کد خبر: 1035988 A

اردکانیان به آ‌برسانی بهداشتی و پایدار طی هفت سال گذشته اشاره و اظهار داشت: 12 هزار و 448 روستا با جمعیت 8.4 میلیون نفر به آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کردند یعنی هر هفته 32 روستا به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اشاره به بارش‌ها و وضعیت سدهای مهم کشور درباره ارتفاع بارش‌های جوی در سال آبی ۹۹-۱۴۰۰ گفت: ارتفاع کل ریزش های جوی کشور معادل ۸۸.۶ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۲۳.۲میلیمتر) ۲۸ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۵۰.۶ میلیمتر) ۴۱ درصد کاهش نشان می دهد.

وی درباره آمار بهره برداری از سدهای مخزنی کشور تا ۱۸ بهمن سال آبی جاری تصریح کرد: ظرفیت کل مخازن سدها بر اساس آخرین هیدروگرافی ۵۰.۵ میلیارد متر مکعب است و درصد پرشدگی سدها در حال حاضر ۵۳ درصد است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ورودی سدها در هفته جاری ۰.۶۰ میلیارد متر مکعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته ۰.۷۱ میلیارد متر مکعب بوده است و خروجی سدها در هفته جاری ۰.۶۳ میلیارد متر ممعب و در مدت مشابه سال آبی گذشته ۰.۶۷ میلیارد متر مکعب بوده است.

اردکانیان در ارائه گزارش از نیمه سال 92 تا 22 بهمن سال 99 با اشاره به پروژه‌های ساخت و سازی گفت: با افتتاح‌های این هفته 50 سد ملی بهره‌بردرای شده و به این ترتیب هر دو ماه یک سد به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه در فاصله سال‌های 92 تا 99 ، 134.6 هزار هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی داشته‌ایم افزود: ابتدای انقلاب چهار تصفیه‌خانه فاضلاب داشتیم که 8.5 درصد جمعیت یعنی یک و نیم میلیون نفر را پوشش می‌داد اما در فاصله هفت سال گذشته توانستیم 78 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را به افتتاح برسانیم که به این ترتیب هر 34 روز یک تصفیه‌خانه فاضلاب به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به افتتاح چهل و چهار تصفیه‌خانه آب شهری در هفت سال گذشته یادآور شد: هر دو ماه یک تصفیه‌خانه آ‌ب طی این مدت به بهره‌بردرای رسیده است.

وزیر نیرو با اعلام اینکه در فاصله سال‌های  92 تا 99 ، 17 هزار و 338 مگاوات ظرفیت تولید برق ایجاد و راه‌اندازی شده افزود: طی این مدت هر سال دو هزار و 300 مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شده است.

وی همچنین به آ‌برسانی بهداشتی و پایدار طی هفت سال گذشته اشاره و اظهار داشت: 12 هزار و 448 روستا با جمعیت 8.4 میلیون نفر به آب سالم و پایدار دسترسی پیدا کردند یعنی هر هفته 32 روستا به شبکه آب سالم و پایدار متصل شده‌اند.

اردکانیان برق رسانی به دو هزار و 965 روستا در کل کشور را از دیگر اقدامات انجام شده طی دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و افزود: طی این مدت هر ماه به 33 روستا برق‌رسانی شده است.

اردکانیان اظهار داشت: در شرایطی قرار داریم که امیدواریم تا پایان امسال وضعیت بهتری از نظر نزولات جوی داشته باشیم، اما این آمادگی هم وجود دارد که با مدیریت منابع آبی در تابستان و فصل گرم مشکل جدی نداشته باشیم و متکی به همراهی و همکاری مردم هستیم که امید است وضعیت قابل کنترلی باشد.

وی همچنین با اشاره به بهره‌برداری از طرح‌های پویش هفته چهلم #هرهفته_الف_ب_ایران در روز سه‌شنبه در استان‌های اردبیل و فارس اعم از واحد بخار نیروگاه ترکیبی سبلان با ظرفیت 160 مگاوات گفت: این نیروگاه بزرگ شامل 6 واحد گاز و 3 واحد بخار است که واحدهای گازی آن در سال‌های قبل به مدار آمده و فردا نخستین واحد بخار آن بهره‌برداری می‌شود.

اردکانیان اظهار داشت: بخش برق از محل احداث حدود 3 هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تاکنون به میزان قابل ملاحظه‌ای سوخت صرفه‌جویی کرده که قرار است از محل این سوخت صرفه‌جویی شده منابعی به حکم قانون بودجه در اختیار صنعت برای توسعه این طرح‌ها قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به سنکرون واحد بخار نیروگاه سبلان در روز شنبه با شبکه سراسری گفت: این واحد فردا سه‌شنبه رسما افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو افزود: در استان فارس هم سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، ‌یک تصفیه‌خانه فاضلاب، یک تصفیه‌خانه آب و طرح‌های خورشیدی با مجموع 3 هزار و 900 میلیارد تومان در روز سه‌شنبه افتتاح می‌شود که با احتساب این‌ها، مجموع پروژه‌های پویش در سال 99 که به بهره‌برداری می‌رسد به 227 پروژه با سرمایه‌گذاری 64 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

بهره برداری از 250 پروژه تا پایان سال

وی گفت: وعده ما 250 پروژه است که تا پایان سال از این رقم هم عبور خواهیم کرد؛ این پروژه‌ها شامل 200 پروژه ساخت و سازی و 50 پروژه ساز و کاری است.

وی با اشاره به یکپارچگی شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی گفت: در نتیجه این یکپارچگی، آبرسانی به روستاها به سرعت در حال شکل‌گیری است و به‌زودی پرونده جدیدی به نام فاضلاب روستایی را باز می‌کنیم.

وی گفت: گام دوم یکی کردن معاونت آب وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب بود که نوعی تمرکززدایی بود و اختیارات ستاد وزارت نیرو به شرکت مدیریت منابع آب و بخشی از اختیارات این شرکت به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها محول شد.

اردکانیان افزود: 24 اختیار به شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها اضافه شد و ساختار جید مدیریت منابع آب بر اساس حوضه‌های آبریز شکل داده شده است. 

وضعیت تدوین قانون آب

وی در خصوص پیش‌نویس قانون آب خاطرنشان کرد: ظرف چندماه گذشته حداقل با ۳۲ مجموعه مختلف مذاکره شده و قصد داریم از این فرصت در نهایی کردن پیش‌نویش و تدوین یک لایحه کارآمد و رو به جلو استفاده کنیم تا اگر قانون توزیع عادلانه آب چهل سال تداوم داشت، این لایحه هم بتواند به شکل مناسب شرایط پیش‌روی چند دهه آینده را همچون تغییر اقلیم، زیست محیطی و اقتصاد آب پوشش دهد.

وی گفت: مجموعه وزارت نیرو آماده شنیدن نظرات کارشناسی تمامی افراد، دستگاه‌ها، سمن‌ها است تا از این فرصت استفاده کرده و نظرات خود را ارسال کنند. حتماً تمامی نقطه نظرات در کمیسیون‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا آنچه نهایتا تصویب می‌شود یک سرمایه برای کل کشور باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: وزارت نیرو نه در این زمینه و نه هیچ زمینه دیگری هیچ حقی را نه می‌تواند ایجاد کند و نه می‌تواند سلب کند. این ویرایش اول یک لایحه بوده و سعی خواهیم کرد تمام سواد جامعه که ناظر بر منافع عمومی است را جمع کنیم تا این مهم به لایحه پیشنهادی وزارت نیرو تبدیل شود. این موضوع در کمیسیون‌های دولت بررسی شده و سپس به کمیسیون‌های مجلس خواهد رفت که امیدواریم تا پایان کار دولت دوازدهم مطرح شود.

اردکانیان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو درصدد است کاری که از سال ۱۳۴۳ وزارت آب و برق به حکم قانون، خودش به تنهایی انجام می‌داد را در یک کمیسیون که متشکل از چندین دستگاه شامل جهاد کشاورزی، وزارت صمت، کشور، محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه و غیره انجام دهد و مسئولیت این کار همچنان با این وزارتخانه بوده، اما اختیار برنامه‌ریزی و مسئله تخصیص و مشارکت در این زمینه را به شراکت در یک کمیسیون قرار دادیم.

روند مصرف سوخت نیروگاهی

وی در خصوص سوخت مورد استفاده نیروگاه‌ها نیز یادآور شد: خوشبختانه در این دولت سهم گاز در تولید برق افزایش چشمگیری داشته است. ما امروز با سهم ۸۰ درصدی گاز در سوخت نیروگاه‌ها بعد از ایالات متحده، روسیه و ژاپن در ردیف چهارم دنیا هستیم.

وزیر نیرو اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار در ۳۵ سال گذشته سهم نیروگاه‌های هسته‌ای در سبد انرژی دنیا از سه درصد به ۱۰ درصد و سهم گاز از ۱۲ درصد به ۲۳ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سهم زغال سنگ تغییری نکرده و از گذشته تاکنون ۳۸.۲ درصد را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که سوخت زغال سنگ سوختی نسبتا آلوده کننده است.

دنیا به سمت افزایش سهم تجدیدپذیرها در حرکت است

اردکانیان با اشاره به سهم تجدیدپذیرها بدون درنظر گرفتن سهم برق‌آبی‌‌ها گفت: میزان سهم تجدیدپذیرها از ۰.۶ به ۹.۸ درصد افزایش یافته و دنیا به سمت افزایش سهم تجدیدپذیرها حرکت می‌کند. در ایران اینگونه نبوده که دولت یا وزارت نیرو توجه به تجدیدپذیرها را فراموش کرده باشد.

 وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر دنیا به سمت افزایش سهم تجدیدپذیرها حرکت می‌کند، در ایران نیز حرکت خوبی در دولت یازدهم شروع شده و در بخش تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی طی سال ۵۷ ظرفیت نصب شده صفر بوده، ابتدای دولت یازدهم به ۱۶۸ مگاوات رسیده و در خود دولت یازدهم به تنهایی تجدیدپذیرهای غیر برق‌آبی ۱۷۰ مگاوات بوده است. در دولت دوازدهم تاکنون 535 مگاوات و تا پایان دولت دوازدهم به حدود ۷۰۰ مگاوات می‌رسد. اگر بخش برق‌آبی را هم اضافه کنیم مجموعه تجدیدپذیرها در دولت تدبیر و امید به حدود سه هزار مگاوات می‌رسد.

وی در خصوص کند شدن آهنگ سرمایه‌گذاری برای تجدیدپذیر‌ها گفت: عمدتا تغییرات نرخ ارز باعث کند شدن ضرب آهنگ حرکت تجدیدپذیر‌ها در کشور بوده و سرمایه‌گذاری‌ها نیز بر اساس خرید تضمینی صورت می‌گرفت که این افزایش نرخ ارز‌ باعث شد برای سرمایه‌گذارها ورود به این عرصه به صرفه نباشد. زمانی که با این موضوع روبرو شدیم سعی کردیم روش‌های دیگری را به‌کار گیریم و هم‌اکنون دو یا سه ساز و کار تاثیر‌گذار در ایجاد انگیزه مجدد برای سرمایه‌گذاری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی کرده‌ایم.

 اردکانیان با بیان اینکه با وجود اینکه یک کشور نفتی هستیم اما قطعاً این مسیر جهانی پیش‌گرفته تجدیدپذیرها را دنبال می‌کنیم،  خاطرنشان کرد: ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت بالقوه نیروگاه‌های بادی در ایران وجود دارد که یکی از این تونل‌ها در مرز ایران و افغانستان است. در همین راستا به مقامات افغانستان پیشنهاد داده‌ایم که کار مشترکی را آغاز کنیم تا این ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم و این مسئله را با سایر کشورها هم مطرح کرده‌ایم.

جلسه با افغانستان و آلمان برای سرمایه گذاری در حوزه تجدیدپذیرها

وزیر نیرو اضافه کرد: ماه فوریه جلسه هماهنگی بین ایران، افغانستان و جمهوری فدرال آلمان به عنوان یکی از کشورهایی که هم می‌تواند سرمایه گذاری کند و هم دانش خوبی در این زمینه دارند برگزار خواهد شد که امیدواریم بتوانیم ظرفیت کشور را بیشتر فعال کنیم.

شرایط تامین برق همه بخش‌های کشور عادی است

اردکانیان با بیان اینکه اکنون در تامین برق همه بخش‌های کشور شرایط عادی داریم، گفت: از این مشکلی که اخیرا پیش آمد باید یاد بگیریم که موضوع پرداختن به چگونگی مصرف گاز را از دستور کار خارج نکنیم؛ چرا که 7 برابر گازی که در نیروگاه‌ها تبدیل به برق کرده تا نیاز تمام بخش‌های کشور را تأمین کنیم، در بخش خانگی صرف گرمایش و غیره می‌شود که این موضوع روال مناسبی برای پایداری نبوده و می‌تواند ما را به واردکننده گاز تبدیل کند.

سیاستی برای خاموش کردن کوچک مقیاسها نداریم

وی در خصوص تعطیلی نیروگاه‌های مقیاس کوچک خاطرنشان کرد: سیاستی برای خاموش کردن نیروگاه‌های مقیاس کوچک نداریم و از هر ظرفیتی که منجر به یاری ما در تامین برق مردم باشد، استفاده می‌کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی بارش‌ها در ماه اسفند یادآور شد: کشور ما امروز در شرایط حدی قرار دارد و ما با تجربه‌های سالیان گذشته، ظرفیت‌سازی انجام شده در اقدامات فنی و لایروبی رودخانه‌ها ان‌شاءالله مشکلی نخواهیم داشت.

بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می‌شود

وزیر نیرو همچنین گفت: بازار بورس انرژی تا پایان سال فعال می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند به طور مستقیم نسبت به خرید برق از تولیدکننده اقدام کنند. شرکت توانیر نیز می‌تواند نقش واسطه‌ای خود را حذف و توان خود را بر توسعه انتقال و مصرف‌های خانگی و خرد متمرکز کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس فعالیت بورس انرژی، تولیدکنندگان برق، سریع‌تر به پول خود دست می‌یابند و قیمت نیز در این بازار تعیین می‌شود که منطقی است.

افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی به 12 هزار و 181 مگاوات

وزیر نیرو همچنین از افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی از 10 هزار مگاوات در ابتدای دولت تدبیر و امید به 12 هزار و 181 مگاوات خبر داد.

اردکانیان همچنین با اشاره به تغییر اقلیم شدید در کشور تاکید کرد: باید آمادگی مواجهه با خشکسالی یا ترسالی را داشته باشیم که پیش شرط آن همکاری و پیوستگی داخل و خارج دولت است.

وی افزود: شرایط فعلی به گونه‌ای است که در تابستان با ظرفیت سازی‌های انجام شده مشکلی نخواهیم داشت و در صورت سیلاب شدید نیز با لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها همانند سال‌های پیش مسئله‌ای پیش نخواهد آمد. 

نتیجه جلسه وزیر نفت و نیرو برای تامین سوخت نیروگاهی

اردکانیان در پاسخ به سوال ایلنا درباره جلسه اخیر وزرای نفت و نیرو برای تامین سوخت نیروگاه‌ها گفت: جلسات هماهنگی با وزارت نفت هر هفته انجام می‌شود و هر روز دیسپچینگ گاز و برق برای تامین سوخت هماهنگ هستند.

وی افزود: اکنون گاز مورد نیاز بخش نیروگاهی را از شرکت ملی گاز دریافت می‌کنیم و از 16 بهمن م ا ه نیز هیچ محدودیتی برای صنایع وجود نداشته است.

وزیر نیرو با بیان اینکه همین مسیر ادامه دارد، خطرنشان کرد: علاوه بر تامین سوخت مردم نیز در بخش خانگی باید نسبت به مصرف گاز صرفه‌جویی کنند اگر مصرف بالا برود وزارت نفت گرفتار محدودیت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی گاز تامین می‌شود این فرصت نیز برای ما به وجود می‌آید که بتوانیم روزانه گازوئیل را ذخیره کنیم و برای شرایطی که در نیمه شمالی کشور هوا سرد می‌شود و گاز رسانی با مشکل مواجه می‌شود آماده باشیم و بتوانیم از سوخت ذخیره شده گازوئیل استفاده کنیم.

اردکانیان از مذاکره با ترکمنستان خبر داد و افزود: مذاکرات با این کشور را از سر گرفتیم و با توجه به وقفه‌ای که انجام شده بود قرار شد که حجم قابل توجهی برق از کشور ترکمنستان وارد شود.

افغانستان حقابه ایران را می دهد؟

اردکانیان در پاسخ به سوال دوم ایلنا درباره مذاکره با افغانستان و تعیین حق‌آبه ایران از هیرمند گفت: معاهده هیرمند سال 51 به امضا رسید که تا زمانی که عملیاتی نشده بود در حد یک توافق امضا شده و این شرایط تا زمانی بود که از سوی افغانستان و ایران هیات کمیساریای هیرمند تشکیل شود.

وی توضیح داد: کار این کمیساریا این بود که هر سال در بالادست سد کجکی در افغانستان میزان ورودی آب را اندازه بگیرند و سال نرمال، فوق نرمال یا تحت نرمال مشخص شود و بر اساس اینکه در کدام حالت آبی قرار داریم مشخص شود که حق‌آبه ایران چقدر است.

وی ادامه داد: همچنین طبق تصمیم این کمیساریا مقرر شده که دستگاه‌های اندازه‌گیری در مرز ایران تعبیه شود که مشخص شود حق‌آبه ایران رسیده است یا خیر؟

اردکانیان گفت: از سال 51 تا 81 جلسات هیات کمیساران تشکیل نشد اما از سال 81 با مجموعه فعالیت‌ها که بنده هم آن زمان مسئول بودم اولین بار جلسه مربوط به هیرمند تشکیل شد.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره فعالیت‌ها منظم شده از جمله اینکه کار نقشه‌برداری انجام شود و دستگاه‌های اندازه‌گیری نصب شوند تا دقیقا میزان ورودی آب مشخص باشد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: البته ما برای تامین آب سیستان و بلوچستان همه چیز را موکول به هیرمند نمی‌دانیم. مجموعه طرح‌ها و برنامه‌هایی در دستور کار داریم که به تصویب هیات وزیران رسیده و یکی از آنها نیز تامین آب از هیرمند است.

وزیر نیرو گفت: شیرین کردن آب دریا و انتقال به سیستان در دستور کار است که کنسرسیوم و سرمایه‌گذار آن نیز مشخص شده که امیدواریم در دولت اجرایی شود و نحوه استفاده از آب در بخش کشاورزی نیز در مسیر مشخصی قرار گیرد. 

کاندیدای ریاست جمهوری نمی شوم

وی درباره حضورش در انتخابات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری گفت: حضور من در انتخابات همانند همه مردم حاضر شدن پای صندوق برای رای دادن به یکی از کاندیداها است.  

دیدگاه اردکانیان درباره وزارت انرژی

اردکانیان درباره تشکیل وزارت انرژی بیان کرد: موضوع تجمیع و یا انتزاع وزارتخانه یک موضوع ساختاری است. ما از این ابزار طی 40 سال گذشته به دفعات استفاده کردیم. یعنی هر زملن کار گره خورده راه حل در ادغام و یا انتزاع دو وزارتخانه مطرح شده و این در حالی است که هزینه هایی دارد.

وی ادامه داد: برای پرداختن به این موضوع باید به سه سوال پاسخ دهیم یکی اینکه آیا مشکلات با این اصلاح ساختار حل می شود؟ دوم اینکه آیا ساختار جدید بواسطه جدید بودن مشکل جدید ایجاد نمی کند؟ سوم اینکه با مشکلات جدید این ساختار چه کنیم؟

وزیر نیرو با بیان اینکه نوعا اصلاح ساختارها فاقد عنصر  آینده پژوهی هستند، خاطرنشان کرد: چنانچه تجمیع مشکلات امروز را حل کرده و مشکل جدیدی نیز ایجاد نکند، نباید برای ادغام درنگ کنیم.

میلیارد آبی متر مکعب سدها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر