کد خبر: 1160515 A

گزارش بارش در کشور نشان می‌دهد به‌رغم بارندگی 24 میلی‌متری از ابتدای سال آبی‌جاری (ابتدای مهرماه 1400) تا هفته منتهی به آذرماه، اما همچنان شاهد کاهش 12 درصدی بارش‌ها نسبت به بلندمدت هستیم.

به‌ گزارش ایلنا از وزارت نیرو، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا 28 آبان‌‌ماه به 24 میلی‌متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (22.8 میلی‌متر) افزایش 5 درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود 27.4 میلی‌متر بارندگی، کاهش 12 درصدی را نشان می‌دهد.

بعد از ورود سامانه‌های بارشی و تدوام بارندگی‌ها در هفته اخیر نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با 392.2 میلی‌متر، مازندران با 204 میلی‌متر و گلستان با 100.6 میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

در حال حاضر استان‌های مرکزی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان خراسان جنوبی با 2.77 میلی‌متر، سمنان با 3.3 میلی‌متر و هرمزگان نیز با 3.9 میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز 21 آبان‌ماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی در دو استان‌ خوزستان و ایلام نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب 81 و 82 درصد کاهش داشته، البته از 31 استان کشور که بارندگی مناسبی نسبت به سال گذشته داشته‌اند، 16 استان دارای کاهش بارش هستند.

انتهای پیام/
استان کشور خراسان جنوبی وزارت نیرو سمنان ایلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر