کد خبر: 1042081 A

مدیر عامل آبفای کشور:

تابستان سال 99 تعداد شهرهای دارای تنش 225 شهر بودند پیش‌بینی ما این است با توجه به وضعیت بارش‌ها علیرغم اینکه تعداد زیادی از طرح‌های آبرسانی انجام یافته، تعداد شهرهای تنش آبی زیادتر خواهد شد.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: شرکت‌های آب و فاضلاب  ما با 25 میلیون مشترک در شهرها وروستاهای کشور در ارتباط هستند، یکی از اهداف ما این بود که اطلاعات ما مکان محور باشد به نحوی که تبدیل به نقشه‌هایی می‌شود که مشخصات فنی هر اشتراک را داشته باشیم  و خدمات‌رسانی بهتر ادائه شود، اگر این سامانه تکمیل شود زودتر در جریان مشکلات مشترکان قرار می‌گیریم و سرعت خدمات‌رسانی بالاتر می‌رود، انجام این کار نیازمند هزینه زیادی بود که با تفاهمی که با شرکت ملی پست داشتیم، می‌توانیم اطلاعات سیستم پست را دریافت می‌کنیم و در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.ضمن اینکه مشترکان نیز کمتر معطل می‌شوند.

وی در ادامه درباره شهرهای دارای تنش آبی گفت: تابستان سال 99 تعداد شهرهای دارای تنش 225 شهر بودند پیش‌بینی ما این است با توجه به وضعیت بارش‌ها علیرغم اینکه تعداد زیادی از طرح‌های آبرسانی انجام  یافته، تعداد شهرهای تنش آبی زیادتر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آبفای کشور با بیان اینکه قبل  از پایان سال فهرست شهرهای دارای تنش آبی را منتشر خواهیم کرد، افزود: اگر وضعیت بارش‌ها به همین منوال باشه در حال حاضر نسبت به میانگین بلندمدت 30 درصد عقب هستیم اگر به همین منوال باشه در برخی مناطق کشور بامشکل مواجه خواهیم بود. 

 وی ابراز امیدواری کرد که کاهش بارش در ماه‌های اسفند، فرودین و اردیبهشت اجبران شود، ولی ما بدترین سناریو را درنظر گرفته و برنامه‌ریزی می‌کنیم، از این هفته جلسات کاهش تنش و افزایش تاب‌آوری را مناطق جمعیتی کشور را با سه استان یزد، کرمان و اصفهان شروع میکنیم و بقیه نیز به ترتیب پایش می‌شود. 

جانباز تاکید کرد: با توجه به برخی از طرح‌های بزرگ آبرسانی که به بهره‌برداری رسیده اگر وضعیت بارش به همین شکل باشد وضعیت تنش نسبت به سال گذشته کمتر خواهد بود.

وی درباره آینده‌نگری موضوع آب گفت: در طراحی طرح‌های آبرسانی جمعیت و نرخ رشد و نیاز آب را بررسی می‌کنیم، درخصوص جمعیت مستند مرکز آمار و در خصوص سرانه نیز مصرف که از 10 سال پیش با توجه به مصوبات هرسال سعی می‌کنیم مصرف کل آب شرب و سرانه مصرف را با روش‌های فنی مثل مدیریت فشار در شبکه، ایجاد شبکه‌های هوشمند آب شرب و فرهنگ‌سازی کاهش دهیم.

این مقام مسئول همچنین خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر برنامه‌ریزی برای آینده است یعنی سامانه‌ها را طوری تاب‌آور کنیم که حتی اگر خشکسالی باشد مشکل کمتر به مشترکین منتقل شود ، مثل احداث مخازن آب شرب، تکمیل سامانه‌های آبرسانی در کشور، حفر و تجهیز  چاه‌های جایگزین برای پدافند غیرعامل.

وی یادآور شد: ما در آینده با مدیریت مصرف دچار مشکل جدی برای تامین آب شرب در نقاط جمعیتی نخواهیم شد. البته در برخی مناطق شهری و روستایی با مشکلاتی مواجه هستیم، چون سامانه‌ها هنوز کامل نیست که البته با همکاری دولت و مجلس هر سال اعتبارات خوبی به طرح‌ها تزریق می‌شود و سعی می‌شود مردم دغدغه آب شرب نداشته باشند.

آب و فاضلاب دولت و مجلس رشد مدیر عامل شرکت مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر