کد خبر: 1051402 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

یک کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: علیرغم تهدیدهایی که در سطح منطقه صورت می‌گیرد و چنگ و دندانی که طرفین به هم نشان می‌دهند تا از هم امتیاز بگیرند، به نظر می‌رسد پیچ و مهره تحریم‌ها خصوصا در بخش نفت شل می‌شود.

علی اصغر زرگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، اظهار داشت: علیرغم احتمال انجام مذاکراتی برای ترتیبات برگشت به تعهدات قبلی برجام از سوی طرفین، هنوز لغو تحریم‌های نفتی در هاله‌ای از ابهام است. 

وی افزود: به نظر می‌رسد تاکید و آنچه برای ایران اهمیت دارد لغو کل تحریم‌ها نیست بلکه نظر به این است که فروش نفت و ورود به بازارهای بین‌المللی به صورت رسمی صورت گیرد و همچنین از نظام بانکی برای نقل و انتقال پول استفاده شود اگر این دو مورد حل شود سایر مسائل حل و‌ فصل می‌شود.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: شکی نیست که اگر تزریق واکسن تداوم یابد و بسته شدن مرزها لغو، توریسم، مسافرت‌ها و‌ چرخه اقتصاد ملی و بین المللی به حرکت در آید، افق روشنی در صادرات نفت خواهیم داشت. 

وی با بیان اینکه پیش بینی‌ها مبنی بر این است که یک سال آینده دوباره دنیا به قبل برگردد، گفت: حداکثر تا یک سال آینده تقاضا برای انرژی افزایش می‌یابد و احتمالا تصمیمات مربوط به انرژی با توجه به این افق است. 

زرگر ادامه داد: ایران هنوز باید روی صادرات نفت غیررسمی و دور زدن تحریم‌ها کار کند، البته از بالا رفتن قیمت نفت هم منتفع خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: علیرغم تهدیدهایی که در سطح منطقه صورت می‌گیرد و چنگ و دندانی که طرفین به هم نشان می‌دهند تا از هم امتیاز بگیرند، به نظر می‌رسد پیچ و مهره تحریم‌ها خصوصا در بخش نفت شل می‌شود.

این کارشناس اقتصاد سیاسی یادآور شد:  در ۳ ماه آینده مشخص می‌شود که ایران تا چه اندازه آزادی ورود به بازار انرژی بین المللی را به طور رسمی خواهد داشت.  

وی تاکید کرد: موضوع صادرات نفت و تبادلات بانکی در همان مراحل اولیه مذاکرات غیررسمی قابل حل است و طرفین می‌توانند به تعهدات برجامی خود برگردند، به نظر می‌رسد افق روشنی وجود دارد و اراده طرفین بر این قضیه است. 

زرگر گفت: هنوز در بازار انرژی ابهام وجود دارد اما تا یک سال آینده تقاضا برای انرژی افزایش می‌یابد که روی قیمت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

اقتصاد ایران تحریم ها نقل و انتقال پول منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر