کد خبر: 1038762 A

شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی طی 11 ماه امسال در مجموع 44 میلیارد و 47 میلیون متر مکعب گاز تولید کرده است.

به گزارش ایلنا از شرکت نفت مناطق مرکزی، ایران رامین حاتمی در روز اول جلسات پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای نیمه اول سال 1400 که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در رابطه با جزییات تولید نفت و گاز  شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، اظهار داشت: از ابتدای امسال تا 25 بهمن ماه در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مجموع 44 میلیارد و 47 میلیون متر مکعب گاز ، 42 میلیون و چهار هزار بشکه میعانات گازی و یک میلیون و 93 هزار بشکه نفت تولید شده که میزان تولید روزانه گاز این شرکت 136 میلیون و 420 هزار  متر مکعب ، نفت پنج  هزار و 927 بشکه  و میزان تولید روزانه میعانات گازی  42 هزار بشکه بوده است.

وی درباره پیش بینی برنامه تولید نیمه اول سال 1400 شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تصریح کرد: میانگین روزانه تولید گاز در این شرکت طی هشت ماه گرم سال،133میلیون متر مکعب و طی چهار ماه سرد روزانه 167 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.همچنین میزان تولید نفت نیز تا زمستان سال آینده به  20 هزار و 100  بشکه در روز  افزایش می یابد.

بر اساس این گزارش ، حاتمی در رابطه با حفاری های صورت گرفته طی 11 ماه اخیر در شرکت  بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اظهار داشت : در این مدت تعداد سه حلقه چاه جدید حفاری شده و یک حلقه چاه نیز در حال حفاری است. تعداد 6حلقه چاه تعمیری نیز حفاری آن پایان یافته و دو چاه تعمیری نیز در دست اقدام است .

این گزارش می افزاید، جلسه پیش بینی بهره دهی چاهها برای نیمه اول سال 1400  ضمن بررسی  عملکرد تولید نفت و گاز طی  سال جاری، به پیش بینی ظرفیت قابل بهره برداری از چاههای تولیدی نفت و گاز ، بررسی آمار ذخایر و تولید میادین نفتی و گازی ، برنامه تولید نفت و گاز و میعانات گازی برای سال 1400، اهم برنامه ها جهت تامین خوراک پایدار پالایشگاهها ، احداث و راه اندازی ایستگاههای تقویت فشار ، توسعه میادین جدید ، چالشها و پیشنهادات در جهت تداوم و افزایش توان تولید چاهها ، متناسب نمودن ظرفیت تاسیسات فرآیندی با توان تولید و نیل به اهداف و تعهدات تولیدی شرکت مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و برنامه تولید خروجی آن جهت تایید هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران ارسال می شود.

در این جلسه همچنین از مجموعه فعالیت های در دست اقدام جهت رفع چالشهای فرآیند تولید صیانتی ، همچون اقدامات و عملیات درون چاهی ، سرچاهی و سطح الارضی ، ظرفیت فرآیندی تاسیسات فرآورشی ، بررسی چالشهای تولید از میادین نفتی و گازی همچون روند افت فشار مخازن و فشار جریانی چاهها ، تطبیق داده های مدل مخازن و عملکرد واقعی میادین ، تولید آب و نمک اضافی ، بالا آمدن سطوح تماس آب و نفت  و آب و گاز ، افت فشار طبیعی مخازن و تیرگی رنگ مایعات تولیدی برخی میادین و مشکلات هیدرولیکی خطوط انتقال مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار می گیرد و تصمیات لازم جهت رفع آن اتخاذ می شود.

شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی بزرگترین شرکت زیر مجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است . در حال حاضر این شرکت دارای ۹ میدان گازی فعال آغار ، دالان ، نار، کنگان ، سرخون ، تابناک ، هما ، وراوی ، شانول و دو میدان نفتی فعال سعادت آباد و سروستان است. گستره عملیاتی این شرکت در استانهای فارس ، بوشهر و هرمزگان بوده که آینده با بهره برداری از میادین اکتشافی جدید به استانهای کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری نیز توسعه می یابد.

خوراک کارشناسی گاز نفت و گاز نفت مناطق مرکزی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر