضا و مصرف است؛ در گام‌های بعدی ما باید مدیریت تخصیص را انجام دهیم.

وزیر نیرو ادامه داد: مدیران ما باید به مسئولیت خطیر خود، آگاهی کامل داشته باشند حتی در جایی‌که آب فراوان است باید در آنجا هم مدیریت مصرف آب اجرا شود تا جوابگوی نیازهای روبه گسترش آینده باشیم؛ باید به شدت نگران آینده آب باشیم و سیاست‌های مدیریت آب را اجرا کنیم.

چیت‌چیان با تاکید بر اجماع همگانی در مدیریت مصرف آب گفت: اگر تصور کنیم که بدون کمک دیگران و سایر ارگان‌ها می‌توانیم مدیریت آب را اجرا کنیم یک خطای استراتژیک است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد بحران آب در استان‌ها با دستور شورای عالی آب کشور گفت: سرلوحه پیشنهادات شورای عالی آب برای تشکیل ستادها تاکید بر این بود که استانداران و فرمانداران و دستگاه‌های ذی‌ربط همچون محیط زیست، جهاد کشاورزی، صدا و سیما، نهادهای فرهنگی و مردمی در این زمینه وارد شوند.

وزیر نیرو تصریح کرد: باید با روش‌های بسیار ساده راهکارهای موثر کاهش مصرف آب را به مردم که توان اجرای آن را داشته باشند ارائه دهیم، مدیران باید از حصار سازمان خود بیرون بیایند و از همکاری همه مردم و نهادهای مردمی استفاده کنیم.

آب و فاضلاب افزایش جمعیت پوشش جهاد کشاورزی جهان صدا و سیما صنعت محیط زیست آب سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر