کد خبر: 1045763 A

یک مقام مسئول مطرح کرد؛

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: مشکلاتی در تجارت با سوریه وجود دارد. یکی از این مشکلات ریسک های بالای سیاسی و اقتصادی در این کشور است که البته این موضوع رو به کاهش است. استفاده از صندوق ضمانت صادرات ایران یکی از مهمترین ابزارها برای حل مشکل در این زمینه است. مشکل بعدی، روابط بانکی بین دو کشور است. نظام بانکی ما برای تاسیس یک بانک مشترک با سوری‌ها مشکلی ندارد اما نظام بانکی سوری به دلیل تحریم ها با این موضوع مشکل دارد و کمتر به برقراری روابط بانکی با ما مایل هستند، با این وجود،دست کم انتظار برقراری روابط بانکی در حد ارتباطات کارگزاری وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرزاد پیلتن در کنفرانس فرصت‌ها و راهکارهای تجارت با سوریه اظهار داشت: اقتصاد سوریه در پی مسائل امنیتی با کاهش حجم مواجه شده است، برای مثال در سال 2008 حجم تجارت این کشور 30 میلیارد دلار بود اما در سال 2017 به کمتر از 5 میلیارد دلار رسیده است. با این وجود بازار سوریه اهمیت راهبردی برای ایران دارد و تلاش می‌کنیم که شرکت‌های ایرانی از این ظرفیت استفاده کنند. علاوه بر واردات و صادرات، صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز یکی از ظرفیت‌های مهم توسعه همکاری و حضور در بازار سوریه است که این کشور نیاز زیادی نیز به این خدمات دارد و شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این مورد ایفای نقش کنند.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت افزود: ایران‌خودرو و سایپا در سوریه سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داده‌اند. همچنین سازمان توسعه تجارت ایران اهداف سه ساله‌ای در مورد توسعه روابط تجاری با سوریه دارد که بر اساس ان پیش بینی شده است صادرات کالا و  خدمات فنی و مهندسی به این کشور را در سال 1402 به 1.5 میلیارد دلار برسانیم و البته اما تحقق این اهداف به تلاش و همکاری همه دستگاههای مرتبط نیاز دارد.

پیلتن در ادامه تصریح کرد: مشکلاتی نیز در تجارت با سوریه وجود دارد. یکی از این مشکلات ریسک های اقتصادی و سیاسی در این کشور است که البته این موضوع رو به کاهش است ولی استفاده از ظرفیت صندوق ضمانت صادرات ایران یکی از مهمترین ابزارها برای حل این مشکل است. مشکل بعدی، روابط بانکی بین دو کشور است. نظام بانکی ما برای تاسیس یک بانک مشترک با سوری‌ها مشکلی ندارد اما نظام بانکی سوریه به دلیل وجود تحریم‌ها با این موضوع مشکل دارد و کمتر به برقراری روابط بانکی با ما مایل هستند. هرچند دست کم انتظار برقراری روابط بانکی در حد کارگزاری وجود دارد.

وی بیان کرد: مشکل سوم در ارتباط با تجارت با سوریه مشکل حمل و نقل است که امیدواریم از خط کشتیرانی که به تازگی ایجاد شده است، بیشترین استفاده انجام شود. مورد بعدی ما مربوط به موانع غیرتعرفه‌ای است و آن موانع و محدودیت هایی است که دو دولت به دلیل مشکلات ناشی از تحریم ها و شیوع ویروس کرونا در حوزه صادرات و واردات خود ایجاد کرده اند، است که باید تلاش کنیم دو دولت یکدیگر را از این محدودیت ها مستثنی کنند و در چارچوب موافقت نامه تجارت ازاد فیمابین تجارت بین دو کشور انجام شود.

وی در خصوص موافقت نامه تجارت ازاد ایران و سوریه نیز گفت بجز ۸۸ قلم کالا از هر دو طرف مابقی کالاها از پرداخت تعرفه بیشتر از 4 درصد معاف هستند و البته تلا ما این است که این  88 قلم کالاها نیز مشمول توافقنامه تجارت آزاد شوند.همچنین  آمادگی داریم  تعرفه 4درصد موجود را نیز   به صفر تبدیل کنیم.

مدیر کل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: همچنین بنا داریم با اصلاح قواعد مبدا موافقت نامه فوق شرط 50 درصد جهت اخذ گواهی مبداء را به  40 درصد کاهش داده  و این به معنی این است که اگر کالایی با حداقل 40 درصد در ایران و یا سوریه تولید شده باشد می‌تواند به عنوان کالای سوری یا ایرانی از تخفیف های تعرفه‌ ای موافقتنامه تجارت آزاد بین دو کشور برای ورود به بازار طرف دیگر استفاده کند.

وی تاکید کرد علاوه بر این؛ با توجه به اینکه هر دو کشور محدودیت‌های صادراتی و وارداتی غیر تعرفه‌ای اعمال کردند، سعی کردیم  کشورهایی مانند سوریه که با آنها موافقتنامه تجارت آزاد داریم، از این محدودیت ها مستثنی شوند و انتطار است که دولت سوریه هم در این خصوص اقدام مشابه کرده و مشکلات شرکت‌های ایرانی مثل ایران خودرو و سایپا که جهت پروژه‌های خود در سوریه نیاز به صادرات قطعات به این کشور دارند، رفع شود.

پیلتن تصریح کرد: موافقتنامه تجارت آزاد می‌تواند کمک کند تا به بازارهای ثالث نیز دسترسی پیدا کنیم و تجار دو کشور می‌توانند از بازارهای کشورهایی که با کشور مقابل موافقتنامه دارند، استفاده کنند.

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری ۵ نمایشگاه ایران در سوریه در سال آینده خبر داد و بر ضرورت حضور مستقیم شرکت‌ها در بازار سوریه و استفاده از امکانات اتاق مشترک بازرگانی و مرکز تجاری آن در دمشق تاکید کرد.

تجارت سوریه صندوق ضمانت صادرات ایران مشکلات نظام بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر