کد خبر: 1043042 A

اردکانیان:

وزیر نیرو با اشاره به اهمیت آبرسانی روستایی گفت: جمعیت روستایی در سراسر جهان جمعیتی مولد است و خدمت‌رسانی به این جمعیت و حفظ آنها در روستاها یکی از اولویت‌های تمام سیستم‌های حکمرانی است.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» روز سه‌شنبه در آئین آبرسانی به ۲۵۶ روستا در ۹ استان کشور که به صورت ویدئوکنفرانسی و در هفته چهل و دوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران برگزار شد، اظهار داشت: در این خدمت‌رسانی که دامنه وسیعی دارد، جایگاه و نقش آب و این که آب کافی، سالم و پایدار در اختیار ساکنان روستاها قرار گیرد، بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از روستاهای ما سالیان سال اصلا شناخته شده نبود؛ مانند مناطق بکری که بر اثر حادثه و تصادفی کشف می‌شد به جامعه معرفی می‌شدند. با پیروزی انقلاب اسلامی توجه به این گروه از جامعه برای استقلال کشور در اولویت قرار گرفت.

اردکانیان گفت: استقلال کشور از جمله به موضوع خودکفایی در تامین منابع غذایی وابسته و استقرار عدالت اجتماعی مهم بود؛ بنابراین موضوع روستاها در اولویت قرار گرفت. جهاد سازندگی روستاها شکل و در بخش‌های مختلف کارهایی انجام گرفت.

وی با اشاره به این که تا پیش از دولت یازدهم کمتر از یک میلیون جمعیت روستایی ما از شبکه آب سالم و پایدار برخوردار بودند، اظهار داشت: تا قبل از دولت تدبیر و امید، شبکه و تاسیسات آب در بیش از 33 هزار روستای کشور با جمعیت افزون بر 20 میلیون نفر احداث شده بود، اما از این مجموع تنها حدود 900 هزار نفر ساکن در 2600 روستا از آب شرب پایدار برخوردار بودند.

وزیر نیرو اضافه کرد: با احتساب افتتاح طرح‌های افتتاح شده امروز، اکنون مجموع جمعیت برخوردار از شبکه آب سالم و پایدار به حدود 9 میلیون و 400 هزار نفر رسیده است؛ هر سال بیش از یک میلیون هموطن روستایی به این شبکه وصل شدند و تعداد روستاهای متصل به شبکه به بیش از 15 هزار روستا رسیده است.

اردکانیان گفت: تا نیمه سال آینده که فعالیت دولت دوازدهم ادامه خواهد داشت،‌ جمعیت روستایی برخوردار از آب شرب سالم و پایدار به بیش از 10 میلیون نفر خواهد رسید.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 1250 روستا با جمعیت 825 هزار نفر به شبکه آب شرب پایدار در روستاها وصل شدند.

وزیر نیرو همچنین گفت: با احتساب پروژه‌های آبرسانی روستایی که در هفته چهل و دوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید، در مجموع 246 پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب که عمدتا ساخت و سازی است و تعدادی هم پروژه‌های ساز و کاری با سرمایه‌گذاری 65 هزار و 500 میلیارد تومان در چارچوب این پویش وارد مدار شده و تعداد قابل توجهی پروژه‌ آماده دیگر داریم که در هفته‌های پیش رو تا پایان سال در بخش‌های مختلف افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایلنا،رضا اردکانیان" وزیر نیرو، صبح امروز سه‌شنبه 256 طرح‌ آبرسانی روستایی را در 9 استان کشور از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رساند.

این 256 طرح‌ آبرسانی در 39 روستای آذربایجان‌شرقی، 26 روستای آذربایجان‌غربی، 11 روستای اردبیل، 57 روستای هرمزگان، 12 روستای چهارمحال و بختیاری، 25 روستای یزد، 13 روستای ایلام، 41 روستای فارس و 32 روستای استان قزوین افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، این طرح‌ها با اجرای 442 کیلومتر خط انتقال، 605 کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه، 516 لیتر بر ثانیه ظرفیت تامین آب و 20 هزار و 70 مترمکعب مخازن ذخیره، جمعیتی بالغ بر 47 هزار و 164 خانوار معادل 172 هزار و 206 نفر از هموطنان روستایی را تحت پوشش آب سالم و پایدار قرار می‌دهد.

این گزارش حاکی است، برای بهره‌برداری از این طرح‌ها که از سال 96 شروع شده 339.8 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده که 262.9 میلیارد تومان از این اعتبار از طریق صندوق توسعه ملی، 15.1 میلیارد تومان از طریق بخش خصوصی و 61.8 میلیارد تومان نیز از محل بودجه عمومی تامین شده است.

برق جهان خدمت رسانی یزد روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر