کد خبر: 1100430 A

در پاسخ به ایلنا مطرح شد:

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: فعلا به دلیل محدودیت‌های موجود در کشور صادرات برق منتفی است و واردات نیز در حداکثر میزان ممکن در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، داود فرخزاد پس از جلسه امروز با حضور معاون اول رییس جمهور که در دیسپا‌چینگ ملی برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز منجر به نتایج خوبی شد و به زودی مشکل مرتفع خواهد شد.

وی افزود: ما یکی از بزرگترین شبکه‌های برق منطقه و جهان را داریم چراکه ظرفیت تولید برق در کشور ما بیش از 50 هزار مگاوات است. ضمن اینکه پایداری شبکه بیش از 18 سال است که هیچگونه فروپاشی گسترده نداشته است.

این مقام مسئول با اشاره به دلیل خاموشی های اخیر اظهار داشت: علت اصلی عدم تولید نیروگاه‌های برق آبی است که در حال حاضر به حداکثر تولید 3 هزار و 300 مگاوات رسیده اند در حالی که سال گذشته 10 هزار مگاوات ظرفیت تولید از این نیروگاه‌ها داشتیم.

وی افزود: عامل دوم خشکسالی و افزایش دما است و عامل جنبی بعدی نیز مواردی همچون رمزارزها و مصارف غیر مجاز است.

فرخ زاد با بیان اینکه در حال حاضر مصرف رمزرزهای غیر مجاز حدود 2 هزار مگاوات عنوان شده است یادآور شد: به هر حال در کلیه زمینه ها برای مدیریت مصرف تصمیمات خوبی گرفته شد که سریعا اجرایی می‌شود و امیدواریم خاموشی ها و حوادث تکرار نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 7 درصد مصرف برق از سوی مراکز تجاری و 38 درصد نیز مربوط به مراکز صنعتی است، افزود: 18 درصد مصرف مربوط به بخش کشاورزی 32 درصد خانگی و بقیه نیز از سوی مراکز عمومی و روشنایی معابر است.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران درباره این که با وجود تعطیلی دانشگاه و صنوف چرا مصرف برق بالا است و خاموشی اعمال می‌شود، گفت:‌ دانشگاهها و صنوف دخالتی در پیک مصرف برق در شب ندارند بنابراین تعطیلی آنها نقشی در مصرف ندارد. یکی از عوامل کمبود رمزارزها هستند که 24 ساعته فعال هستند.

وی یادآور شد: میزان مصرف برق 53 هزارمگاوات است که 40 هزار مگاوات از آن در بخش خانگی و اداری مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه طبق تصمیمات امروز صنایع را محدود کرده‌ایم یادآور شد: دانشگاه ها و مراکز تجاری حداکثر 5 تا 6 هزار مگاوات مصرف دارند سهمی بالایی در خاموشی ندارند.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره صادرات و واردات و این که آیا واردات افزایش یافت گفت: فعلا به دلیل محدودیت‌های موجود در کشور صادرات برق منتفی است و واردات نیز در حداکثر میزان ممکن در حال انجام است.

وی افزود: ما در حال حاضر 600 مگاوات واردات برق داریم.

فرخزاد درباره افزایش میزان واردات بیان داشت: فعلا زیرساخت لازم برای افزایش میزان واردات نداریم اما در حال آماده کردن آن هستیم که البته در کوتاه مدت این امکان را نخواهیم داشت.

انتهای پیام/
بخش کشاورزی برق روشنایی واردات شرکت مدیریت شبکه برق ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر