کد خبر: 1020326 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

رییس انجمن صنایع شوینده اظهار کرد: در تامین مواد شوینده شب عید مشکلی نخواهیم داشت، هر سال سعی می‌کنیم که سه ماه پایان سال میزان تولید را افزایش دهیم و حتی اگر روی قیمت تاثیر گذار بود قیمت را ثابت نگه داریم، بنابراین شب عید افزایش قیمتی در مواد شوینده نخواهیم داشت.

بختیار علم بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد صادرات مواد شوینده اظهار داشت: در حوزه مواد شوینده صادرات داریم و مجوز آن هم تا پایان سال تمدید شده، بیشتر صادرات ما به کشورهای جدا شده از روسیه، کشورهای حوزه خلیج فارس، افغانستان و پاکستان است. حجم صادراتی مواد شوینده به علت مشکل بانکی و انتقال پول کاهش یافته و پرداخت به صورت نقدی انجام می‌شود. اگر مشکلات بانکی حل شود حجم صادراتی ما افزایش می‌یابد.

وی افزود: شرکت‌های داخلی در تلاش هستند که از ممنوعیت حضور کالاهای ترکیه‌ای در ارمنستان بهره ببرند و مواد شوینده ایرانی به ارمنستان صادر کنند اما مشکل انتقال پول مانع بزرگی در این راه است. چون کشورها می‌دانند که نمی‌توانند با سیستم بانکی پرداخت را انجام دهند، برای صادرات مشکل ایجاد می‌شود.

رییس انجمن صنایع شوینده اضافه کرد: تقاضای مواد شوینده نسبت به پیش از شیوع کرونا حدود 30 درصد افزایش داشته است. افزایش قیمت 30 تا 40 درصدی هم که از ابتدای آذرماه اعمال شد، تاثیر خاصی روی میزان تقاضا نداشت.

علم بیگی با بیان اینکه قیمت‌ها تا پایان سال افزایش نخواهد داشت گفت: در تامین مواد شوینده شب عید مشکلی نخواهیم داشت، هر سال سعی می‌کنیم که سه ماه پایان سال میزان تولید را افزایش دهیم و حتی اگر روی قیمت تاثیر گذار بود قیمت را ثابت نگه داریم، بنابراین شب عید افزایش قیمتی در مواد شوینده نخواهیم داشت.

وی افزود: مواد اولیه مرد نیاز صنایع مواد شوینده نسبت به ماه گذشته بین 7 تا 8 درصد افزایش قیمت داشته است. 80 درصد مواد اولیه مربوط به پتروشیمی‌ها است که به صورت هفتگی و ماهانه افزایش قیمت می‌دهند. بخشی از مواد اولیه که وارد می‌شود نیز تحت تاثیر نوسانات ارزی است.

علم بیگی همچنین خاطرنشان کرد: در مورد افزایش قیمتی که اول آذر اتفاق افتاد سردرگمی وجود داشت که آیا سازمان حمایت آن را تایید کرده یا خیر، طی سه جلسه که در این مورد برگزار شد و آخرین آن دیروز بود، سازمان حمایت تایید کرد که افزایش 40 درصدی قیمت مواد شوینده قانونی است.

کرونا عید مواد شوینده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر