کد خبر: 258478 A

محمد رضا بهزادیان در گفتگو با ایلنا:

لذا لازم می دانم بگویم که رقبای ما متاسفانه فکر می کنند دیگر گروه ها نیز همانند آن ها تک بعدی هستند. ما افراد بسیاری را دیده ایم که وقتی کاندید هیئت رئیسه اتاق ایران شده اند اگر از آن ها دو سوال در بخش بازرگانی یا در بخش صنعت می پرسیدید، عاری از هرگونه دانش لازم در این زمینه ها بودند.

محمد رضا بهزادیان کاندیدای شاخص گروه خواستاران تحول در گفتگو با ایلنا، در ارتباط با مسائل مطرح در بخش کشاورزی گفت: بخش کشاورزی تا دهه 50 شمسی، عملا عمده بار اقتصاد ایران را به دوش می کشید و از زمانی که طبقه روشنفکر نیمه صنعتی با بالا رفتن قیمت نفت در ایران تشکیل شد، از این بخش غفلت شد. البته 10 سال قبل از آن نیز با انجام سیاست های اصلاحات ارضی که زمین های بزرگ مالکان را به زمین هایی با قطعات کوچکتر تبدیل می کرد و عمدتا آن را دست خوش نشین هایی می داد که خیلی به دنبال کشت و کار به شیوه صنعتی معتقد نبودند، یا اینکه زمین شان را اجاره می دادند.

وی ادامه داد: اصلاحات ارزی ضربه عظیمی به رشد اقتصادی بخش کشاورزی وارد کرد و در دهه 50 هم با افزایش درآمد نفت، رژیم پهلوی عملا حداقل خدماتی را که پیش از آن به بخش کشاورزی سرازیر می کرد و منجر به توسعه روستاهای ما می شد، به فراموشی سپرد.

وی بیان داشت: پس از انقلاب اسلامی با به وجود آمدن سازمان هایی مانند جهاد سازندگی، ما شاهد آن بودیم که توسعه به داخل روستاها رفت و روستاها امکانات رفاهی مناسبی پیدا کردند و به دلیل همه تحریم هایی که از ابتدای سال 1359 به کشور ما تحمیل شد، در خاطرتمان است که یک حرکت جمعی برای کمک به کشاورزان ایجاد شد اما متاسفانه بعد از آن شاهد تشکیل هیئت هفت نفره تقسیم زمین بودیم، که اگر زمین هایی هم از دم تیغ تیز اصلاحات ارزی گذشته بود، هیئت های هفت نفره آن را به زمین های قطعه شده تقسیم کردند و این مسئله تاثیر نامناسبی در کشاورزی گذاشت.

رییس اسبق اتاق بازرگانی تهران گفت: اقتصاد کشاورزی که از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است با خشک سالی و سایر عوامل طبیعی تهدید می شود و این بدین معنی است اگر کشاورزی تهدید شود ما شاهد یک جمعیت عظیم روستایی هستیم که به شهرها هجوم می آوردند و در حال حاضر که ما گرفتار موضوع نبود اشتغال در شهرها هستیم، این جمعیت روستایی هم می توانند بار مضاعفی بر اقتصاد کشور و اقتصاد شهری ایجاد کنند و پدیده حاشیه نشینی شهرها را که در حال حاضر هم مبتلا به آن هستیم، بیش از پیش هویدا کند.

وی تصریح کرد: من به عنوان کسی که در دراز مدت اکثر افراد خانواده ام با اشتغال در بخش کشاورزی زندگی و امرار معاش کرده و می کنند، همیشه در تلاش بودم با وجود اینکه خود در مجموعه ای صنعتی مانند فرش مشهد فعالیت کرده ام و به دلیل اینکه در اتاق بازرگانی بنده را فردی موثر می دانند، سعی کرده ام که وجودم کمک موثری در بخش کشاورزی اتاق بازرگانی سراسر کشور باشد.

این فعال بخش خصوصی گفت: اصلی ترین مشکلی که بخش کشاورزی ما در حال حاضر با آن روبرو است، اقتصاد آب است. روش های علمی در بهره برداری از منابع آب و صرفه جویی در مصرف آن و چگونگی حفظ مخازن زیرزمینی، تزریق آب به مخازن زیرزمینی و تامین آب از مهمترین موارد در این زمینه است که اگر در این مسیر روش درستی اتخاذ نشود قطعا امنیت قضایی در کشور به خطر می افتد.  در زمینه آب موضوعات گوناگونی را می شود مد نظر قرار داد فارغ از منابعی که در داخل کشور است.

وی تاکید کرد: بنده طی 8 سال  گذشته در جریان تاسیس سازمان مردم نهادی بودم که حتی در پیگیری اهداف خود تا تاجیکستان هم پیش رفت و با رئیس جمهور و مقامات آن کشور مذاکره کرد. آقای امام علی رحمانف طرح مشخصی که در این زمینه مطرح کرد آمادگی کشورش برای تامین 10 میلیون متر مکعب آب بود که با خط لوله به کشورمان پمپاژ شود. به عقیده بنده این طرح نجات حداقل 10 استان کشور از کم آبی را در پی داشت.

بهزادیان خاطرنشان کرد: متاسفانه کشاورزی ما بسیار کم با دانش گره خورده است و لازم است به این بخش بیش از پیش توجه شود. اصلی ترین بحثی که کشاورزی ما از آن صدمه می بیند ضرورت امنیت سرمایه گذاری در این بخش است و یکی از اصلی ترین بحث ها در زمینه امنیت سرمایه گذاری حتما مدیریت منابع آب است. نمی شود از سرمایه گذاران خواست که بیایند و سرمایه چند صد هزار میلیونی خود را در یک طرح کشاورزی صرف کنند و چندین سال بعد با مشکل کمبود آب و خشکسالی تمامی سرمایه شان از میان برود.

  • وی گفت: در بخش کشاورزی مسائل گوناگونی وجود دارد که انشاالله با ورود ما به اتاق بازرگانی و با تشکیل کمیسیون کشاورزی قوی قطعا تلاش می کنیم در این بخش بتوانیم راه های مسدود را باز کنیم . به دلایلی که پیش تر عرض کردم و همچنین برخلاف تخریب هایی که دیگر گروه ها در برابر کاندیداهای حوزه کشاورزی گروه خواستاران تحول در پیش گرفته اند لازم می دانم اشاره کنم به عنوان کسی که سال هاست در حوزه کشاورزی مشغول به فعالیت است و همچنین به عنوان عضو هیات مدیره شرکت گندم دشت که از بزرگترین تولید کنندگان نان فانتزی و ماشینی در کشور است و این که بنده از وارد کنندگان کالاهای اصلی کشاورزی هستم آمده ام و در بخش کشاورزی کاندید شده ام.

وی تاکید کرد: لذا لازم می دانم بگویم که رقبای ما متاسفانه فکر می کنند دیگر گروه ها نیز همانند آن ها تک بعدی هستند. ما افراد بسیاری را دیده ایم که وقتی کاندید هیئت رئیسه اتاق ایران شده اند اگر از آن ها دو سوال در بخش بازرگانی یا در بخش صنعت می پرسیدید، عاری از هرگونه دانش لازم در این زمینه ها بودند. کسانی که سال هاست فعالیتشان در بخش ساختمان سازی و آن هم در ابعاد کوچک است و ادعای حضور در هیئت رئیسه اتاق ایران را هم دارند. اما بنده تصورم این است که رئیس اتاق ایران یا اتاق تهران باید فعالیتی در یکی از حوزه های مرتبط با اتاق همچون حوزه های صنعت، بازرگانی، کشاورزی و معدن آن هم در ابعاد قابل توجه داشته باشد و خوشحالم در طول زندگیم علاوه بر مشاغل دولتی که داشته ام، فرصت حضور و کسب تجربه در همه بخش های صنعت، کشاورزی و اقتصاد کشور را داشته ام.

اقتصاد ایران خانواده سرمایه صرفه جویی در مصرف صنعت کشاورزی مشهد هیئت رئیسه کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر