کد خبر: 1099104 A

رییس اتحادیه لاستیک و روغن تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر و پنچرگیران تهران اظهار داشت: کارخانه‌ها قیمت روغن‌های صنعتی را 35 درصد افزایش داده‌اند، ولی هنوز موافقت سازمان حمایت گرفته نشده است. افزایش قیمت روغن اتومبیل هنوز اعمال نشده اما توزیع آن کاهش پیدا کرده است.

داوود سعادتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد افزایش قیمت روغن اتومبیل اظهار کرد: از نظر قانونی هنوز افزایش قیمتی برای روغن ماشین رخ نداده است. کارخانه‌ها قیمت روغن‌های صنعتی را 35 درصد افزایش داده‌اند، ولی هنوز موافقت سازمان حمایت گرفته نشده است. 

وی افزود: افزایش قیمت روغن اتومبیل هنوز اعمال نشده اما توزیع آن کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: عرضه روغن اتومبیل در بازار بسیار کاهش یافته است، وقتی چنین اتفاقی می‌افتد جای خالی آن را روغن‌های تقلبی و دست دوم پر می‌کند به همین دلیل امیدواریم که کارخانه‌ها توزیع بیشتری داشته باشند. کارخانه‌ها به خاطر اینکه قیمت افزایش پیدا کند توزیع را کاهش داده‌اند و می‌گویند که مواد اولیه را با ارز نیمایی وارد می‌کنند و قیمت‌های فعلی برای آنها به صرفه نیست اما نتوانستند موافقت افزایش قیمت را جذب کنند و به همین علت عرضه را کاهش دادند.

سعادتی‌نژاد با اشاره به فروش تحمیلی برخی کارخانه‌ها گفت: قبلا توزیع روغن صنعتی و اتومبیل در بازار به صورت مویرگی بود اما الان بعضی از کارخانه‌ها حتی کالای تحمیلی می‌فروشند. برای مثال می‌گویند 10 کارتون از روغنی که مصرف کمتری دارد بخرید تا 5 کارتون روغن مصرفی بفروشیم و این موضوع در بازار مشکل ایجاد کرده است.

رییس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن، فیلتر و پنچرگیران تهران تصریح کرد: کارخانه‌ها ادعا می‌کنند که توزیع را انجام می‌دهند و تحویل نمایندگی‌ها می‌دهند اما نمایندگان آنها که عمده فروش هستند و توزیع مویرگی می‌کنند، توزیع را کاهش داده‌اند. می‌توان گفت در این مدت عرضه روغن 35 تا 40 درصد کمتر شده است.  تقاضا وجود دارد و واحدهای صنفی متقاضی هستند اما توزیع کم است. امیدواریم کارخانه‌ها عرضه را افزایش دهند تا در بازار مشکل به وجود نیاید.

وی در ادامه اضافه کرد: موضوع افزایش قیمت روغن اتومبیل و روغن صنعتی باید بررسی و کارشناسی شود. اگر وضعیت فعلی برای کارخانه‌دار صرفه اقتصادی ندارد افزایش قیمت اعمال شود. درخواست کارخانه‌دارها قبلا افزایش 100درصد قیمت بود ولی سال گذشته 40 و 55 درصد افزایش قیمت مورد موافقت قرار گرفت. فکر می‌کنم الان هم 40 درصد افزایش قیمت مدنظر کارخانه‌دارها باشد.

سعادتی‌نژاد در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت صادرات روغن اتومبیل گفت: در این حوزه در کشور صادرات نیز داریم و بیشتر مقاصد صادراتی ما کشورهای همسایه هستند.

انتهای پیام/
روغن اتومبیل روغن ماشین افزایش قیمت روغن ماشین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر