کد خبر: 1066816 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

سخنگوی صنعت برق گفت: این امکان وجود دارد که بتوانیم وسایل سرمایشی ادارات را از دور نظارت و مانیتور کنیم و در صورتی که اضافه مصرف مشاهده شد، برق‌شان را کنترل و یا قطع می‌کنیم.

مصطفی رجبی‌مشهدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره وضعیت تامین برق در پیک تابستان با توجه به از مدار خارج شدن برقابی‌ها به دلیل کم‌بارشی اظهار داشت:  امسال به دلیل کم‌بارشی که از سال گذشته داشته‌ایم مخازن نیروگاه‌های برقابی حدود 34 درصد آب کمتری در اختیار دارند که منجر به محدودیت تولید برق از این نیروگاه‌ها خواهد شد. 

وی افزود: در ظرفیت نیروگاهی کشور پیش‌بینی شده بود که نیروگاه‌های برقابی برای تولید برق در تابستان مورد استفاده قرار گیرند اما امسال محدودیت داریم، بنابراین برنامه‌های ما بر اساس توسعه تولید نیروگاهی کشور بنا شده که خوشبختانه از پیک سال گذشته تا پیک سال جاری در تابستان حدود 2500 مگاوات نیروگاه جدید اعم از حرارتی، سیکل‌ترکیبی، مقیاس‌کوچک و تجدیدپذیر را وارد مدار خواهیم کرد که به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود و در شبکه مورد نیاز هم دچار محدودیت نشویم. 

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: سال جاری نیز برنامه‌های مدیریت مصرف که سال گذشته منجر به این شد که بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده از تابستان عبور کنیم، به قوت خود باقی است و لازم است برای جبران کمبود آب طرح‌های مدیریت مصرف را افزایش دهیم. 

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات اساسی که در سال جاری دنبال می‌کنیم مدیریت مصرف ساختمان‌های اداری است که برای کنترل مصرف این بخش از فناوری جدید مثل اینترنت اشیاءاستفاده خواهیم کرد، این امکان وجود دارد که بتوانیم وسایل سرمایشی آنها را از دور نظارت و مانیتور کنیم و در صورتی که اضافه مصرف در هر اداره‌ای مشاهده شد این امکان را داشته باشیم که برق ادارات، دستگاه‌های اجرایی و موسسات عمومی را کنترل و یا قطع کنیم. 

رجبی‌مشهدی از مردم خواست که در سال جاری با توجه به کم‌بارشی و افزایش دما که افزایش پیک مصرف انرژی را خواهیم داشت، همکاری کنند.

برق امسال مخازن نیروگاههای برقابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر