کد خبر: 1099348 A

مدیرعامل پالایشگاه شازند تاکید کرد: کک سوزنی علاوه بر تامین نیاز صنعت فولاد مازوت پالایشگاه را نیز صفر خوتاهد کرد هر چند اکنون مازوت شازند زیر 10 درصد است اما با اجرای این پروژه به صفر خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، غلامحسین رمضانپور در مراسم امضای قرارداد دانش فنی و مهندسی تولید کُک سوزنی بین پالایشگاه شازند و پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: سال گذشته علاوه بر استمرار عملیات تولید پروژه با ارزش افزوده‌ای را انجام دادیم که مهمترین آن تولید هگزان بوده که باعث جلوگیری از خروج 30 میلیون دلار ارز از کشور شده است. علاوه بر آن تولید پنتان نیز در پالایشگاه کلید خورد و توانستیم 50 هزار تن هگزان و پنتان که محصولاتی گرانقیمت و مورد نیاز برای صنعت پتروشیمی و مواد خوراکی هستند تولید کنیم و از خروج ارز جلوگیری کنیم.

مدیرعامل پالایشگاه شازند امام خمینی همچنین با بیان اینکه ما سال گذشته تعمیرات اساسی بزرگی را انجام دادیم خاطرنشان کرد: در مرداد و شهریور که شرایط کرونا تشدید یافته بود بدون ابتلای حتی یک نفر به بیماری با بکارگیری 3600 کارگر تعمیرات اساسی را در 12 واحد عملیاتی و واحدهای فاز دوم انجام داده و زودتر از موعد پالایشگاه را وارد مدار کنیم.

وی با بیان اینکه سوخت بنزین کم‌ارزش در پالایشگاه مصرف می‌شد خاطرنشان کرد: توانستیم این محصول را به بنزین باارزش یورو 4 و یورو 5 ارتقا دهیم علاوه بر این محصول آمین که مورد نیاز کشور و وارداتی بوده را نیز به تولید داخل برسانیم که عاملی برای خروج ارز از کشور شده و ارزش افزوده‌ خوبی ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: تولید محصول یاد شده دو هزار تن از تولید آلایندگی در هوا را کاهش داد.

رمضان‌زاده گفت: مهمتر از آن تولید کک سوزنی را سال گذشته با همکاری پژوهشگاه استارت زدیم مطالعات اولیه و ‌آزمایشگاهی انجام شد و به این ترتیب با احداث یک واحد در پالایشگاه برای تولید این محصول مورد نیاز صنعت پولاد اقدام خواهیم کرد.

وی گفت: صنعت فولاد 54 هزار تن در سال کُک سوزنی نیاز دارد که با طرح توسعه سال آ‌ینده 94 هزار تن مورد نیاز است تا صنعت فولاد به تولید 50 میلیون تن برسد به همین طراحی واحد را در دستور کار قرار دادیم و تولید 90 هزار تن در سال کُک سوزنی را تعریف کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر انعقاد قرارداد مطالعات مهندسی وی دانش فنی را در پژوهشگاه انجام دادیم که طی یک سال آینده به ثمر خواهد رسید البته سعی می‌کنیم با تلاش بیشتر زودتر از برنامه به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: اوایل سال آینده اسناد مناقصه آماده می‌شود و پیمانکار اجرایی انتخاب خواهد شد و تا نیمه دوم سال 1404 واحد به بهره‌برداری خواهد رسید. 

مدیرعامل پالایشگاه شازند تاکید کرد: کک سوزنی علاوه بر تامین نیاز صنعت فولاد مازوت پالایشگاه را نیز صفر خوتاهد کرد هر چند اکنون مازوت شازند زیر 10 درصد است اما با اجرای این  پروژه به صفر خواهد رسید.

وی یادآور شد: با اجرای پروژه تولید کد سوزنی تمامی مازوت به مواد باارزش بنزین و نفت و گاز یورو 4 و یورو 5 تبدیل خواهد شد.

انتهای پیام/
بنزین صنعت صنعت فولاد فنی و مهندسی مواد خوراکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر