کد خبر: 1035147 A

زادبوم تاکید کرد؛

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بیست و یکمین نشست کمیته اقدام ارزی که با حضور اعضا و همچنین نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، بر عدم موضوعیت فروش ریالی کالاهای صادراتی در ادبیات تجارت بین‌الملل تأکید کرد.

به گزارش ایلنا، حمید زادبوم اظهار داشت: صادرکنندگانی که کالاهای خود را به خارج از مرزهای کشور، به ویژه عراق، افغانستان و پاکستان ارسال می‌کنند و اظهارنامه صادراتی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران برای آنان صادر شده است، موظفند ارز حاصل از صادرات خود را بر اساس ضوابط و مصوبات موجود به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی و تجاری خاص کشور افزود: دریافت ریال در قبال صادرات در ادبیات تجارت بین‌الملل رایج نیست، لذا، صادرکنندگان باید با توجه به نیازهای ارزی کشور، ضمن مساعدت جهت تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی، به رشد شاخص‌های کلان اقتصادی کمک نمایند .

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و مسئول کمیته اقدام ارزی در ادامه گفت: در یک بازه زمانی محدود از تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۱۶ اردیبهشت همان سال اجازه صادرات و فروش ریالی به صادرکنندگان عراق و افغانستان داده شد و پس از آن اعلام شدکه امکان رفع تعهدات ارزی صادرکنندگانی که نسبت به دریافت ریال اقدام می نمایند وجود ندارد.

زادبوم بیان داشت: صادرکنندگانی که پس از تاریخ ۱۶ مرداد ۹۷ نسبت به فروش ریالی خود اقدام نموده‌اند موظفند تعهدات ارزی خود را بر اساس دستورالعمل اجرایی یکصدو هفتاد و هفتمین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در آینده نزدیک ابلاغ خواهد گردید ایفا نمایند .

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از صادرکنندگان خواست با افزایش اطلاعات خود در خصوص فرایندهای صادرات و همچنین ضوابط و مقررات، کالاهای با ارزش افزوده بالا و ارز آوری برای کشور صادر کنند.

ادبیات ارز ایران تجارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر