کد خبر: 1033940 A

وزیر اقتصاد؛

وزیر اقتصاد اظهار داشت: با کمال تاسف به دلیل برخی از ناکارکردی‌ها، در فرایند تخلیه و ترخیص اتفاقاتی خارج از حوزه فعالیت گمرک رخ می‌دهد اما به اسم و نام گمرک ثبت می‌شود که با این روند مظلومیت همکاران ما در گمرک اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از پروژه‌های گمرکی هوشمند اظهار داشت: با کمال تاسف به دلیل برخی از ناکارکردی‌ها، در فرایند تخلیه و ترخیص اتفاقاتی خارج از حوزه فعالیت گمرک رخ می‌دهد اما به اسم و نام گمرک ثبت می‌شود که با این روند مظلومیت همکاران ما در گمرک اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: گمرکات کشور نقش کلیدی در توسعه دارند و به عنوان مرزبانان اقتصادی هم تسهیلگر تولید و هم تسهیلگر بهبود جایگاه اقتصاد ایران در بین‌الملل هستند.

وزیر اقتصاد افزود: هرچند که باید سازماندهی شود تا این نقش سریعتر و سهل‌تر ایفا شود و اثر آن در اقتصاد بیشتر باشد اما باید بدانیم که واردات در ایران با سایر کشورها فرق می‌کند.

دژپسند گفت: وقتی درباره واردات به کشورمان صحبت می‌کنیم باید توجه داشته باشیم که 85 درصد واردات به ایران کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه هستند که در فرایند تولید به کار گرفته می‌شوند.

وی بیان کرد: کالاهای وارداتی عمدتا کالاهای مصرفی و ضروری هستند و با توجه به گروه کالایی 4، واردات کالاهای لوکس به کشور بسیار محدود است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: بنابراین گمرک به جهش تولید می‌تواند کمک کند و تمام فعالیت‌های آن در مسیر تولید قرار می‌گیرد به طوری که وقتی یک قطعه وارد نمی‌شود کل پروسه تولید متوقف می‌شود.

دژپسند تاکید کرد: عملکرد گمرک باید به گونه‌ای باشد که واردکننده و مصرف‌کننده از زمان سفارش تا واردات اطمینان خاطر داشته باشند که در این مدت‌زمان و در این مسیر دچار نوسان و اتلاف وقت نشوند و با طیب خاطر بیشتری به سمت روانه‌سازی حرکت کنند.

وی با اشاره به لزوم افزایش تجهیزات و افزایش ضریب نفوذ فناوری در تجهیزات گمرکی اظهار داشت: باید حضور افراد به حداقل برسد چرا که روابط چهره به چهره می‌تواند منشأ فساد باشد و باید از روابط فیزیکی و چهره به چهره و مشکلات احتمالی آن فاصله بگیریم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: تا زمانی که انسان‌ها اپراتور باشند می‌توانند مسیر را با تشخیص اشتباه تغییر دهند چرا که هر آدمی امکان دارد دچار خطا شود و بلرزد.

دژپسند گفت: اگر سیستم‌های هوشمند را افزایش دهیم، این مفسده‌ها به حداقل می‌رسند البته باید در کنار آن مسیرهای قاچاق را مسدود کنیم.

وی با بیان اینکه طبق گزارشات گمرک، خوشبختانه کشفیات امسال به طور قابل توجهی افزایش یافته است، بیان داشت: افزایش کشفیات ناشی از این است که گمرکات مجهز به فناوری‌های نو شده‌اند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه این فناوری‌های نو کرد تا بازه زمانی تاخیر از یک ماه به سه روز کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: باید این مدت‌زمان را هم کاهش دهیم و نباید صفی برای ترخیص ایجاد شود.

دژپسند ادامه داد: خوشبختانه در یک سال گذشته در کنار ارتقای تجهیزات گمرک، بحث توانمندسازی پرسنل و درآمد و مسائل مالی گمرک را برطرف کردیم و باید پرسنل به این طیب خاطر برسند و نباید به خاطر دغدغه‌های مالی دچار حواشی شوند.

اقتصاد اقتصاد ایران ایران گمرک واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر