کد خبر: 1032428 A

رییس کل بانک مرکزی؛

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در خصوص قانون جدید چک در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون اقتصادی توضیح دادیم که این قانون پیچیدگی هایی دارد. در حال حاضر شرایط ثبت، تایید و انتقال چک را به صورت اختیاری فراهم کرده ایم که مردم آشنا شوند و انشاءالله از اوایل سال ۱۴۰۰ اجرای قانون الزامی خواهد شد.

به گزارش ایلنا از بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری اعلام کرد: پس از بازگشت از سفر شیراز به محض اطلاع از ماجرایی که برای بعضی از مهاجران و مشتریان شبکه بانکی در خصوص اخذ کد شهاب اتفاق افتاده بود، دستور تمدید مهلت یک ماهه به بانک‌ها ابلاغ شد.

وی ادامه داد: کد شهاب همان کد ملی( اشخاص حقیقی) یا شناسه ملی( اشخاص حقوقی)و کد فراگیر( اتباع خارجی) است که بر اساس مصوبات شورای عالی مبارزه با پولشویی اخذ این کد اجباری است که افرادی که تراکنش بانکی دارند هویت شان نزد بانکها روشن باشد.

همتی در مورد قانون جدید چک اظهار داشت: در خصوص قانون جدید چک در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ و کمیسیون اقتصادی توضیح دادیم که این قانون پیچیدگی هایی دارد. در حال حاضر شرایط ثبت، تایید و انتقال چک را به صورت اختیاری فراهم کرده ایم که مردم آشنا شوند و انشاءالله از اوایل سال ۱۴۰۰ اجرای قانون الزامی خواهد شد.

وی در مورد بازار ارز اظهار داشت: فضای بازار سرمایه و ارز متاثر از فعل و انفعالات سیاسی است اما بازار حتما تعدیل می‌شود. اگر به منابع دسترسی پیدا کنیم قدرت بازارسازی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت. من معتقد به سرکوب نرخ ارز نیستم، اما معنای این عدم تعدیل نرخ نیست.

 وی ادامه داد: از جمله کسانی هستم که معتقدم دخالت بانک مرکزی در بازار باید هدفمند باشد. سال آینده با تعدیل نرخ و بهبود شرایط سیاسی به تورم هدف نزدیک خواهیم شد. البته توجه کنید که نمی توان به متغیرهای کلان اقتصادی به صورت منفرد نگاه کرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: قیمت گذاری تولیدات و کالاهای با دوام به نرخ ارز حساس است. مردم عزیز کشورمان بدانند که شرایط قبلی را گذرانده‌ایم و شرایط سخت قبلی تکرار نخواهد شد. اینکه بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ ارز است به هیچوجه صحیح نیست و تمام تلاش ما در بانک مرکزی تعدیل نرخ است.

وی یادآور شد: طی سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی تامین کردیم که ۷ میلیارد دلار از آن از ذخایر بانک مرکزی بوده است. امسال نیز بخشی از نیازهای دولت را از ذخایر بانک مرکزی تامین کردیم.

ادامه دارد....

ارز بانک مرکزی چک قانون کمیسیون اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر