کد خبر: 1040713 A

عملیات اجرایی پتروشیمی پاسارگاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان امروز (پنجشنبه 30 بهمن ماه 1399) آغاز شد.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل گروه مالی پاسارگاد در این مراسم با اشاره بر نگاه ویژه این بانک به محل احداث این مجتمع درمنطقه محروم استان هرمزگان گفت: ایجاد اشتغال در مناطق محروم یکی از اصلی ترین اولویت‌های بانک پاسارگاد محسوب می‌شود که دراین راستا احداث مجتمع پتروشیمی پاسارگاد در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته  قاسمی، این طرح که در راستای جلوگیری از صدور مواد خام هیدروکربوری، ایجاد اشتغال در مناطق محروم ساحلی و ایجاد درآمد صادراتی چند صد میلیون دلاری در سال، درست بعد از ۴ ماه از آغاز عملیات اجرایی طرح مشابه در منطقه آزاد چابهار و در سواحل محروم مکران شروع می‌شود حاکی از توجه این بانک به توسعه سرمایه‌گذاری طرح‌های مهم صنعتی و معدنی در کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری است.

وی با اشاره بر اینکه پیش بینی شده در این منطقه چندین طرح پتروشیمی توسط بخش خصوصی به اجرا درآید، متذکرشد: با این حال مجتمع پتروشیمی پاسارگاد اولین طرح بزرگ در این منطقه است که نیاز به حمایت دولت، صندوق توسعه ملی و دستگاه‌های ملی و استانی دارد.

بنابر اظهارات مدیرعامل گروه مالی پاسارگاد، طرح پتروشیمی پاسارگاد وابسته به شرکت گسترش انرژی پاسارگاد و بخشی از سهام متعلق به بانک پاسارگاد و بعد از انجام مطالعات امکان سنجی مفصل و کسب مجوزهای لازم به منظور تولید انواع پلیمرها از خوراک گاز طبیعی با سرمایه گذاری حدود 5.1 میلیارد یورو در سه فاز به اجرا خواهد رسید.

این مقام مسئول از اجرای فاز اول این پتروشیمی شامل تبدیل گازطبیعی به متانول در این روز خبرداد و خاطرنشان ساخت: در ساخت تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز این طرح از حداکثر توان تولید داخل استفاده خواهد شد.

گفتنی است دراین مجتمع پتروشیمی محصولاتی چون متانول با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 650 هزار تن ،الفین با ظرفیت تولید 622 هزار تن درهر سال،پلی پروپیلن با ظرفیتی بالغ بر 250 هزار تن، پلی اتیلن سنگین با 310 هزار تن تولید سالانه  و برای اولین بار در کشور با ظرفیت تولید 50 هزار تنی اتیلن پروپیلن دی ان مونومر در هر سال تولید خواهد شد.

خوراک این مجتمع گاز طبیعی بالغ بر 4.2 میلیون مترمکعب در شبانه روز خواهد بود که قراراست که از طریق خط لوله سراسری هفتم به این مجتمع انتقال یابد.

طرح عظیم مجتمع پتروشیمى پاسارگاد در زمینى به مساحت 160 هکتار واقع در منطقه ویژه اقتصادى صنایع انرژى بر پارسیان، در استان هرمزگان و در 30 کیلومترى شرق منطقه ویژه اقتصادى انرژى پارس قرار گرفته است.

انرژی پتروشیمی رئیس جمهور یورو منطقه ویژه اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر