کد خبر: 1098186 A

وزیر نیرو در کنفرانس بین‌المللی مجازی آب آلمان عنوان کرد:

وزیر نیرو با تشریح برنامه‌ها و اقدامات مدیریت منابع آب در ایران، گفت: در برنامه سازگاری با کم‌آبی، کاهش ۱۹.۶ درصدی به ترتیب از برداشت­‌های آب زیرزمینی و سطحی، برنامه­‌ریزی برای مصارف مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خدمات شهری و شرب و بهداشت در افق پنج ساله برنامه­‌ریزی شده است.

به گزارش ایلنا از  وزارت نیرو،"رضا اردکانیان" روز پنجشنبه در کنفرانس مجازی بین‌المللی آب آلمان اظهار داشت: اجرای این برنامه منجر به تعادل­‌بخشی و جلوگیری از افت بیشتر آبخوان­‌ها و گام بلندی در چارچوب ارتقای پایداری منابع آب زیرزمینی ایران خواهد شد.

وی در این کنفرانس که توسط وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی نیروگاه­‌های هسته­‌ای (BMUB) آلمان در راستای ارتقای ارکان توسعه پایدار در جامعه جهانی برگزار شد، اقدام‌ها و دستاوردهای ایران (به‌ویژه وزارت نیرو) در چارچوب آرمان 6 اهداف توسعه پایدار در تضمین دسترسی و مدیریت پایدار آب و فاضلاب برای همگان را تشریح کرد.

وزیر نیرو به مهمترین اقدامات و دستاوردها در بهبود اجرای مدیریت منابع آب (IWRM) تدوین لایحه قانون آب، تغییر ساختار بخش آب و تدوین اولین برنامه ملی سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب در ایران اشاره کرد.

اردکانیان در خصوص بازنگری قانون آب بعد از چهار دهه و تدوین لایحه قانون آب گفت: با توجه به اقتضائات و چالش‌های مهم و فزاینده کنونی بخش آب همچنین رویکردهای نوین حکمرانی آب، قانون جاری در کشور در حال حاضر توانایی پشتیبانی قانونی از مسائل جاری و ایجاد ‌بستر لازم برای اعمال حکمرانی صحیح آب توسط حاکمیت را به‌ویژه در شرایط حدی همچون سیل و خشکسالی، نداشته و محدودیت‌های جدی را از این منظر موجب شده است.

اردکانیان اظهار داشت: بدین لحاظ وزارت نیرو با تشکیل دبیرخانه تدوین لایحه قانون آب، بازنگری قانون آب را با گردآوری تجارب جهانی و اسناد و قوانین هم‌عرض و مرتبط، طراحی سازوکار ارتباط با ذینفعان بر اساس روش‌های استاندارد و بین‌المللی را مد نظر قرار داده و برای تصویب لایحه مزبور به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/
آلمان ایران صنعت فضای سبز آب زیرزمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر