کد خبر: 1051341 A

در پاسخ به ایلنا مطرح شد:

مدیرعامل مپنا اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های نیروگاه جدید نسبت به نیروگاه‌های قدیم مصرف بسیار کم آب است که به گونه‌ای که مصرف آب این نیروگاه به یک دهم کاهش می‌یابد و قصد داریم این عدد را بیش از این نیز کاهش دهیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباس علی آبادی در حاشیه امضای قرارداد استفاده از توربین ملی با شرکت برق حرارتی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توربین گازی یکی از افتخارآمیزترین تولیدات بشر است که بیشترین خدمت را به ما می کند در هواپیماها، کشتی ها تولید برق از جمله ماشین هایی که نیروی رانش را تامین می کندتوربین ها هستند و ما امروز اعلام می کنیم که کشورمان در این زمینه دارای فناوری است.

وی با بیان اینکه ما صاحب دانش فنی ساخت این نوع از توربین ها هستیم افزود: توربین MGT-75 متناسب با نیاز کشور و برای توسعه آینده و ارتقاء صنعت برق است. این توربین اتفاقی ساخته نشده بلکه طراحی برای آن صورت گرفته و برای جایگزین کردن توربین فعلی در درازمدت در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل مپنا با بیان اینکه هدف افزایش نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از پنجاه درصد به 60 درصد است گفت: از این جهت اقدام بسیار مهمی است علاوه بر این از نظر ابعاد این توربین به گونه‌ای طراحی شده که وضعیت شبکه ما را به هم نزند ضمن اینکه افزایش توان به اندازه‌ای خواهیم داشت که شبکه بتواند آن را جذب کند.

وی با اشاره به مشخصات فنی این توربین گفت :علاوه بر 220 مگاوات مقیاس حدود 60 درصد نیز افزایش راندمان دارد و مهمترین ویژگی آن قابلیت مصرف هیدروژن است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این توربین در شهر تهران نصب می شود و حساسیت زیست محیطی در تهران زیاد است این توربین امکان این را دارد هیدروژن بسوزاند و خروجی محصولات احتراق آن گازهای گلخانه ای نباشد و بخار آب تولید کند که این مساله می تواند تاثیر مثبتی در محیط زیست شهر داشته باشد.

علی آبادی یادآور شد: این محصول داخلی بوده و با توجه به اینکه گردش مالی آن داخلی است قطعا ارزانتر از مدل خارجی است و برای کشور ارزآوری نیز در پی خواهد داشت.

وی افزود: به زودی این توربین را در بازار جهانی عرضه خواهیم کرد و بی‌شک استقبال خوبی از آن خواهد شد.

مدیرعامل مپنا با بیان اینکه ما تا امروز یکی از صادر کنندگان توربین به دنیا هستیم و از ارزآوری داریم گفت: این اولین نمونه ای است که قرارداد آن امضاء شده و مطمئن هستیم تا مقیاس ملی در بسیاری از جاهها از آن استفاده می شود .

وی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه آیا توربین MGT-75 امکان استفاده در پروژه های کشورهای عراق و سوریه را دارد توضیح داد: در حال حاضر در عراق از توربین MGT-70 استفاده می‌شود و وضعیت سوخت در عراق اقتضاء می‌کند که از توربین که پایداری ایجاد می‌کند استفاده کنیم. تاکنون نیز رکورد خوبی را برجا گذاشته اند اما از توربین MGT-75 بعد از این در دیگر نقاط دنیا استفاده خواهید کرد.

علی آبادی در پاسخ به سوال دیگر ایلنا درباره مصرف آب نیروگاه ها با استفاده از این توربین گفت: یکی از ویژگی‌های نیروگاه جدید نسبت به نیروگاه‌های قدیم مصرف بسیار کم آب است که به گونه‌ای که مصرف آب این نیروگاه به یک دهم کاهش می‌یابد و قصد داریم این عدد را بیش از این نیز کاهش دهیم.

وی درباره نیروگاه‌های هیدروژن سوخت گفت: آنچه که مسلم است نه تنها ما بلکه دنیا در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر گام برداشته اما مکان تولید و محل مصرف آنها یکی نیست بنابراین نیاز به یک واسطه دارند که این انرژی را منتقل و از آن استفاده شود. روش های شیمیایی مثل باطری ها مقرون به صرفه نیست بنابراین دنیا به این سمت حرکت کرده که از هیدروژن استفاده کند.

برق زیست محیطی صنعت فناوری علی آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر