کد خبر: 1099049 A

تفاهم‌نامه ایجاد بازار محلی و منطقه‌ای آب، بین شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی و یک شرکت بخش خصوصی برای اولین بار امضا شد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با امضای این تفاهم‌نامه، خردمندی مردم ایران برای حل مشکلات را یادآور شد و اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور و استان خراسان رضوی در منطقه نیمه خشک و خشک واقع شده است، اعتماد به مردم برای مدیریت آب ضروری است.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح «بازار آب» نباید کشاورزان منطقه آسیب ببینند، افزود: در چنین شرایطی بحثی که بسیار جدی است بحث بازار آب است. این یک نیاز اجتماعی است و چه بخواهیم و چه نخواهیم این کار انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در خصوص جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: شرکت «رهروان سپهر اندیشه» به عنوان مجری طرح بازار آب وظیفه دارد، آب مورد نیاز معادن سنگ آهن خواف را به نحوی تامین کند که از منابع آبی زیرزمینی دشت خواف هیچ اضافه برداشتی صورت نگیرد؛ در همین راستا این شرکت مدلی را طراحی کرده که عنوان آن الگوی متعادل دشت پایدار است و بر اساس آن بانک آب تشکیل و آب طبق ضوابط معینی به خریداران فروخته می‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح پایداری منابع آب در کنار اقتصاد کشاورزی منطقه مورد توجه قرار دارد و آب مورد نیاز معادن نیز تامین می‌شود‌. 

فرزاد، مدیرعامل شرکت رهروان سپهر اندیشه با اشاره به تجربه‌ ۱۷ ساله این شرکت در زمینه آب‌های زیرزمینی اظهار کرد: برای ایجاد بازار آب در منطقه خواف علاوه بر طراحی روش‌های نوین فنی به یک پیوست اجتماعی نیز نیاز بود که با همکاری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، حضور میدانی و چهار ماهه در منطقه در نهایت این تفاهم‌نامه به امضا رسید.

انتهای پیام/
اقتصاد بخش خصوصی خراسان رضوی مشکلات منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر