کد خبر: 1040258 A

آمار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نشان می‌دهد، 96 پروژه تأسیسات نمک‌زدایی و ارتقای کیفی آب شرب با سرمایه‌گذاری 24 هزار و 700 میلیارد ریال با هدف توسعه آب شیرین‌کن‌ها در جنوب کشور در حال اجرا است.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو،  آب شرب به‌عنوان یکی از کالاهای مهم و اساسی، افزون بر تامین بخش شرب، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه کشور به‌خصوص در بخش اقتصادی، صنعتی و غیره دارد. با توجه به واقع شدن کشور در منطقه خشک و نیمه خشک و برای سرعت بخشیدن به حرکت تولید و توسعه در کشور پروژه‌های انتقال آب برای استان‌های همجوار صنعتی دریا در حال انجام است که می‌تواند تاثیر بسزایی در تحقق شعار جهش تولید داشته باشد.

بر اساس آمار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در حال حاضر 96 پروژه تأسیسات نمک‌زدایی و ارتقای کیفی در کشور با ظرفیت حدود 565 هزار مترمکعب در شبانه‌روز و سرمایه‌گذاری بیش از 24 هزار و 700 میلیارد ریال وجود دارد که از این تعداد، 71 پروژه با ظرفیت حدود 309 هزار مترمکعب در شبانه‌روز و سرمایه‌گذاری بیش از 10 هزار و 200 میلیارد ریال در حال بهره‌برداری است.

این گزارش می‌افزاید، از تأسیسات نمک‌زدایی در حال بهره‌برداری، تعداد 17 تأسیسات مربوط به استان‌های غیرساحلی و 54 تأسیسات مابقی مربوط به استان‌های ساحلی جنوبی کشور مشتمل بر هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان است. تا نیمه سال 1400 نیز در مجموع بهره‌برداری از 14 واحد تأسیسات نمک‌زدایی برنامه‌ریزی شده که مطابق برنامه عملیاتی خواهد شد.

بر این اساس، در استان‌های ساحلی جنوبی هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان، در مجموع به میزان 26 میلیارد مترمکعب مجوز تخصیص آب شور دریا بدون نمک‌زدایی و 4.4 میلیارد مترمکعب در سال با نمک‌زدایی معادل 1.4 میلیارد مترمکعب در سال آب شیرین، برای تأمین نیازهای مختلف آبی صادر شده که شرکت‌های آب منطقه‌ای در چارچوب مجوزهای صادره نسبت به واگذاری آب دریا به متقاضیان اقدام می‌کنند.

آب و فاضلاب سرمایه سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر