کد خبر: 1049706 A

یک مقام مسئول مطرح کرد؛

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: از ۴۰۰ روستایی که امروز از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شدند، ۱۶۸ روستا فاقد هرگونه تاسیسات آبرسانی بودند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمیدرضا جانباز در مراسم افتتاح طرح آبرسانی به 400 روستا در 7 استان کشور با اعتبار 302 میلیارد تومان که با حضور وزیر نیرو و در قالب هفته چهل و چهارم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران انجام شد، اظهار داشت: طرح ملی تکمیل و آبرسانی به روستاهای کشور از سال ۱۳۹۳ با اجازات مقام معظم رهبری و با برداشت از صندوق توسعه ملی آغاز شد.

وی با اشاره به هدفگذاری طرح مبنی بر بهره‌مندی ۱۰.۹ میلیون نفر از جمعیت روستایی کشور از آب شرب سالم و پایدار گفت: با احتساب پروژه‌های این هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، آبرسانی به ۱۳ هزار و ۱۶۳ روستا با جمعیت ۸.۷ میلیون نفر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از برنامه‌ریزی برای افزایش جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب سالم و پایدار به ۹.۳ میلیون نفر تا پایان فعالیت دولت خبر داد و افزود: در سال ۹۹ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران آبرسانی به ۱۶۶۹ روستا با جمعیت ۹۷۹ هزار نفر هدفگذاری شده بود که با احتساب پویش امروز، از این تعداد ۱۶۵۰ روستا با جمعیت یک میلیون و ۴۹ هزار نفر از آب شرب پایدار برخوردار شده‌اند.

وی اظهار داشت: برنامه داریم با اتفاق‌هایی که در لایحه بودجه و مصوبات کمیسیون تلفیق افتاد، در ادامه دولت تا شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد دیگری از روستاها از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شوند و جمعیت نهایی به ۹.۳ میلیون نفر برسد.

وی گفت: از  ۴۰۰ روستایی که امروز از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شدند، ۱۶۸ روستا فاقد هرگونه تاسیسات آبرسانی بودند.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: به ۷ روستا در این پویش در استان‌های کرمان و خراسان رضوی با جمعیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر با همکاری خیران استانی با اعتبار ۱۳ میلیارد تومان آبرسانی شده است، این اتفاق خوبی بود که خیران به این سمت سوق پیدا کردند و برای شکل‌گیری این اقدام به طور گسترده در کشور تلاش می‌شود.

جانباز اظهار داشت: تعداد زیادی از این روستاها در چارچوب یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی عمدتا در کنار تاسیسات مشترک بهره‌مند می‌شوند و با ادامه حرکت، سرعت کار بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: حجم اجرایی عملیاتی که امروز به بهره‌برداری رسید، افزایش ظرفیت تامین به میزان بیش از ۷۰۰ لیتر در ثانیه است، حدود ۱۴۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری برای این روستاها انجام و بیش از ۳۵ هزار متر مکعب مخزن احداث شده است.

وی گفت: این اقدامات در حالی انجام شده که بیش از ۵۰ درصد اعتبارات مصوب محقق نشد و در زمان حاضر بیش از هزار میلیارد تومان به عوامل دست اندرکار، مهندسان مشاور،  پیمانکاران، سازندگان تجهیزات و پیمانکاران بدهکاریم؛ البته سازمان برنامه و بودجه قول‌هایی را در خصوص پرداخت‌ها داده است.

آب و فاضلاب خراسان رضوی صنعت روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر