کد خبر: 1067558 A

ایلنا خبر می‌دهد:

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور از آغاز ثبت سفارش دریافت نهاده‌های دامی مرغداران بعد از دو هفته وقفه خبر داد.

محمدعلی کمالی‌سروستانی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه از امروز مرغداران امکان ثبت سفارش نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه را پیدا کردند، اظهار کرد: از امروز مرغدارانی که جوجه ریزی انجام داده‌اند توانستند ثبت سفارش دریافت نهاده‌های دامی دولتی در سامانه بازارگاه را انجام دهند.

وی ادامه داد: از دو هفته پیش گزینه ثبت سفارش برای مرغداران غیر فعال شده بود و امکان درخواست برای دریافت نهاده‌های دولتی برای آن‌ها فراهم نبود.

کمالی‌سروستانی در پاسخ به این پرسش که آیا توقف دو هفته‌ای دریافت نهاده‌های دامی تاثیری بر تولید مرغ خواهد داشت، گفت: افزایش هزینه تمام شده تولید، افت سلامت و کیفیت گله از نتایج این توقف در دوره پرورش آینده خواهد بود، چراکه به دلیل گرانی نهاده‌ها مرغداران مجبور به تهیه جیره با مواد کم ارزش‌تر و ارزان‌تر هستند.

به گفته وی؛ هر کیلوگرم دان با نهاده‌های دولتی ذرت و کنجاله 4 هزار و 600 تا 4 هزار و 700 تومان تمام می‌شود در حالی که اگر مرغدار این نهاده‌ها را از بازار آزاد تهیه کند قیمت هر کیلوگرم دان کمتراز 9 هزار تومان نخواهد شد.

کمالی‌سروستانی یادآور شد: 65 درصداز هزینه تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ مربوط به دان است.

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور ابزار امیداری کرد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نهاده‌ به دست مرغداران برسد تا بیش از این تاخیر در ثبت سفارش نهاده‌ها بر تولید تاثیر نگذارد.

به گزارش ایلنا؛ به نظر می‌رسد یکی از دلایل مهم توقف دو هفته‌ای ثبت سفارش نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه عدم تخصیص ارز برای واردات آن‌ها باشد چراکه اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دامی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده‌های دامی از هفته‌های پایانی اسفند سال 1399 اعلام کرد؛ "وقفه در پرداخت ارز حتی برای کوتاه مدت آثار زیان بار و غیرقابل جبرانی دارد".

سلامت گرانی هیئت مدیره نهاده های دامی معاون اول رئیس جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر