کد خبر: 258004 A

سخنگوی دولت:

مبلغ 4 هزار میلیارد تومان از منابع هدفمند کردن یارانه با توافق دولت به مجلس برای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها اختصاص یافته که امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب مردم شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی متعددی در سال 94 باشند.

محمد باقر نوبخت گفت: دولت منابع هزینه‌‌ای را در حدود 224 هزار میلیارد تومان پیشنهاد کرد، این رقم با 12 هزار میلیارد تومان افزایش در مجلس به 236 هزار میلیارد تومان رسید. مبلغ 4 هزار میلیارد تومان از منابع هدفمند کردن یارانه با توافق دولت به مجلس برای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها اختصاص یافته که امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب مردم شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی متعددی در سال 94 باشند.

به گزارش ایلنا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران، گفت: در هفته‌ای که گذشته لایحه بودجه 1394 که در 16 آذر 93 از سوی دولت تقدیم مجلس شده بود، پس از سه ماه بحث و بررسی در مجلس به تصویب نمایندگان رسید. بودجه طبق قانون، برنامه یک ساله دخل و خرج دولت است و اهداف و سیاست‌های دولت برای آن سال تعیین می‌شود.

 

سخنگوی دولت افزود: بنابراین حق مردم است که بدانند که در بودجه‌ای که از سوی دولت پیشنهاد شده است و از سوی نمایندگان به تصویب رسیده است، پیش‌بینی منابع در سال 94 در آن چگونه است و این بودجه چه تأثیری در مجموعه اقتصاد و زندگی آنان دارد، آیا تورم کاهش می‌یابد، آیا زمینه اشتغال فرزندان فراهم‌تر می‌شود و آیا همچنان می‌توانند به درمان ارزان دسترسی داشته باشند.

 

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری بیان داشت: لایحه بودجه در یک نگاه کلی یک پیش‌بینی از منابع درآمدی و مصارفی هزینه‌ای در یک سال است و در خصوص این موضوع علاوه بر اینکه مهم است پیش‌بینی آنها تا چقدر واقع‌بینانه باشد، مهم‌تر است که ترکیب آنها سنجیده‌تر و در راستای اهداف نظام و سیاست‌های نظام باشد. هر چند که در پیش‌بینی منابع هزینه‌ای و مصرف در دولت با نگاه صرفه جویی بوده است.

 

وی گفت: دولت منابع هزینه‌‌ای را در حدود 224 هزار میلیارد تومان پیشنهاد کرد، این رقم با 12 هزار میلیارد تومان افزایش در مجلس به 236 هزار میلیارد تومان رسید.

 

نوبخت تصریح کرد: البته مجلس در جهت کمک به دولت اجازه داد که برخی احکام به صورت هزینه درآمدی باشد و اگر در 6 ماهه دوم از وصول درآمدها مطمئن شد، هزینه شود.

 

وی گفت: مجلس و دولت در ترکیب درآمدها و هزینه‌ها با هم وحدت نظر کامل داشتند و برای منابع درآمدی هم مجلس و هم دولت در عمل وابستگی منابع درآمدی به نفت را در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب مشخص شد، به یک سوم کاهش دادند.

 

وی افزود: نمایندگان با درنظر گرفتن اعتبارات آب‌های مرزی هزینه‌های عمرانی را بیش از 40 درصد اضافه نمایند که این امر نیز در راستای سیاست‌های کلی برنامه پنجم بوده است. با این وضعیت مقدار و ترکیب منابع و مصارف در سال آینده 58 هزار میلیارد تومان بوده است.

 

نوبخت گفت: سال آینده 103 هزار میلیارد ریال از سوی شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری خواهد شود.

 

وی افزود: با این سرمایه‌گذاری‌ها پیش‌بینی می‌شود که رشد سرمایه‌گذاری در سال 1394 نسبت به سال جاری حدود 4 درصد و اقتصاد ایران حداقل 2.5 درصد نسبت به سال 93 رشد داشته باشد که در این صورت مردم می‌توانند شاهد ادامه روند خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی در سال آتی باشند.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: آنچه باید دقیقا مورد توجه مردم مومن و انقلابی قرار گیرد این است که در تأمین منابع اعلام شده  در بودجه حتی یک ریال از منابع پیش‌بینی شده ارتباطی به نتایج مذاکره جمهوری اسلامی ایران  با کشورهای 1 + 5 ندارد و حتی یک ریال براساس اینکه مذاکرات به نتیجه برسد یا نرسد پیش‌بینی نشده است.

 

وی افزود: تمام منابع پیش‌بینی شده از سوی دولت و مجلس صرفا از منابع شناخته شده و بدون ارتباط به نتیجه مذاکرات است که البته دولت برای هر حالتی از پایان  مذاکرات چه مثبت و منفی برنامه‌های دیگری دارد که برحسب شرایط از آن استفاده خواهد کرد.

 

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور بیان داشت: ملت بزرگ و متدین ما مطمئن باشند که فرزندان آنها در مذاکرات هسته‌ای ذره‌ای از حقوق ملی و بین‌المللی این مردم کوتاه نخواهند آمد و در هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که دولت در برابر زورگویی‌هایی دولت‌های استکباری و تحریم‌های غیر انسانی آنها نابسامان اداره شود و قطعا با هدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی کشور به جایگاه واقعی خود در منطقه و جهان دست خواهد یافت.

 

نوبخت با اشاره به تورم گفت: در بودجه 1394 مهار تورم و کاهش نرخ آن همچنان یکی از اهداف مهم است که پیش‌بینی می‌شود تا حد 14 درصد کاهش یابد و دولت در برنامه ششم برای کاهش آن به زیر 10 درصد برنامه‌ریزی کرده است.

 

وی افزود: در مورد اشتغال دولت با وفای به عهده در بودجه 1394 با اعتباراتی بالغ بر 575 میلیارد تومان شرایط استخدام بیش از 38 هزار و 675 نفر در استان‌ها را فراهم نموده است، لذا مسئولان مربوطه در استان‌ها می‌توانند از اسفندماه امسال اقدامات اداری استخدام آنها را فراهم کنند.

 

سخنگوی دولت بیان داشت: علاوه بر این مبلغ دولت 4 هزار میلیارد تومان از منابع هدفمند کردن یارانه با توافق دولت به مجلس برای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها اختصاص یافته که امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب مردم شاهد ایجاد فرصت‌های شغلی متعددی در سال 94 باشند.

 

وی افزود: همچنین در سال 94 مانند سال جاری بیش از 4 هزار و 800 میلیارد تومان برای اجرای طرح تحول سلامت و کاهش هزینه درمان از جیب مردم اختصاص یافته است و این کار با قوت و کیفیت بیشتر برای سال‌های آینده ادامه می‌یابد.

 

نوبخت تصریح کرد: در بودجه سال 1394 با پیشنهاد دولت و موافقت مجلس بیش  از 1200 میلیارد تومان اعتبار برای کمک به اعطای تسهیلات ارزان قیمت مسکن با اولویت زوج‌های جوان، زنان سرپرست خانوار و افراد کم درآمد اختصاص یافته است.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی کشور بیان داشت: در این راستا رقم وام مسکن در شهرهای بزرگ تا سقف 50 میلیون تومان و در روستاها 15 میلیون تومان افزایش یافته است.

 

وی افزود: در سال 93 با تخصیص 100 درصد اعتبارات طرح‌های سفر مقام معظم رهبری و بهره‌برداری از 88 پروژه در سفر رئیس جمهور و اتمام 246 طرح در سال 1394 با مصرف بالغ 236 هزار میلیارد تومان علاوه بر اتمام 200 طرح عمرانی بزرگ مردم شاهد افزایش تولید 75 میلیون مترمکعب گاز در روز و افزایش تولید 90 هزار بشکه نفت در روز از حوضه‌های مشترک غرب کارون باشند.

 

نوبخت بیان داشت: همچنین اضافه شدن هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور و شروع برنامه ساخت یک میلیون و 800 هزار واحد مسکونی تا سال 1399 با وام‌های ارزان قیمت و پرداخت بیش از هزار میلیارد تومان بلاعوض برای تأمین شبکه آب، برق، و فاضلاب ساختمان‌های نیمه کاره مسکن مهر و احداث 1500 کیلومتر انواع راه‌ها در کشور و اجرای 6 طرح ریلی با هدف اتصال شهرهای سنندج، کرمانشاه، ارومیه، رشت، اردبیل و بیرجند به شبکه راه‌آهن سراسری از دیگر طرح‌هایی است که مردم در سال 93 و با بودجه 93 شاهد آن بودند.

 

سخنگوی دولت در جمع نمازگزاران تهران تصریح کرد: افزایش ظرفیت بنادر تجاری به 210 میلیون تن و بهبود وضعیت نگهداری زیرساخت‌ها شامل بیش از 30 هزار کیلومتر راه‌های شریانی، اتمام عملیات 31 بیمارستان با ظرفیت 3 هزار و 500 تخت و اتمام بیش از 400 هزار مترمربع فضای مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، اتمام 9 استادیوم 20 هزار نفری، 20 استادیوم 5 هزار نفری، 405 پروژه ورزشی در شهرستان‌های مختلف و اختصاص 1800 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های آب‌رسانی و تأمین آب روستایی از دیگر طرح‌هایی است که در سال 93 با بودجه امسال تحقق یافت.

 

نوبخت گفت: اختصاص حدود 8 هزار میلیارد تومان برای مهار آب‌های مرزی و اصلاح اراضی در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان،  اتمام عملیات بازسازی و نوسازی 68 حوزه علمیه خواهران و بهسازی حاشیه شهرهای مذهبی و زیارتی و در نهایت پروژه‌ای که در سال 94 می‌توان شاهد پیشرفت آن در اعتبارات مندرج در بودجه 94 مبنی بر 4 برابر شدن بودجه مصلی‌ها بود پیشرفت هفتگی مصلی بزرگ تهران است.

اشتغال بودجه حقوق دولت رهبر معظم انقلاب اسلامی زنان گاز معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی یارانه ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر