کد خبر: 1086646 A

وزیر اقتصاد:

وزیر اقتصاد اظهار داشت: گرچه روزهای انتخابات است و صحبت‌هایی نیز در این راستا انجام می‌شود اما باید توجه شود که ممکن است آثار منفی هم داشته باشند. این که گفته می‌شود 300 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برداشته شد، درست نیست و اثر خوبی ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند در اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال 1400 اظهار کرد: سال 99 سال بسیار سختی بود اما به گونه‌ای مدیریت شد که آنچه دشمن برنامه‌ریزی کرده بود و برخی از صاحبنظران نیز آن را پیش بینی کرده بودند اتفاق نیفتاد. این موضوع حاصل تعامل بخش دولتی، خصوصی و قوای حاکمیتی است.

وی ادامه داد: این که در سومین سال تحریم برخلاف خواسته طراحان تحریم و به رقم شیوع کرونا؛ رشد اقتصادی مثبت را تجربه کردیم و صادرات غیرنفتی نیز که دستگاه‌های مختلف پیش بینی می‌کردند حداکثر 27 میلیارد دلار خواهد به 35 میلیارد دلار رسیده، حاصل این تعامل است.

وی افزود: یکی از هدف‌های تحریم این بود که تولید در کشور فروکش کند. واردات که بخشی از مواد اولیه و واسطه‌ای را شامل می‌شود با 38 میلیارد دلار تنها اندکی کاهش داشته است. این موضوع نشان می‌دهد که این همکاری‌ها می‌تواند ثمر داشته باشد.

وزیر اقتصاد با اشاره به موضوع استقراض دولت از بانک مرکزی تصریح کرد: سال گذشته یکی از دغدغه‌های بخش خصوصی این بود که دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌شود و یا فشار مالیاتی افزایش می‌یابد. اما با توجه به سابقه 7 ساله دولت، استقراض از بانک مرکزی خط قرمز ما بود و در مورد مالیات نیز می‌گفتیم که باید درآمد مالیاتی افزایش یابد اما نباید به مودیان خوشنام فشار وارد شود.

وی اضافه کرد: ما به خاطر کرونا مجبور به افزایش هزینه‌های دولتی شدیم اما برای تامین بودجه آن حتی یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکردیم. افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی نیز به علت استقراض نبود البته یک چرخه 4 بعدی تعریف شده که طی آن بدهی بخش خصوصی به بانک‌ها و پس از آن به دولت انتقال داده می‌شد. این موضوع  به معنای استقراض دولت از بانک مرکزی نیست.

دژپسند با اشاره به موضوع کسری بودجه گفت: برای مواجه با کسری بودجه دو راه داشتیم؛ یکی فروش اوراق و دیگری فروش دارایی دولت با افزایش هزینه، ما درآمد مالیاتی را افزایش دادیم و درادامه از طریق فروش اوراق و دارایی 107 درصد میزان مصوب تامین مالی محقق شد که این موضوع بدون فشار بر فعالین بخش خصوصی بود.

وی افزود: از اوراق نیز به خوبی استفاده کردیم، ما اجازه عرضه 213 هزار میلیارد تومان اوراق را داشتیم که 132 هزار میلیارد اوراق به فروش رفته است. البته نباید آن را در بازار سرمایه رقیب سهام دانست، کسانی این اوراق را خریدند که قانونا مجاز به خرید سهام نبودند. عرضه اوراق یکی از منابع جدی بودجه ما بود.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 99 شش برابر سال 98 از محل فروش دارایی درآمد داشتیم که بخشی از آن که از طریق بورس عرضه شد و آن زمانی روی داد که بورس در اوج تشنگی عرضه بود.

دژپسند با اشاره به صحبت‌های اقتصادی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: گرچه روزهای انتخابات است و صحبت‌ها نیز در این راستا انجام می‌شود اما باید توجه شود که ممکن است آثار منفی داشته باشند. این که گفته می‌شود 300 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برداشته شد، درست نیست و اثر خوبی ندارد. بودجه دولت باید از نفت به سمت مالیات حرکت کند و این به معنای برداشت از جیب مردم نیست.

وی افزود: رشد اقتصادی با وجود تحریم‌ها و کرونا مثبت بوده که این نشان می‌دهد در سال 99 خیز مهمی برداشته شد و در سال 1400 می‌توان برمبنای آن حرکت‌های انجام داد. اگرچه عموما دولت‌ها در سال آخر به نحو دیگری پیش می‌روند اما می‌توانیم امیدوار باشیم امسال این اتفاق نیفتد. درسال 1400، 95هزار میلیارد تومان باید از خصوصی‌سازی درآمد داشته باشیم اگر در بورس هم عرضه شود اصرار داریم که به صورت بلوکی باشد تا آسیبی به بورس وارد نشود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در مورد افزایش درآمد باید جلوی فرار مالیاتی و روزنه‌هایی که از دید ما دور بودند گرفته شود. نمی‌خواهیم فشاری به بخش خصوصی وارد شود، امیدواریم امسال تورم کمتری را تجربه کنیم. دولت توانست سه سال تورم تک رقمی را تجربه کند که این نشان می‌دهد این کار شدنی است. تجارت خارجی در دو ماه اول سال نسبت به سال گذشته 1.5 برابر شده است.

اقتصاد انتخابات تجارت تورم دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر