کد خبر: 1052862 A

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور، میزان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های به‌ بهره‌برداری‌ رسیده امسال را ۱۴هزارمیلیارد تومان برآورد کرد.

به‌ گزارش خبرنگار ایلنا، شاهین پاکروح در آئین اختتامیه پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال ۱۳۹۹ با بیان اینکه تنوع‌بخشی به منابع مالی از دیگر اهداف حوزه آب و فاضلاب کشور در سال ۹۹ بوده است، افزود: امسال بیش از هزار میلیارد تومان پروژه تعریف کردیم که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و منابع تبصره ۳ و ماده ۷ توانستیم حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان از محل سایر منابع و وجوه غیردولتی تامین کنیم.

وی با اشاره به این‌که در ادامه پویش سال گذشته و سال ۹۹ با محوریت تامین پایدار آب، پروژه‌هایی در حوزه آب و فاضلاب روستایی تعریف شده است، گفت: ۹ سامانه آبرسانی با ظرفیت ۱.۱ میلیون متر مکعب در شبانه‌روز وارد مدار شد که در نتیجه آن ۱۰درصد به ظرفیت تامین و تصفیه آب سطحی و تصفیه‌خانه‌های آب کشور اضافه شد.

پاکروح در خصوص عملکرد حوزه آب و فاضلاب کشور در سال ۹۹ گفت: از ابتدای امسال ۴۶ تصفیه‌خانه آب در کل کشور به بهره‌برداری رسیده که ۲۸درصد از تصفیه‌خانه‌های کشور را شامل می‌شود.

وی کاهش شهرهای دارای تنش آبی در سال ۹۹ را از نتایج مثبت بهره‌برداری از تصفیه‌هانه‌های آب دانست و گفت: در سال ۹۹ شهرهای دارای تنش آبی از ۵۴۰ به ۱۷۰ شهر کاهش یافت.

آبرسانی به روستاها از محور دوم پروژه‌های آب و فاضلاب بود که به گفته معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور امسال به ۱۶۵۰ روستا با یک میلیون نفر جمعیت آبرسانی شده و در مجموع ۸.۸ میلیون نفر از جمعیت روستایی به آب پایدار متصل شده‌اند که تا اواسط سال آینده این میزان به ۹.۳ میلیون نفر خواهد رسید.

پاکروح با اشاره به توسعه زیرساخت‌های فاضلاب به عنوان یکی از محورهای مهم عملکرد صنعت آبفا گفت: امسال ۱۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در سطح کشور به بهره‌برداری رسیده است که ۱۶درصد به ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور و نیز ۳۰۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تصفیه فاضلاب در سال خواهد افزود.

پاکروح با بیان اینکه ۹ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب تا نیمه سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید، به اهمیت یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفای شهری و روستایی اشاره کرد و گفت: این امر اقدام بسیار مهم و موثری بود که در دهه سوم فعالیت شرکت‌های آب و فاضلاب انجام شد که آثارش را در تامین پایدار آب روستاها شاهد هستیم.

آب و فاضلاب سرمایه گذاری شهری و روستایی صنعت معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر