کد خبر: 1066991 A

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سی‌و‌ششمین اجلاس مدیران عامل سازمان همکاری راه آهن (OSJD) گفت: ترانزیت راه‌آهن ایران در سال ۹۹ نسبت به سال قبل با وجود پاندمی کرونا، ۲۹ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایلنا از وزارت راه و شهرسازی، سعید رسولی، مدیرعامل شرکت راه آهن در سی‌وششمین کنفرانس مدیران عامل سازمان همکاری راه آهن‌ها (OSJD)  که به طور مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، به تشریح عملکرد راه‌آهن طی یکسال گذشته پرداخت و اظهار کرد: در سالی که گذشت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با تلاش‌های بی وقفه توانست به‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا و تشدید تحریم‌ها، در کنار فعالیت‌های داخلی، برای توسعه همکاری با راه‌آهن‌ها به‌ویژه راه‌آهن‌های همجوار و منطقه‌ای و استمرار همکاری با سازمان‌های بین‌المللی ریلی گام‌های مثبت و قابل توجهی بردارد.

وی تاکید کرد: در سال گذشته به‌رغم مسدودی ۴ ماهه مرزها با کشورهای همسایه به دلیل پاندمی کرونا، شرایطی را ایجاد کردیم تا حمل‌ونقل ریلی و مبادله کالا در این برهه حساس با کشورهای همجوار به شکل مطلوبی ادامه پیدا کند، به‌گونه‌ای که شرایط مبادله قطارهای باری در حمل‌ونقل بین‌المللی طبق پروتکل‌های بهداشتی فراهم شد و افزایش قابل توجهی را در حمل‌و‌نقل ریلی شاهد بودیم. 

رسولی تصریح کرد: حمل و نقل ترانزیت راه آهن ایران در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال قبل ۲۹ درصد رشد و صادرات راه آهن ایران نیز در این مدت ۵ درصد افزایش داشته است.  

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در مرز ریلی کشورمان با ترکیه با افزایش و تجهیز ناوگان و توسعه زیرساخت های ریلی، حجم حمل و نقل بین المللی بیش از  ۶۵۰ هزار تن بوده که رکورد ۱۰ سال اخیر را جابه‌جا کرده است.

وی گفت: در سال ۱۳۹۹ در مرز ریلی سرخس نسبت به سال قبل از آن، به رشد ۱۷۳ درصدی دست یافتیم و با همکاری کشور ترکمنستان، خط عریض ایستگاه مرزی اینچه برون ایران با ایستگاه مرزی ترکمنستان متصل شد که تسهیل و افزایش ظرفیت مبادله واگن ها فراهم شد.

رسولی خاطر نشان کرد: اتصال ریلی با کشور افغانستان نیز در آذرماه ۱۳۹۹ برقرار شد و مذاکراتی با راه آهن‌های قرقیزستان، ازبکستان، روسیه و دیگر راه آهن‌های منطقه انجام شد که به زودی شاهد اثربخشی مذاکرات در افزایش حمل و نقل ریلی بین المللی خواهیم بود‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در حال حاضر راه آهن ایران پیگیر اخذ مجوز سیر واگنهای باری ایرانی در حوزه کشورهای CIS هستیم.

وی با بیان اینکه توسعه راه آهن ایران با حمایت‌های مقام معظم رهبری و دولت، با جدیت در حال انجام است، افزود: یکی از این پروژه‌ها، مسیر چابهار- زاهدان است که یک مسیر خوب ریلی بین‌المللی در کریدور شمال-جنوب برای ایران و کشورهای همسایه فراهم می کند.

رسولی با اشاره به ایجاد مرکز جهادی پیشرفت راه‌آهن در سال گذشته، اظهار کرد: در این مرکز ۱۷۶ مسئله و موضوع مهم برای سرعت بخشی به پروژه‌ها شناسایی شد که ۳۰ مسئله اولویت دار، در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل راه آهن عنوان کرد: با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و علمی برای حل موضوعات و مسائل ریلی، تلاش شد به طوری که تا کنون از ۳۰ موضوع اولویت دار،  ۸ مورد به صورت کامل، حل و به اجرا درآمد.

رسولی از آمادگی راه آهن ایران در مشارکت جدی‌تر در کمیسیون حمل و نقل باری OSJD، در آکادمی OSJF و نیز عضویت در کارگروه دائمی کدگذاری و انفورماتیک OSJD خبر داد. 

 وی ابراز امیدواری کرد : همکاری های ثمربخش آتی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با سازمان OSJD ادامه یابد.

گفتنی است، سی و ششمین کنفرانس مدیران عامل (نمایندگان تام الاختیار) راه آهن‌های عضو سازمان همکاری راه آهن‌ها (OSJD)، ۳۰ فروردین تا ۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به صورت ویدئوکنفرانس در حال برگزاری است.

لازم به ذکر است که سازمان همکاری راه آهن‌ها (OSJD) مهم‌ترین سازمان تخصصی بین المللی فعال در عرصه حمل و نقل ریلی است که از روسیه، قفقاز و کشورهای آسیای میانه تا شرق اروپا و چین را در بر می گیرد.

 این سازمان دارای ۲۹ عضو فعال، ۸ عضو ناظر و ۴۰ مؤسسه وشرکت به عنوان عضو وابسته است و راه آهن جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای فعال سازمان به شمار می‌آید.

بررسی اسناد و گزارش فعالیت‌های کمیسیون‌های این سازمان و بحث و بررسی در خصوص بودجه کمیته OSJD، مسائل مالی سازمان و پرداخت حق عضویت‌ها، پیش‌نویس دستور کار مقدماتی، محل و تاریخ برگزاری اجلاس بعدی مدیران عامل، گزارش عملکرد OSJD در سال ۲۰۲۰،  نتایج کار کمیسیون حمل بار و حمل مسافر طی سال ۲۰۲۰، نتایج کار کمیسیون حقوق حمل‌و‌نقل در سال ۲۰۲۰ و مسائل آموزش حرفه ای در زمینه حمل و نقل ریلی در دستور کار این کنفرانس قرار دارد.

افغانستان ایران ترکیه جمهوری اسلامی ایران راه آهن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر