کد خبر: 1100412 A

علیرضا محجوب مطرح کرد:

دبیرکل خانه کارگر اظهار داشت: اگر راه نجاتی برای کشور ما وجود داشته باشد، با تحریم یا بدون تحریم صادرات غیرنفتی است. رویکرد کشورهای پیشتاز نیز توسعه این شکل از صادرات با توجه ویژه به تولیدات فناورانه بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علیرضا محجوب در حاشیه جشنواره ملی حاتم اظهار کرد: یک شاخص بسیار مهم در حوزه تولید، صادرات غیرنفتی است. اگرچه اصل صادرات در چند سال اخیر به واسطه تحریم‌ها در فراز و فرود بوده اما آن بخش از صادرات که دست‌نخورده‌تر و تعیین‌کننده‌تر بوده، صادرات غیرنفتی است. 

وی افزود: اگر راه نجاتی برای کشور ما وجود داشته باشد، با تحریم یا بدون تحریم، صادرات غیرنفتی است. رویکرد کشورهای پیشتاز نیز توسعه این شکل از صادرات با توجه ویژه به تولیدات فناورانه بوده است. صادرات کشورهای زیادی که این مسیر را پیش گرفتند طی ۲۰ یا ۳۰ سال چندین برابر شده است. در دهه ۷۰ تولیدات فناورانه کره جنوبی غیرقابل ذکر بود اما در این ۵۰ سالی مقدار تولیدات فناورانه این کشور ۳۴۰ برابر شده است. بنابراین نمی‌توان از نشدن صحبت کرد. 

دبیرکل خانه کارگر در ادامه تصریح کرد: اگر برای کارگران وضعیت بهتری و برای تولیدکنندگان شرایط قابل قبول بخواهیم راهی جز صادرات غیرنفتی با تولیدات فناورانه وجود ندارد. ۲۰ تا ۲۵ سال پیش کشورهایی مانند ویتنام وضعیت بدتری داشتند صادرات این کشور از ۵ میلیارد دلار در آن زمان به مرز ۲۵۰ میلیارد دلار رسیده است. دو سوم از این میزان نیز مربوط به تولیدات فناورانه است. 

محجوب خاطرنشان کرد: مبنای تولید در اقتصاد موضوع مولد و غیرمولد است. مسکن‌سازی می‌تواند یک کار مولد باشد اما با زیر سر گذاشتن ۵ میلیون مسکن خالی نمی‌توان این کار را کرد. حرکات غیرمولد تقاضا در بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تا زمانی که صنایع مولد و غیرمولد شناخته نشوند، اشتغال، تولید و کارگران زبان‌کننده اصلی آن خواهند بود. 

وی بیان کرد: متاسفانه غلبه غیرمولدها بر مولدها وجود دارد و باید در حالت کلان و سیاست‌های کشور حل شود. کمک به این مسیر، کمک به توسعه اشتغال و توزیع در طبقات پایین است. با کارهای غیرمولد ثروت به طبقات پایین‌تر نمی‌رسد.

انتهای پیام/
تورم صادرات غیرنفتی کره جنوبی مسکن تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر