کد خبر: 1100418 A

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح کرد:

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: متوسط سرمایه‌گذاری برای ایجاد واحد صنعتی در سال ۹۶ حدود ۵.۵ میلیارد تومان بود در سال ۹۸ به ۹.۵ میلیارد تومان و در سال ۹۹ به ۲۵ میلیارد تومان رسیده است. یعنی طی این سال‌ها ۵ برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، احمد شوهانی در حاشیه جشنواره حاتم اظهار کرد: از سال ۹۱ تا نه ماهه سال ۹۸ در نرخ رشد اقتصادی تغییراتی به وجود آمده؛ برای مثال رشد اقتصادی در حوزه صنایع سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ منفی ۴.۹ درصد کاهش داشته ولی در سال ۹۵ حدود ۲۰ درصد رشد تجربه کرده و از سال ۹۷ دوباره منفی شده است. این نشان می‌دهد که ما در صنعت ثبات نداریم. 

وی افزود: متوسط سرمایه‌گذاری برای ایجاد واحد صنعتی در سال ۹۶ حدود 5.5 میلیارد تومان بود در سال ۹۸ به ۹.۵ میلیارد تومان و در سال ۹۹ به ۲۵ میلیارد تومان رسیده است. یعنی طی این سال‌ها ۵ برابر شده است.

معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: متوسط سرمایه‌گذاری برای ایجاد شغل ۲۸۸ میلیون تومان در سال ۹۶ بود که اکنون دوبرابر شده است. 

وی اضافه کرد: از سهم کل تسهیلات بانک‌ها ۳۱.۹ درصد برای بخش صنعت بوده که در سال ۹۹ به ۳۰ درصد رسید. طبق قانون برنامه توسعه باید ۴۰ درصد از آن باید به بخش صنعت اختصاص پیدا کند. از این بین ۷۵ درصد هم صرف سرمایه‌ در گردش، ۷ درصد توسعه و  ۱۶ درصد ایجاد صنایع می‌شود. 

شوهانی خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد محصولات صنعتی کشور در سال ۹۸ مبتنی بر منبع  یعنی خام‌فروشی و حلقه‌های اولیه بوده است. ۲۵.۵ درصد مربوط به فناوری متوسط و ۰.۹ درصد مربوط به های تک بوده است. اما در صادرات های تک رشد داشته‌ایم. سهم ارزش افزوده صنعتی از GDP کشور نیز ۱۲ تا ۱۳ درصد بوده و تغییر خاصی نداشته است.

انتهای پیام/
تسهیلات بانکی صنعت قانون مرکز پژوهش های مجلس واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر