کد خبر: 1026931 A

همتی:

رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در شش ماه امسال شرایط خیلی سخت بود و شوک ارزی نیز بخاطر همین موضوع بود. وصولی کمتر بود اما سیاست ما عدم ارزپاشی شد تا قدرت تامین نیازهای اساسی را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عبدالناصر همتی با حضور در برنامه تلویزیونی در مورد اقتدار در جنگ اقتصادی گفت: ما اقتدار خود را از ملت می‌گیریم و  باید قدرت و توانایی خود را در همه ابعاد عرصه بین المللی مانند نظامی و مذاکره را داشته باشیم. باید توجه داشت که تحریم‌های علیه ایران بی‌سابقه است بطوریکه همه جهان را بسیج کردند. اما در 2 و نیم سال گذشته محکم ایستادیم و حالا شرایط به سمت مثبت می‌رود و دیگر تحریم ها اثر ندارد.

وی ادامه داد: واقعا ترامپ برای سرنگونی نظام سیاسی کشور آمده بود و حتی اگر صحبت از مذاکره می‌شد نحوه برخورد و تعامل آنها برای فروپاشی و تغییر نظام سیاسی بود. امروز روز شکست فشار حداکثری و پایان عمر ترامپ به معنی پیروزی جمهوری اسلامی است.

 رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: آنها تمام تلاش خود را کردند تا با حداکثر تورم و رشد منفی اقتصادی ما به سمت ابرتورم برود که خوشبختانه در این زمینه موفق نبودند. اراده کشور نشان داد که در این دو و نیم سال گذشته تاثیر همه فشار برعکس شد. آنها در این مدت درآمد ارزی نفتی ما را کاهش دادند بطوریکه درآمد ما در دو سال زیر 20 میلیارد دلار شد. باید توجه داشت میانگین درآمد نفتی سالانه ما 40 میلیارد دلار بود که البته این 20 میلیارد دلار را هم نتوانستیم وصول کنیم.

همتی خاطرنشان کرد: در شش ماه امسال شرایط خیلی سخت بود و شوک ارزی نیز بخاطر همین موضوع بود. وصولی ما کمتر بود اما سیاست ما عدم ارزپاشی شد تا قدرت تامین نیازهای اساسی را داشته باشیم.

رییس کل بانک مرکزی در مورد مذاکره با مقامات کره جنوبی برای آزادسازی پول های بلوکه شده گفت:  در این دو سال اخیر که مذاکره داشتیم متاسفانه اراده سیاسی برای حل موضوع دیده نشد اما این بار قول دادند که دست پر برگردند. بیشتر 7 میلیارد دلار ما در کره جنوبی از محل صادرات میعانات گازی بود و پیشنهاداتی مانند واردات آمبولانس در قبال آن را دادند درحالیکه ما خودمان تولیدکننده آن هستیم.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: مشکل کره این است که حتما باید برای تبدیل پول به سراغ بانک های آمریکایی بروند. قبلا از کره کالا می آوردیم و وقتی تحریم شد دیگر نتوانستیم از کره کالا بیاوریم و همه آنها متوقف شد.

وی در خصوص مذاکرات انجام شده با عراق برای وصول مطالبات ایران، تاکید کرد: در عراق نیز یک بخشی اراده سیاسی ندارند و درآمدهای نفتی آنها بعد از حمله آمریکا به نحوی طراحی شد که اول باید به واشنگتن برود و سپس به بانک مرکزی عراق بیاید. خود آنها برای راهکارهای آن موافقت آمریکایی ها را گرفته بودند.

 همتی تصریح کرد: ما به صورت سنتی درآمد نفتی را برای کالاهای اساسی استفاده می‌کنیم و همه اینها که عراق هم نتوانست در پشت قضیه آمریکا است و ما از همه ابزارها استفاده کردیم

وی در پاسخ به این پرسش که چرا از بانک TBI عراق برای پرداخت مطالبات استفاده شد؟ گفت: این بانک مهم و دولتی است و فعالیت‌های ارزی بین المللی عراق از این طریق انجام می‌شود.

ادامه دارد....

بانک مرکزی جمهوری اسلامی جنگ درآمد سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر