کد خبر: 1035097 A

در نشست خبری مطرح شد؛

مدیرعامل نیروگاه سبلان گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، دومین واحد بخار این نیروگاه تابستان آینده و واحد سوم بخار آبان ماه 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمید سرداری در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اعلام خبر افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان طی هفته جاری اظهار داشت: این نیروگاه با ظرفیت 160 مگاوات سه‌شنبه هفته جاری توسط رئیس جمهور به افتتاح می‌رسد.

وی ادامه داد: در راستای افزایش تولید برق و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و افزایش راندمان، نیروگاه‌های گازی و تبدیل به سیکل ترکیبی در دستور کار قرار گرفتند.

سرداری با بیان اینکه احداث واحدهای بخار نیروگاه سبلان در اردبیل در قالب طرح‌های بیع متقابل است، افزود: این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بالغ بر 140 میلیون یورو به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: این نیروگاه 6 واحد گازی و 3 واحد بخار دارد که با تکمیل بخش بخار، مجموع ظرفیت آن از 960 مگاوات به 1440 مگاوات خواهد رسید.

سرداری یادآور شد: مکانیزم بازگشت سرمایه این واحدها از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود و در طرح‌های بیع متقابل، سرمایه‌گذار اقدام به احداث نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدهای بخار هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.

وی گفت: احداث 46 واحد بخار از این روش در دستور کار قرار گرفته و تاکنون فرایند ساخت 21 واحد بخار فعال شده و مقدمات ساخت 25 واحد دیگر نیز در حال آماده‌سازی است که در صورت افتتاح کامل این واحد، حدود 7500 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه می‌شود و سالانه 12 میلیارد متر مکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد.

سرداری خاطرنشان کرد: تاکنون 9 واحد بخار در طرح‌های کامل بیع متقابل احداث شده که در این واحدها بدون مصرف سوخت اضافه، حدود 160 مگاوات به توان تولید برق کشور افزوده می‌شود بنابراین با احداث هر واحد بخار سالانه 250 میلیون متر مکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.

در ادامه این نشست، ابراهیم صالحی مدیرعامل نیروگاه سبلان نیز گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، دومین واحد بخار این نیروگاه تابستان آینده و واحد سوم بخار آبان ماه 1400 به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی افزود: آزمایش تولید و پاسخگویی به رشد بار در مرکز کشور به میزان 480 مگاوات بالا بردن راندمان نیروگاه و افزایش به رقم 50 درصد صرفه‌جویی در سوخت در حدود 799 میلیون متر مکعب در ساخت و همچنین کاهش آلودگی محیط زیست از جمله اهداف واحدهای بخار این نیروگاه است.

صالحی خاطرنشان کرد: در مدت زمان ساخت این واحد، سالانه 700 نفر به طور مستقیم مشغول به کار بوده‌اند و با افتتاح این واحد 300 نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد شد.

مدیرعامل نیروگاه سبلان یادآور شد: از سال 97 تاکنون بیش از 3 میلیون نفر ساعت کار بدون حادثه در نیروگاه داشته‌ایم.

صالحی ادامه داد: در حال حاضر 70 درصد تجهیزات اصلی نیروگاه توسط شرکت‌های ایرانی و 30 درصد نیز وارداتی است.

وی همچنین کاهش استفاده از آب شهری را از دیگر اهداف برشمرد و گفت: در راستای کاهش استفاده از آب منابع زیرزمینی، پروژه انتقال پساب شهری اردبیل در دستور کار قرار گرفته که اکنون 50 درصد پیشرفت دارد.

رئیس جمهور ساعت کار سرمایه یورو برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر