کد خبر: 1040009 A

سعید جلیلی:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ظرفیت‌های راهبردی که بر اساس آن می‌توانیم تعاملات اقتصادی خود را با کشورها تحکیم کنیم در حال تخلیه شدن است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سعید جلیلی در هفتمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که هم اکنون به صورت آ‌نلاین در حال برگزاری است با بیان اینکه برخی اقتصاد مقاومتی بدون تعامل با دنیا را ناشدنی می‌دانند اظهار کرد: ما نیز قبول داریم که بدون تعامل با دنیا نمی‌شود به پیشرفت اقتصادی دست یافت اما اقتصاد مقاومتی روی دیگری نیز دارد که آن استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود است.

وی ادامه داد: هر کشوری یک اصول و اهدافی دارد که بر اساس آنها می‌تواند تعاملات مناسبی را با کشورهایی که در این زمینه مشترک هستند داشته باشد و همچنین بر خلاف آن نیز با کشورهایی که در اصول و اهداف مغایرت دارد باتضاد روبرو شود.

جلیلی با تاکید بر اینکه حتی با کشورهایی که در اصول و اهداف مشترک هستیم نیز می‌توان دچار تضاد شد اظهار کرد: هر کشوری به دنبال منافع خود است و تلاش می‌کند که در تعاملات تجاری وزنه را به سمت خود سنگین‌تر کند.

وی افزود: مهم‌ترین اهداف تحریم‌ها این است که ما نتوانیم تعامل خود را با کشورهای مذکور توسعه دهیم چون دشمن به خوبی می‌داند ظرفیت‌های تجاری زیادی در تعامل ایران با کشورها برای ما وجود دارد.

جلیلی تصریح کرد: دشمنان تلاش می‌کنند ابزاری به کار بگیرند که این تعاملات با کشورهایی که در اصول و اهداف مشترک هستیم انجام نشود ما نیز باید ابزاری بیابیم که در مقابل تعاملات را در جهت استفاده هر چه بیشتر ظرفیت‌های خود توسعه دهیم.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تحرکاتی در اطراف ایران در  حال انجام است که ظرفیت‌های راهبردی کشور ما را تخلیه کند.

جلیلی در تشریح این تحرکات گفت: کشور ما در موقعیت جغرافیایی قرار دارد که ظرفیت بالایی برای ایجاد مسیرهای استراتژیک تجاری دارد. اگر ما در این حوزه میدان را خالی کنیم فرصت را در اختیار دیگران قرار می‌دهیم تا این ظرفیت راهبردی را از ما بگیرند.

و ی ادامه داد: در عرصه حمل و نقل ما ظرفیت آن را داریم که کریدورهایی را از شمال به جنوب و از شرق به غرب ایجاد کنیم که برای کشور ما امکان حمل 50 میلیون تن کالا با درآمدی معادل چهار میلیارد دلار  ایجاد کند اما بررسی ما نشان می‌دهد که تحرکاتی در منطقه در حال انجام است که به ایجاد خطوط ترانزیتی می‌شود که این ظرفیت راهبردی را از ما می‌گیرد.

جلیلی از نمونه این خطوط ترانزیتی را مربوط به خط راه‌آهن چین تا آسیای میانه و اروپا، اوکراین و لهستان، قفقاز، تفلیس، ازبکستان، افغانستان و ... نام برد.

وی با تاکید بر اینکه تنها مسیرهای ترانزیتی نیستند که در حال تخلیه ظرفیت راهبردی ما هستند اظهار کرد: چنین تحرکاتی در منطقه در حال انجام است که منجر به ایجاد خطوط انتقال انرژی می‌شود که نتیجه آن حذف ایران از حوزه تامین انرژی و لوله‌های انتقال انرژی است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ما پنج میلیارد دلار گاز صادر می‌کنیم که می‌توان با توسعه خطوط انتقال آن را تا 13 میلیارد دلار افزایش دهیم.

جلیلی نسبت به ایجاد خطوط‌ انتقال موازی انرژی در منطقه هشدار داد و گفت: این به معنی آن است که هر روز ما در حال از دست دادن فرصت‌های هستیم که می‌تواند تجارت ما را با کشورهای همسایه و منطقه توسعه دهد.

وی از جمله این خطوط انتقال موازی که اکنون در مراحل مختلف مذاکره، طراحی و اجرا هستند را مسیر گرجستان، باکو، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان برشمرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر اقداماتی که در منطقه در حال جریان است و نتیجه آ‌ن تخلیه ظرفیت‌های راهبردی ایران است را مربوط به انتقال برق دانست و گفت: کشور ما در برخی از ایام سال بیش از 20 هزار مگاوات ظرفیت مازاد برق دارد که فرصت صادرات به ارزش دو میلیارد دلار را در اختیار ما قرار می‌دهد.

جلیلی افزود: در این حوزه نیز آمریکایی‌ها در حال اجرای طرح‌هایی هستند که فرصت صادراتی را از ما می‌گیرد این کشور در حال ایجاد خطوط انتقال برق از پاکستان، افغانستان تا قرقیزستان است تا نیاز برق کشورهای همسایه را تامین و امکان فعالیت تجاری ما را در این حوزه محدود کند.

وی با بیان اینکه شرایط در صادرات کالا نیز به همین شکل در جریان است اظهار کرد: به گفته فعالان اقتصادی کشورهای منطقه 130 میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی و پایین دستی را وارد می‌کند با توجه به ظرفیت کشور ما حداقل 15 درصد آن را می‌توانیم تامین کنیم.

جلیلی افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن 12 میلیون تن است که تقریبا دو سوم آن استفاده نمی‌شود و ما می‌توانیم با توسعه تجارت در کشورهای منطقه از حداکثر این ظرفیت برای تجارت پرسود استفاده کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است ظرفیت‌های راهبردی کشور در حال تخلیه شدن است و تحرکاتی در منطقه در حال شکل گرفتن است که ما را دور می‌زند.

استفاده از ظرفیت اقتصاد مقاومتی سعید جلیلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ظرفیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر