کد خبر: 1058323 A

در نشست خبری مطرح شد؛

مدیرعامل شرکت ملی مس عملکرد این شرکت را در سال 99 مثبت ارزیابی کرد و گفت: این شرکت توانست در سال گذشته عملکرد مثبتی در بخش‌های مختلف به ثبت برساند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعدمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص عملکرد شرکت ملی مس در بخش حفاری اظهار داشت: این شرکت در سال 99 برای شناخت پتانسیل جدید 101 هزار متر مربع حفاری عمیق انجام داده است که حاصل آن یک میلیارد تن ذخایر جدید با عیار نیم درصد بود. با این اکتشاف، ذخایر شرکت ملی مس در سال 99 از 8 میلیارد تن عبور کرد.

وی با اشاره به ارزش برجای ذخیره اکتشاف شده عنوان کرد: با این اکتشاف، 35 هزار میلیارد تومان به دارایی شرکت مس اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ادامه داد: ذخایر مس خالص ما در دنیا 36.5 میلیون تن بود و که 7.5 میلیون تن به ذخایر اضافه شد و امروز ذخایر ما به 40 میلیون تن مس خالص رسیده است که امیدوارم در سال 1400 رتبه ایران در دنیا از جایگاه هفتم به ششم ارتقاء پیدا کند.

سعدمحمدی با اشاره به رکوردهای ثبت شده در سال 99 گفت: تولید کاتد در سال 99 با رشد 12 درصدی از 208 هزار و 300 تن عبور کرد. آند نیز با تولید 355 هزار و 611 تن، 16.8 درصد رشد را به ارمغان آورد.

وی ادامه داد: در سال 99 یک میلیون و 200 هزار تن کنسانتره تولید شد. این در حالی است که در سال 98 این میزان یک میلیون و 180 هزار تن بود. همچنین میزان تولید لجن آندی با 5 درصد رشد به 797 تن رسید.

مدیرعامل شرکت ملی مس همچنین از 184 میلیون تن عملیات معدنی در شرکت ملی مس خبر داد.

سعدمحمدی از فروش 940 میلیارد تومان محصول شرکت مس در سال 99 خبر داد و گفت: شرکت ملی مس موفق شد یک رشد 90 درصدی در فروش را به ثبت برساند.

وی افزود: در سال 99 شرکت ملی مس موفق شد 272 هزار و 400 تن کاتد به فروش برساند این در صورتی است که در سال 98 این میزان 248 هزار تن بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی مس اظهار کرد: این شرکت در سال 99، 202 هزار تن مس در بورس عرضه کرد که از این میزان 150 هزار تن به فروش رسید. شرکت ملی مس با این میزان عرضه باعث شد تا فضای بازار کنترل شده و قیمت‌ها افزایش پیدا نکند.

سعدمحمدی محور کار شرکت ملی مس در سال 1400 را توسعه عنوان کرد و افزود: در سال جاری سه طرح بسیار مهم شامل معدن و کارخانه کنسانتره دره آلو، معدن و کارخانه کنسانتره دره زار، کارخانه فلوتاسیون سرچشمه افتتاح خواهد شد که با این امر بیش از 400 هزار تن به تولید کنسانتره و 800 میلیون دلار به درآمد شرکت ملی مس اضافه خواهد شد.

وی افزود: در قالب 29 پروژه، 2.4 میلیارد یورو طرح تعریف شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه ظرفیت فعلی کارخانه کنسانتره این شرکت یک میلیون و 150 هزار تن است، عنوان کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته در چهار سال آینده تولید کنسانتره به 2 میلیون و 300 هزار تن خواهد رسید.

سعدمحمدی از جمله طرح‌های موجود برای افزایش کنسانتره را شامل طرح فاز 3 سنگون، فاز 3 سرچشمه، کارخانه خاتون آباد و غیره عنوان کرد و گفت: امیدوارم با افتتاح این طرح‌ها در چهار سال آینده ایران جزو 10 کشور اول دنیا در تولید مس باشد.

وی با بیان اینکه شرکت مس یک شرکت موفق بورسی است، بیان داشت: شرکت ملی مس در سال 98 سومین شرکت بورسی بوده است این در حالی است که در سال 99 به دومین شرکت بورسی ارتقاء پیدا کرد. امیدوارم در سال 1400 با راه‌اندازی سه کارخانه به رتبه اول دست پیدا کند. همچنین میزان بازدهی این شرکت در سال 99، 282 درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ابراز امیدواری کرد که سرمایه‌گذاری در بخش معدن، خرید تجهیزات جدید، دستگاه حفاری، استفاده از نرم‌افزار بروز اکتشاف معدنی در استان‌های جدید مانند آذربایجان غربی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و اردبیل شرایط گستره مس افزایش پیدا کند.

سعدمحمدی از افزایش میزان مصرف مس در دنیا خبر داد و گفت: در حال حاضر در دنیا حدود 39 درصد از نفت و 19 درصد از الکتریسیته برای انرژی استفاده می‌شود. پیش‌بینی می‌شود در 20 سال آینده میزان مصرف انرژی از نفت 13 درصد و الکتریسیته 49 درصد تغییر کند بنابراین مهمترین عنصر به خاطر هدایت الکتریکی و قیمت، عنصر مس خواهد بود.

وی افزود: در 10 سال آینده 35 درصد خودروها برقی خواهد شد و هر خودرو به 89 کیلوگرم مس احتیاج خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه مس به عنوان عنصر استراتژیک در دنیا مطرح خواهد شد، گفت: میزان سرانه مس 3.2 کیلوگرم است. با توجه به افزایش جمعیت در 20 سال آینده ما به 5 میلیارد تن مس احتیاج خواهیم داشت بنابراین تصمیم داریم شرکت مس به یک شرکت بزرگ تبدیل شود.

سعدمحمدی از موفقیت شرکت ملی مس در بحث ورزشی خبر داد و بیان داشت: این شرکت در رشته‌های فوتبال، والیبال، کاراته، تیراندازی و تکواندو جایگاه بالایی کسب کرده است.

وی همچنین موفقیت این شرکت در بخش مسئولیت‌های اجتماعی خبر داد و گفت: از جمله فعالیت‌های این شرکت در بخش مسئولیت‌های اجتماعی می‌توان به کمک 70 میلیارد تومانی در بحث کرونا، ساخت بیمارستان 50 تختخوابی در رفسنجان، ساخت بیمارستان 40 تختخوابی در شهر بابک، ارسال اردوهای جهادی با 12 هزار نفر به نقاط محروم، ارسال بسته‌های معیشتی به نقاط محروم در ایام عید، بهره‌برداری از 66 چمن مصنوعی در روستاها، ایجاد جاده‌های روستایی و امکانات ورزشی و غیره اشاره کرد. همچنین در بحث اقتصاد مقاومتی فعالیت‌هایی در بخش دامداری، کارآفرینی، پرورش ماهی، احداث مزرعه گل، کمک آموزشی و تاسیس مرکز نوآوری اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مس همچنین از برگزاری آزمون استخدامی در سال 1400 خبر داد و افزود: طبق سنوات گذشته امسال نیز برای جذب نیروی جدید آزمون استخدامی برگزار خواهد شد.

بیمارستان سیستان و بلوچستان فوتبال معدن شهر بابک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر