کد خبر: 1036526 A

در گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان شد:

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران قیمت‌های پیشنهادی نماینده کشاورزان برای برخی از مهمترین محصولات در اولین جلسه شورای تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام کرد. بر این اساس قیمت پیشنهادی برای هر کیلوگرم گندم ۵۱۵۰، هر کیلوگرم کلزا ۱۱۱۰۰ و هر کیلوگرم سویا ۱۰۷۰۰ تومان است.

علی‌قلی ایمانی، در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به تشکیل اولین جلسه شورای تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در روز گذشته، اظهار کرد: ما به عنوان نمایندگان کشاورزان در شورای تعیین قیمت در روز گذشته با آمادگی کامل وارد جلسه شده و آنالیز دقیق قیمت‌ محصولات کشاورزی را همراه خود داشتیم.

وی ادامه داد: آنالیز قیمت‌ها کاملا کارشناسی شده و بر اساس متوسط هزینه تمام شده تولید محصولات در سراسر کشور است.

به گفته ایمانی؛ به طور مثال عملیات شخم زمین در مناطق مختلف کشور هزینه‌های متفاوتی دارد که از 300 هزار تومان برای هر هکتار آغاز و تا 800 هزار تومان افزایش می‌یابد برای این مولفه حدود متوسط آن یعنی 600 هزار تومان را برای برآورد هزینه تمام شده تولید در نظرگرفتیم.

وی افزود: در آنالیز قیمت میزان متوسط تولید نیز مورد توجه قرار گرفته است که برای گندم این میزان را 4 تن در هر هکتار برآورد کردیم.

ایمانی با تاکید بر اینکه ما حاضر به راستی آزمایی قیمت‌ها هستیم، افزود: قیمت‌های پیشنهادی بسیار دقیق و با توجه به تمام مولفه‌ای تولید، برآورد شده و ما با اطمینان حاضریم که تمامی آن‌ها راستی آزمایی شود.

به گفته ایمانی؛ به رغم آمادگی کشاورزان برای ارائه قیمت‌ها وزیر جهادکشاورزی جلسه اول تعیین شورای قیمت را بیشتر به معرفی اعضا پرداخت.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران قیمت‌های پیشنهادی برخی از مهمترین محصولات در اولین جلسه شورای تعیین قیمت را گندم، کلزا وسویا نام برد.

ایمانی افزود: قیمت‌های پیشنهادی کشاورزان برای هر کیلوگرم گندم 5150 تومان، هرکیلوگرم کلزا 11100 تومان و هرکیلوگرم سویا 10700 تومان است.

وی احتمال کاهش 10 تا 15 درصدی در قیمت‌های پیشنهای کشاورزان را محتمل دانست.

به گزارش ایلنا؛‌ اعضای شورای تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاوری شامل: وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس شورا برابر با ماده 14 قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی، رئیس اتحادیه مرکزی تعاونی روستایی و کشاورزی ایران، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و دو نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان ناظر بدون حق رأی به انتخاب مجلس شورای اسلامی و دو نفر کشاورز خبره با حکم وزیر جهاد کشاورزی و رئیس بنیاد ملی گندم است.

 

ایران کشاورزی محصولات کشاورزی کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر