کد خبر: 1048756 A

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری، ۲ میلیون و ۶ هزار هکتار گندم آبی و ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار هکتار گندم دیم در کشور کشت شد که کشت دیم ۳.۲ درصد افزایش سطح کشت داشته است.

به گزارش ایلنا از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور مشاور وزیر و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: برنامه کشت گندم در سال جاری مجموعا ۶ میلیون هکتار پیش بینی شده دود که از این میزان ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم بوده است.

وی افزود: در سال جاری، ۲میلیون و ۶ هزار هکتار گندم آبی و ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار هکتار گندم دیم در کشور کشت شد که کشت دیم ۳.۲ درصد افزایش سطح داشته است.

اسفندیاری پور با اشاره به این که در سال زراعی ۹۷-۹۶ سطح زیر کشت مشابه سال جاری بود، خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۹۷-۹۶، کل ارتفاع بارش کشور حدود ۱۶۷ میلی‌متر و میزان مساحت آبیاری ۵ میلیون و ۲۴۰ هزار هکتار بود و در سال جاری نیز ۵ میلیون و ۱۷۰ هزار هکتار آبیاری شده که تقریبا مشابه سال ۹۶ است.

وی در رابطه با مبارزه با آفات و بیماری‌ها عنوان کرد: در استان خوزستان حدود ۳۶ هکتار مبارزه با بیماری‌ها را شروع کردیم، همچنین هماهنگی لازم برای حمل کمباین ها به این استان برای برداشت کلزا و گندم انجام شده است.

مجری طرح گندم اذعان کرد: سن زدگی در سال‌های گذشته روند رو به کاهش داشت و در سال گذشته به ۰.۳ درصد رسید و امسال مشابه سال گذشته میزان آن کنترل خواهد شد.

وی افزود: از اوایل بهمن مبارزه با سن زدگی در کشور شروع شده و این روند ادامه خواهد داشت.

اسفندیاری پور گفت: دستورالعمل خرید گندم و دانه‌های روغنی به شرکت بازرگانی دولتی ابلاغ شده و تفاوت زیادی با سال گذشته ندارد.

استان خوزستان وزارت جهاد کشاورزی هکتار میلیون گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر