کد خبر: 1072897 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

عضو هیات مدیره انجمن ملی تولیدکنندگان سیب زمینی معتقد است؛ الگوی کشت غلط وزارت جهادکشاورزی مسبب مشکلات کشاورزان سیب زمینی‌کار است چراکه در برنامه‌های ارائه شده، کشاورز فدای بخش بازار و مصرف کننده می‌شود.

رحیم نیازی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به مشکلات اخیر کشاورزان سیب زمینی کار، اظهار کرد: گفته می‌شود کشاورزان مقصر مشکلات پیش آمده به دلیل عدم اجرای الگوی کشت هستند در حالی که الگوی کشت غلط وزارت جهادکشاورزی دلیل اصلی مشکلات کشاورزان است.

وی یادآور شد: الگوی کشت برنامه‌ای برای تولید محصولات کشاورزی است که به شکل سهمیه بندی تولید به ادارات جهادکشاورزی هر استان ابلاغ می‌شود.

نیازی ادامه داد: الگوی کشت از طریق ادارات جهادکشاورزی به کشاورزان منتقل می‌شود و شرط دریافت خدمات را اجرای آن در نظر می‌گیرند.

به گفته وی؛ شرکت خدمات حمایتی کشور که وظیفه تامین نهاده‌های کشت مانند کود و سم برای کشاورزان را دارد، تنها به کشاورزانی نهاده تحویل می‌دهد که الگوی کشت ابلاغی را رعایت کنند.

نیازی تصریح کرد: اما الگوی کشتی که به آن‌ها داده می‌شود همواره با نگاه به بازار و مصرف کننده است و کشاورزان کمتر در آن دیده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه وزرات جهاد کشاورزی برای فرار از چالش احتمالی بازار، کشاورز را فدا می‌کند، افزود: برای جهادکشاورزی چندان اهمیتی ندارد که کشاورزان چه سرنوشتی پیدا می‌کنند. سیاست این وزارتخانه بیش از هر چیز این است که رقم‌های بالا رفتن تولید را اعلام کند و مصرف کننده را با اشباء بازار از محصول ساکت نگه دارد.

نیازی یادآور شد: هزینه تولید در سالجاری بیش از هر سال دیگری برای کشاورزان افزایش یافته است به نحوی که برای هر بخش 3 تا 4 برابر بیشتر پول پرداخت می‌کند.

وی افزایش 3 تا 4 برابری قیمت کیسه، افزایش 3 تا 4 برابری حمل و نقل و افزایش 2 برابری دستمزد از نمونه‌های برشمرد که موجب بالا رفتن هزینه‌های تمام شده تولید سیب زمینی کاران در سال جاری شده‌اند.

نیازی اظهار کرد: همیشه در زمان بیش‌بود تولید انگشت اتهام را به سمت کشاورزان می‌گیرند و هیچکس از آن‌ها نمی‌پرسد الگوی کشت بر چه اساسی نوشته شده است؟ وزارتخانه برای کاهش هزینه‌های تولید چه کرده است؟ چرا سال‌هاست دچار غصه تکراری مازاد تولید و عرضه و عدم نظارت هستیم؟ چرا هیچگاه آمار دقیق و روشنی از تولید و بازار ارائه نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه کم کاری مسئولان موجب شده شاهد از دست رفتن منابع ارزشمند آب، خاک و زمان باشیم، گفت: این منابع یا جبران پذیر نیستند یا جبران آن‌ها بسیار سخت است، اما به نظر می‌رسد از دست رفتن این سرمایه‌های ارزشمند برای مسئولان اهمیت زیادی ندارد. 

جهاد کشاورزی سیب زمینی مشکلات کشاورزان الگوی کشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر