کد خبر: 1079652 A

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه مزیت ما در حوزه بهره‌برداری است، گفت: تحریم کمک کرد علاوه بر تولید و بهره‌برداری به مزیت عدم وابستگی واردات اقلام نیز برسیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن منتظرتربتی در رویداد به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری اقلام راهبردی و پرمصرف شیمیایی صنعت گاز اظهار داشت: سال 44 که پالایشگاه بیدبلند به عنوان اولین مرکز پالایشگاهی شکل گرفت تقریبا تمامی کارها توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شد و ما هم به عنوان بهره‌بردار در عرصه حضور داشتیم اما امروز اتفاق ویژه‌ای افتاده؛ صنعت گاز یک صنعت رو به توسعه است. 90 درصد پوشش گازرسانی در کشور داریم و علاوه بر توسعه، در راستای ایجاد اشتغال و خودکفایی نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

وی افزود: قبلا در شبکه توزیع، اولین طراحی‌ها توسط شرکت‌های فرانسوی انجام می‌شد اما امروز تمامی اقلام توسعه به طور کامل در داخل کشور انجام می‌‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز گفت: طی چند سال گذشته از محل بند «ق» 40 هزار میلیارد تومان کار انجام شد که عمده این رقم نیز کالا بوده است.

منتظرتربتی بیان داشت: در حوزه خط لوله اتفاقات خوبی افتاده، دو توربو کمپرسور در داخل کشور تولید می‌شود، تمام خط لوله و همچنین ورق نیز در داخل کشور در حال تولید است، در بخش پالایشگاهی نیز بسیاری از اقلام راهبردی در داخل کشور تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز از 29 قلم کالای مورد نیاز صنعت تقریبا 25 قلم در داخل کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: شرکت گاز از چند مسیر اهداف خود را دنبال می‌کند. بخشی از نیاز از طریق انستیتوها، تعدادی از طریق قرارداد ساخت اول و بخشی هم از مسیر انتقال فناوری تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه مزیت ما در حوزه بهره‌برداری است، گفت: تحریم کمک کرد علاوه بر تولید و بهره‌برداری به مزیت عدم وابستگی واردات اقلام نیز برسیم.

منتظرتربتی با بیان اینکه باید شبکه تاب‌آور و پایداری داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اگر قرار است 85 درصد انرژی کشور را گاز تامین کند باید حداقل وابستگی به خارج از کشور داشته باشیم. باید به خودمان متکی بوده و نگرانی بابت تامین کالا نداشته باشیم که البته با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان این اتفاق افتاده است.

انرژی شرکت ملی گاز صنعت گاز واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر